abc.lv skaitļos

Lietotāji online80
Aktīvie uzņēmumi26471
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Ziemas dārzu iespējas : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Ziemas dārzu iespējas

Ziemas dārzu iespējas
Tuvojoties aukstajam gadalaikam, arvien vairāk tiek izjusts dabas trūkums, jo aukstums, mitrums un vējš atbaida un dažkārt liek pat palikt mājās, nevis kaut kur doties. Lai nezaudētu saikni ar dabu, tiek piedāvāta iespēja izbūvēt ziemas dārzu.
Ziemas dārzs ir arhitektūras elements, kas ir viscaur stiklots. Caurspīdīgums paplašina telpas robežas, vienlaikus norobežojot no nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem. Ziemas dārzu var piebūvēt pie mājas vai atstāt brīvi stāvošu dārzā kā lapeni. Ziemas dārza konstrukcijas tiek izgatavotas no tērauda, alumīnija vai koka, bet sienas un jumts tiek veidots no īpaši izturīga stikla. Ziemas dārzam var būt dažādas funkcijas, no kā arī mainās šīs būves nosaukums.
Nosaukuma variācijas
Ziemas dārzs ir sastopams dažādās pasaules kultūrās, tāpēc būvju nosaukums atšķiras. Piemēram, no portugāļu valodas ir aizgūts apzīmējums veranda, ko lieto Francijā, Beļģijā un Nīderlandē; Anglijā lieto jēdzienus conservatory vai patio rooms; Kanādā un ASV - sun room; Vācijā lieto divus nosaukumus - gartenzimmer un wintergarten; Krievijā зимний сад. Latviski saka veranda, ja iedomājas vasarnīcas tipa piebūvi, un ziemas dārzs, ko attiecina uz modernu, pamatīgu, siltu būvi.
Apzīmējumu skaidrojums · Veranda – sākotnēji Portugālē tā nosauca piebūvi ar jumtu, kas uzbūvēta ap dzīvokļa fasādi. Bet vēlāk šis nosaukums tika attiecināts uz balkonu ar jumtu. Taču, lai arī kā šī telpa izskatītos, galvenais mērķis, uzturoties tajā, bija atrasties tuvāk dabai un gūt maksimālu baudu no tuvā kontakta ar to. Ar laiku par verandu sāka saukt nelielu, aukstu vasarnīcas tipa piebūvi pie mājas. · Ziemas dārzs - nosaukums liecina par saistību ar augiem, kas siltumā pārziemo. Agrāk siltumnīcas tika būvētas pavisam tuvu pie dzīvojamās mājas, bet tad tās sāka veidot kā piebūves. Līdz ar to paaugstinājās prasības pret siltumnīcas izbūvi - tā sāka pārvērsties par dzīvojamo telpu, kurā bija silti un patīkami uzturēties aukstās dienās. · Oranžērija – vieta nerūpnieciskai eksotisko augu, puķu audzēšanai. Vēsturiski šādas telpas tika veidotas eksotiskiem augiem, kas ievesti no ārzemēm. Piemēram, citronkokiem, kuriem radīja apstākļus izdzīvošanai, neskatoties uz atrašanās vietu. · Akvarandum jeb virsbaseina konstrukcija- stiklota piebūve pie mājas, kurā atrodas baseins un atpūtas zona. Priekšrocības un trūkumi Ziemas dārza galvenās priekšrocības: dzīvojamās platības paplašināšana; iespēja atrasties tuvāk dabai, tai pašā laikā būt pasargātam no ārējo apstākļu ietekmes; tiek veidota atsevišķa, īpaša atpūtas vieta, kur var pavadīt laiku, piemēram, guļot uz dīvāna un lūkojoties zvaigznēs. Ziemas dārzi Latvijā ienāk pamazām, jo to būvniecība izmaksā krietnu naudas summu, kas mērāma daudzos tūkstošos latu, un šādai piebūvei vajadzīgs arī projekts. Vislabāk un ērtāk izlemt par ziemas dārza būvniecību, uzsākot dzīvojamās mājas projektēšanu, jo tad būs tehnoloģiski vienkāršāk to aprīkot un vizuāli saskaņot ar māju. Taču ziemas dārzu var piebūvēt arī jau pie esošas mājas vai izbūvēt lapenes tipa ziemas dārzu, novietojot to dārzā. Iekš un ārpus ziemas dārza
Tāpat kā būvējot māju, arī pirms ziemas dārza celtniecības jāapsver, kurā vietā atradīsies ziemas dārzs, arī attiecībā pret debespusēm. Ziemas dārzs, kas novietots pret dienvidiem, dod enerģijas ekonomiju ziemā, bet vasarā tajā ir ļoti karsti, tāpēc bez kondicionētāja vai vismaz pastiprinātas vēdināšanas iztikt nevarēs.
