Žogi, vārti
Žogs ir brīvi novietota inženierbūve īpašuma norobežošanai, bet vārti ir atverama žoga daļa tā šķērsošanai. Galvenokārt žogs tiek uzstādīts, lai ierobežotu vai novērstu kustību pāri robežai, kā arī pilnībā norobežotu teritoriju ar sienu.
Dārza un privātmājas nožogojums iezīmē robežu starp īpašumiem, aizsargā pret zagļu un dzīvnieku iekļūšanu, kā arī aizkavē mājdzīvnieku klaiņošanu pa ielām. Augsts un izturīgs žogs ir grūti pārvarams, bet vienlaikus arī nenosedz skatu un rada daudz lielāku plašuma sajūtu nekā, piemēram, koka sēta. Žoga augstums atkarīgs no tā mērķa.
Žogi
Teritorijas norobežošanai ir pieejami dažādi materiāli un tehnisko risinājumu varianti. Ir stieples žogi ruļļos, stieples paneļu žogi, metāla žogi, koka un mūrētie žogi, iespējams arī kombinētais žogs vai dzīvžogs. Tie atšķiras ar vizuālo izskatu, pildāmo funkciju un cenu.
Koka žogs − izgatavošanai izmanto priedes vai egles kokmateriālus. Tas ir viegli uzstādāms un remontējams, turklāt nav jāveido pamati. Lai šāds žogs nepūtu, koks jāpiesūcina ar speciālu aizsarglīdzekli un jāapstrādā ar laku.
Akmens žogs – būvēšanai izmanto laukakmeņus vai dolomīta akmeņus. Dabīgi akmeņi ātri žūst un ir ekoloģiski. Akmens žogs ļoti ilgi kalpo, turklāt tam ir oriģināla faktūra. Tā kā tas ir smags, nepieciešams izbūvēt stingrus pamatus, kuri spēs izturēt žoga svaru.
Ķieģeļu žogs – ilgi kalpojošs, interesantas faktūras žogs, ar kuru iespējams pilnībā norobežot teritoriju. Tāpat kā akmens žogam, arī ķieģeļu žogam nepieciešami stingri un ļoti izturīgi pamati.
Metāla žogs – iespējama izvēle starp kaltu vai metinātu žogu. Tā kā kalts žogs ir kalēja roku darbs, tas ir dārgāks par metinātu žogu, kam nav paredzēti rotājumi. Arī metāla žogam nepieciešami izturīgi pamati. Tas ilgi kalpo un ir viegli montējams, tomēr tam ir liela caurredzamība.
Stieples žogs – vislētākais un pieejamākais materiāls žoga izveidei. Tas ilgi kalpo, ir viegli montējams un atkārtoti izmantojams, tomēr tas ir labi caurredzams un izskata ziņā ļoti vienkāršs.
Vārti
Veramie (divviru) vārti – vienkāršākais, tradicionālākais, lētākais un visbiežāk sastopamais vārtu tips. Divviru vārtiem ir universālas montāžas iespējas. Montāžas profili ar ierīkotām eņģēm ļauj uzstādīt divviru vai mazos sētas vārtiņus pie stabiem no dažādiem jauniem vai jau esošiem materiāliem – akmens, mūra, betona u.c.
Šādi vārti ir ērti lietošanā, jo var būt atverami gan uz iekšpusi, gan ārpusi. Lielākoties vārti ir viegli uzstādāmi, tomēr, ja vārtu viras ir pārāk platas, tām nepieciešama liela platība vārtu atvēršanai uz aizvēršanai. Tas nozīmē, ka automašīnu nevar novietot tuvu vārtiem. Ziemas laikā vārtu apkārtni jāattīra no sniega, lai tas netraucētu vārtu atvēršanos.
Divviru vārti un žogu elementi tiek izgatavoti pēc nepieciešamajiem izmēriem un ar dažādiem pildījuma veidiem. Pildījumam izmanto tērauda loksnes, dekoratīvas profila loksnes, sametinātu režģi vai alumīnija profilu. Tos var izgatavot arī ar koka dēlīšu pildījumu.
Bīdāmie vārti – piemēroti nelieliem pagalmiem. To pamatā ir slīdoša konstrukcija – moderns un ērts risinājums privātmājas iežogojumam. Vārtu vairogs tiek savienots ar rullīšu mehānismu, kas tiek novietots uz sliedes.
Bīdāmie vārti ir izturīgi, droši un ērti. Tie ir piemēroti pagalmiem, kur attālums starp garāžu un vārtiem ir neliels. Iespējamas dažādas apdares, tāpēc šādus vārtus var ierīkot gan mūrētu sienu, gan koka vai metāla sētu apjoztās teritorijās.
Mazie sētas vārtiņi – nelieli sētas vārti gājējiem. Mazos vārtiņus ieteicams pielāgot žoga stilam, tie var būt slēdzami ar parasto vai arī elektromagnētisko atslēgu. Pēc pasūtītāja vēlēšanās vārtiņu stabā var ievietot sarunu iekārtu.