abc.lv skaitļos

Lietotāji online56
Aktīvie uzņēmumi25217
Nozares raksti1284
Ekspertu atbildes3041
Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv
EM: Piešķir papildu finansējumu privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai un saules paneļu uzstādīšanai
Vai saules paneļi ir jākopj?
Kā parūpēties par privātumu, dzīvojot vienā mājoklī ar citiem? Iesaka speciālisti
Fasādes kopšana pēc ziemas beigām: Kas jāņem vērā?
Siltumnīca bez kaitēkļiem: darāmo darbu ceļvedis, lai raža augtu bagātīgi

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.

Atbild eksperti

Vai drīkst siltināt dzīvokļa iekšējo sienu ar kokšķiedras plāksnēm, lai tiktu vaļā no mitruma uz sienas?
Labdien!

Dzīvoklim 103. sērijas namā vienā istabas stūrī liels mitrums un ik pa laikam jānoslauka pelējuma pleķi no sienas. Māja nav renovēta, bet pavasarī namsaimnieks visai mājai ārpusē fasādei aizdarināja ciet šķirbas, kas bija radušās starp paneļiem un ķieģeļiem. Jautājums, vai drīkstu iekšā notīrīt to stūri kārtīgi ar pretsēnīšu līdzekli un tad uzlīmēt pa virsu spundētās kokšķiedras plāksnes, un pēc tam apmetumu pa virsu? Vai tas līdzēs un nebūs tā, ka zem plāksnes turpinās krāties mitrums no āra un veidoties pelējums? Varbūt ir kāds cits risinājums? Mitrums telpās ir ap 50% un ik pa laikam vēdinām telpas, kā arī pārējās istabās sienas sausas.

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans
Labdien! Pelējums stūros rodas no tā, ka siena ir auksta un stūros gaisa cirkulācija ir mazāka, it sevišķi ja vēl mēbeles stēv priekšā. Mitrums uz sienas nerodas no āra mitruma, bet gan no tā, ko paši sadzīvojat telpās. 50% mitrums telpās ir ideālais mitrums, jo parasti komfortablai dzīvošanai saka, ka vajag no 40-60%. Jūsu aprakstītais siltināšanas veids būtu pat vispiemērotākais šajā situācijā. Ir jāizdara precīzi, ko Jūs aprakstiet. Plāksne būtu jāizvēlas ap 40mm biezumā. Pa ziemu šī plāksne spēj diezgan...

Siltināšana

"Eternit" jumts - vai attālums starp spārēm 1-1,20 m nebūs pa lielu?
Labdien!

Guļbūvei vēlos mainīt veco šīferi uz "Eternit", atstājot vecās spāres. Latas plānotas 50x50 mm. Ņemot vērā, ka "Eternit" ir smagāks uz 1 m2 par veco šīferi, vai attālums starp spārēm 1 -1,20 m nebūs pa lielu?

Paldies!
Atbild:
Arvo Biķernieks
Labdien! Precīzus aprēķinus veic konstruktors, kurš aprēķina slodzes, ņemot vērā visus būtiskos parametrus (jumta slīpums, laukums, spāru laidums, valdošie vēji, dimensijas, utt.). Jebkura jumta konstrukcijai Latvijā ir jāiztur slodze ~200-250kg/m2 (konstrukcijai jāiztur gan slapjš sniegs, gan arī skursteņslauķis vai kāds montieris). Šobrīd, būvējot jaunu jumtu, spāres parasti tiek liktas ar soli 60 cm. Ja ir plānots siltināt ar lokšņu materiālu, solis tiek izvēlēts tā, lai izvēlētās loksnes...
Atbild:
Armands Liede, Dipl.Ing. Jumiķa amata meistars, valdes priekšsēdētājs
Labdien! Vecajām ēkām šāds attālums starp spārēm ir normāls, un dažu kilogramu starpība neko neizsaka, jo sniega slodze ir krietni lielāka, kā arī pēdējos gados sniega slodze ir samazinājusies. Es labāk ieteiktu latas 60x40 vai 50 x70, jo šajā gadījumā nav problēma ar spāru noturību, bet ar latu izlieci....

Ēku fasādes, jumti

Kā iestrādāt ekovati, veicot siltināšanu?
Labdien!

Plānoju apšūt karkasa sienu ar rīģipsi, profilus skrūvējot pie distanceriem, lai kopējais siltumizolācijas slānis sanāktu 200 mm. No ārpuses - 25 mm kokšķiedras plāksne, karkass 150 mm, ekovate 200mm, profili, rīģipsis. Ir jautājums - vai ir jāizveido speciāli kabatas ekovatei, lai to sanāktu iepūst vajadzīgajā blīvumā? Jo tagad sanāk, ka viss sienas tilpums ir saplūdis kopā.

Otrs jautājums par mansarda slīpajiem griestiem - vai tur pie spārēm var skrūvēt distancerus, iekārt profilus, tad rīģipsi, un to visu arī aizpildīt ar ekovati? Arī tā pati doma par to tilpuma saplūšanu. Vēl gribētos zināt profilu un rīģipša izturību dēļ vates svara?

Kā būtu pareizāk darīt? Starp spārēm ir 600 mm, spāres 75x150, jumta slīpums 18°.

Paldies jau iepriekš!
Atbild:
Intars
Labdien! Šeit ir ļoti daudz jautājumu un ieteikumu. Vieglāk būtu sazvanīties un izrunāt. 29611614...

Siltināšana

Sadarbības partneri