abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi22815
Nozares raksti1047
Ekspertu atbildes2583
Ziepjakmens: Pielietojums, priekšrocības, trūkumi : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Ziepjakmens: Pielietojums, priekšrocības, trūkumi

Ziepjakmens: Pielietojums, priekšrocības, trūkumi

Ziepjakmens ir unikāls materiāls, kas sevī apvieno gan lielisku siltumvadāmību, gan siltuma akumulēšanas spēju, gan noturību pret dažādām ķīmiskam vielām. Pateicoties talkam, ziepjakmeni ir viegli apstrādāt, savukārt augstā magnēzija koncentrācija nodrošina tā augsto izturību.

Kas ir ziepjakmens?

RyanGuy92/flickr.com

Ziepjakmens, pazīstams arī kā steatīts, ir metamorfais iezis, kas galvenokārt sastāv no talka, hlorīta atšķirīgos daudzumos, vizlas un citiem minerāliem, piemēram, karbonātiem, magniju, silikātiem, kas sastopami visā pasaulē. Ziepjakmens nosaukums cēlies no sajūtām, kas rodas, tam pieskaroties: pateicoties tieši talkam, iezis ir pieskārienam mīksts, atgādinot sausas ziepes. Talka daudzums ziepjakmenī visbiežāk svārstās 50 līdz 75 procentu robežās, padarot to mīkstu un gludu, kamēr citi tā sastāvā esošie minerāli piešķir iezim tā izturību.

Kāpēc izvēlēties ziepjakmeni?

Lai gan ziepjakmens kā materiāls ir ticis izmantots jau kopš senseniem laikiem, tas ir populārs arī mūsdienās. Un, lai gan neviens materiāls nevar apmierināt visas prasības, ziepjakmenim ir vairākas dabiskas priekšrocības, kas padara to par ilgtspējīgu konkurentu citiem materiāliem. Tas ir inerts, noturīgs pret karstumu un izturīgs, tomēr vienlaikus arī veidojams un apstrādājams.

Mūsdienās ziepjakmens izmantojums ir ļoti plašs: no šī materiāla izgatavo darbvirsmas virtuvēm un laboratorijām, izlietnes, katlus, sautējamos podiņus, bļodas un šķīvjus, dekoratīvas lietas, sienu un grīdu flīzes, kamīnu starpplātnes, pavardus, malkas krāsnis, kā arī daudz citu lietu.

Neatkarīgi no tā, vai sadarbosies ar pieredzējušu interjera dizaineri un meistaru vai remontu veiksi paša spēkiem, pirms iegādāties, piemēram, ziepjakmens darba virsmu virtuvei, jāņem vērā šī materiāla priekšrocības un trūkumi.

Priekšrocības

Craftsman Junky/flickr.com

Ir daudz iemeslu, kāpēc apsvērt ziepjakmeni virtuvei, vannas istabai, veļas istabai vai pat pieliekamajam. Pirmkārt, ziepjakmens ir ārkārtīgi izturīgs. Lai gan tas ir samērā viegli apstrādājams un veidojams, tas vienlaikus ir ciets. No ziepjakmens tiek veidoti, piemēram, laboratorijas galdi, jo šis iezis ir lielāko daļu ķīmisko vielu un bīstamu šķidrumu necaurlaidīgs; tas arī neuzsūc baktērijas un ķimikālijas. Tas sevī apvieno gan lielisku siltumvadāmību, gan siltuma akumulēšanas spēju.

Ziepjakmens ir  dabiski ir antibakteriāls un nav porains, kas krietni vien atvieglos šādas darba virsmas kopšanu un tās neglābjamu sabojāšanu (izlijis sarkanvīns, kafija, sīrupi, kā arī citi krāsojoši šķidrumi). Tieši tāpēc no šī ieža mūsdienās tiek darinātas darba virsmas virtuvēm un laboratorijām, izlietnes, bļodas un šķīvji, sienu un grīdu flīzes, kā arī kamīnu starpplātnes, pavardi, kā arī daudz kas cits.

Trūkumi

Viens no šī materiāla trūkumiem, protams, ir tā augstās izmaksas. Ziepjakmens virsmas izmaksas atšķiras atkarībā no talka satura tajā un vietas, kur tas iegūts. Lai arī tā uzstādīšana nav sarežģīta, tā tomēr var ievērojami palielināt ziepjakmens virsmas izmaksas.

Tā kā ziepjakmens ir dabisks iezis, tas nav pieejams ļoti dažādos toņos – ir pelēkā, zilā un melnā toņi. Turklāt, lai gan ziepjakmens nav porains, taukainas vielas var ievērojami iekrāsot (aptumšot) šo materiālu. Ir ieteicams uzklāt minerāleļļu uz visas ziepjakmens virsmas, kas to iekrāsos, tādējādi novēršot potenciālus tumšos plankumus nākotnē.

Lai gan ziepjakmens mīkstums novērš šāda materiāla virsmu plaisāšanu, tas vienlaikus padara tās jutīgākas pret skrāpējumiem; tomēr šie skrāpējumi ir viegli labojami, izmantojot smilšpapīru.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Teritoriju uzkopšanas tehnika rudens un ziemas sezonai

Teritoriju uzkopšanas tehnika rudens un ziemas sezonai

"Instrumentu servisa Centrs" apkopojis plusus un mīnusus rokas elektriskajiem instrumentiem, kā arī iekārtām, kuras aprīkotas ar iekšdedzes dzinējiem. Apmeklējiet interneta veikalu www.einstrumenti.lv, kur atradīsiet jaunākos un aktuālākos piedāvājumus.

Aktuālie piedāvājumi

Kas ir liešanas epoksīda sveķi?

Kas ir liešanas epoksīda sveķi?

SIA Kompozītmateriāli piedāvājumā ir liešanas epoksīda sveķi, kas ir paredzēti dažādu koka izstrādājumu, tostarp galda virsmu un koka laivu pārklāšanai, līmēšanai ar stikla šķiedru, koka, metāla, akmens un dažādu plastikātu salīmēšanai, rotaslietu un dažādu interjera dekoru un izstrādājumu ražošanai.

Aktualitātes

Tuvojas Latvijas Būvniecības padomes vēlēšanas

Tuvojas Latvijas Būvniecības padomes vēlēšanas

Ekonomikas ministrija aicina biedrības un nodibinājumus, kuru statūtos noteiktais darbības mērķis ir būvniecības vai ar būvniecību saistīto profesionālo pakalpojumu attīstība vai laba pārvaldība, līdz 2021. gada 1. novembrim deleģēt savu pārstāvi darbam Latvijas Būvniecības padomē.

Pielaiko telpu, māju, dārzu

SIA "Baltic Wood Trade": Pielaiko telpu, māju, dārzu

SIA

SIA "Baltic Wood Trade" ir uzņēmums, kas nodarbojas ar kokskaidu granulu un brikešu, kā arī citu kokmateriālu tirdzniecību kopš 2017. gada. Tā galvenie tirgi ir Latvija, Itālija, Dānija, Francija, Grieķija, taču uzņēmums aktīvi paplašina savu klientu loku arī citās valstīs.