Ziedošs mauriņš bez pļaušanas – iepazīsti āboliņu kā zāliena alternatīvu
Tev apnicis tradicionālais un glīti pļautais mauriņš? Saproti, ka tā uzturēšana prasa daudz laika, jo regulāri jāpļauj? Pēdējā laikā arvien populārāks risinājums ir āboliņš kā alternatīva mauriņam, padarot savu piemājas zālienu ziedošu, maigi smaržojošu un arī acīm baudāmu!
Kāpēc izvēlēties āboliņu ierastā mauriņa vietā?
Ziedošs un aromātiski smaržojošs zaļais paklājs ir vizuāli skaists ieguvums jebkurai piemājas teritorijai. Papildus arī šāda zāliena kopšana neprasa tik regulāru pļaušanu kā tas ir ar tradicionālo! Bet tas nebūt nav viss – ir vēl patīkami un ikdienā ērti ieguvumi, kāpēc ir vērts apdomāt āboliņa izvēli tradicionālā zāliena vietā.
- Āboliņš ir izturīgāks pret mehānisko deformāciju (ja mauriņu daudz izmanto ballītēm, bērnu rotaļām, tas ātri zaudē savu skaisto izskatu, savukārt āboliņš ir daudz izturīgāks pret šādām darbībām).
- Šāds zāliens ir blīvāks, tādējādi nezāles aug stipri mazāk vai nemaz.
- Izturīgs pret sausumu, aug lēni, nav nepieciešama īpaša laistīšana, mēslošana un kopšana.
- Pēc nopļaušanas āboliņš ātri atkopjas un atkal zied.
- Izskatās estētiski pievilcīgi arī nepļautā veidā.
- Āboliņa zāliens ir kā mīksts paklājs, staigājot ar basām kājām.
Āboliņzālienam ir arī daži trūkumi, tomēr vērts apsvērt, vai trūkumi ir tik traucējoši. Piemēram, āboliņš pievilina bites un citus apputeksnētājus, līdz ar to, ja zālienā spēlējas bērni, lidoņi viņiem var nejauši iedzelt. Taču, lai šo mīnusu atsvērtu, ir āboliņa šķirnes, kuras bites pievilina stipri mazāk.
Vēl kā trūkums tiek norādīts, ka pēc lietus āboliņa zāliens būs slidens, kā arī fakts, ka zem lapām uzkrājas mitrums un tā ir labvēlīga vide gliemežu attīstībai. Vēl jāņem vērā, ka āboliņš ziedēs otrajā vai trešajā gadā pēc tā iesēšanas, tomēr – pacietība atmaksājas, un ziedošais paklājs pēc tam priecē daudzus gadus!

Autors: Shutterstock.com
Kādu āboliņu izvēlēties?
Āboliņš ir tauriņziežu dzimtas augs, un pasaulē ir ap 300 to sugu, no kurām apmēram 20 aug arī Latvijā. Dabiskā zāliena veidošanā biežāk tiek izmantots sarkanais un baltais āboliņš, kā arī mikroāboliņš.
Pļavas jeb sarkanais āboliņš zied no jūnijam līdz septembrim un tā augstums ir no 30 līdz 50 cm, līdz ar to piemērotāks dabisku pļavu vai kādas ziedu dobes veidošanai. Šis āboliņš ir lielisks risinājums, ja teritorijā ir kādas vietas, kur mazāk staigā, nav vēlmes tur iekopt puķu dobes vai krūmu stādījumus, bet tomēr ir doma par to, lai šī teritorijas daļa skaisti ziedētu un prasītu niecīgu kopšanu.
Ložņu jeb baltais āboliņš zied no maija līdz oktobrim un ir lieliska izvēle mīkstam un patīkamam zaļajam paklājam piemājas teritorijā. Tā augstums ir līdz 20 cm, un tas ir mazprasīgs augs gan augsnes, gan klimatisko apstākļu ziņā. Baltais āboliņš labi pārziemo un pats viegli atjaunojas gan pēc pļaušanas, gan lielāka karstuma vasarā. Šāds zāliens būs izturīgāks, ja pa to skraida mājdzīvnieki, spēlējas bērni vai notiek ballītes.
Mikroāboliņš ir ilgtspējīgs, smalklapains un zemāks baltā āboliņa veids, kas veido dabisku zālienu bez pļaušanas. Salīdzinot ar citiem āboliņu veidiem, tam ir augstāka izturība pret slodzi. Mikroāboliņš ir dabisks nezāļu nomācējs, kā arī ātri un vienmērīgi noklāj tukšās vietas zālienā. Piemērots ģimenēm ar bērniem vai mājdzīvniekiem, jo šis selekcionētais āboliņš zied mazāk, līdz ar to mazāk piesaista apputeksnētājus.
Āboliņš ir perfekti neperfektais risinājums tavam zālienam, un, pateicoties tam, varēsi aizmirst par regulāru mauriņa pļaušanu, laistīšanu un kopšanu. Ja kādreiz āboliņš tika uzskatīts tikai par pļavas augu vai nezāli, tad tagad pavisam droši varam apgalvot – pļava ienāk mūsu sētās. Un skaisti ienāk – ar estētisku un funkcionālu izskatu, patīkamu smaržu un īstu vasaras sajūtu!