Uz ziemeļiem novietots ziemas dārzs pasargās ēku gan no vēja, gan aukstuma. Novietojot to austrumos, tajā varēs iedzert rīta kafiju, bet rietumos novietotā ziemas dārzā varēs vērot saulrietu.
Jāizvēlas ziemas dārza forma – apaļa, pusapaļa, taisnstūra vai kādas cita. Plašāku telpu var iegūt, izvēloties attiecībā pret ēku taisnleņķa, nevis slīpas formas. Ziemas dārza konstrukcijām izmanto koka, alumīnija vai tērauda profilus. Ziemas dārzā iespējams iestiklot arī jumta daļu, taču tad ir jāizmanto rūdītais (tripleks) stikls, kas ir ļoti noturīgs un īpaši piemērots, ja sniega ir daudz. (Pa šāda stikla jumtu var staigāt arī cilvēks, jo stikls var izturēt 120 kg).
Kad konstrukcija ir iegādāta, tad, atkarībā no vajadzības jāizbūvē atbilstoši pamati, kas spēs noturēt gan konstrukciju, gan stiklus. Īpaši liela uzmanība jāpievērš pamatiem, ja ziemas dārzā tiks izbūvēts baseins. Taču vispirms jātiek skaidrībā – ziemas dārzs būs domāts tikai vasaras sezonai vai visam gadam kā dzīvojamā telpa. No tā ir atkarīgs ne tikai ceļamās būves pamatīgums, materiālu izvēle, bet arī siltumnoturība un vēdināšanas iespējamība, temperatūru regulējamība. Uzmanība jāpievērš arī iekšējam izgaismojumam, aizkariem, mēbelēm.
Labi jāapdomā augu izvēle ziemas dārzam. Ja augu kolekcija ir liela, iespējams, ziemas dārzā būs nepieciešama automātiskā klimata kontrole. Tropu augiem nepieciešams liels gaisa mitrums, tāpēc telpā, kur ir daudz šādu mitrumu mīlošu augu, cilvēks jūtas kā pirtī un nevar tajā ilgi uzturēties. Mitrumā cieš arī mēbeles un tekstilijas, uz sienām, griestiem krājas kondensāts. Piemērotāki ziemas dārziem ir subtropu vai tuksnešu zonas augi.
Dažkārt ziemas dārzā tiek iemitinātas arī dažādas dzīvas radības - putni, zivis, tauriņi, abinieki... Jebkura veida ziemas dārziem nepieciešamas notekas nokrišņu ūdens aizvadīšanai, tās pasargā fasādes stiklus no netīrumiem, ko atnes lietus; neļauj izskalot pamatus; neļauj notraipīt blakus esošās ēkas sienas. Populārākie ziemas dārzu izmēri – starp 2 x 4 m un 22 x 8 m. Imaksas Ziemas dārza izmaksas tiek rēķinātas, ņemot vērā viena grīdas kvadrātmetra cenu. Patlaban tā ir orientējoši 1000 Ls/m2. Sadārdzinājums rodas ne tikai no platības, bet arī no jumta sarežģītuma. {ABC_GALLERY ID=galerija_ziemas_darzs} Raksta autore: Vera Zajeca Foto: no publicitātes Raksts veidots sadarbībā ar Helmiks direktoru Edvīnu Silavu un, izmantojot publicitātes materiālus. {ABC_NEXT_ARTICLE ID=siltumnicas_seguma_materiali} {ABC_NEXT_ARTICLE ID=siltumnica_hobijs}
Banner 280x280 Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.