Celtniecības tehnika
Celtniecības tehnika ir visa veida iekārtas un mehānismi, kas tiek izmantoti dažādu mērķu būvniecības darbiem. Piemērotas tehnikas izvēle ietekmē celtniecības un būvdarbu veikšanai nepieciešamo laiku, ieguldīto darbu, kā arī visa projekta izstrādes kvalitāti. Izvēloties tehniku, iesaistītajām personām jābūt ļoti zinošām un jāspēj orientēties gan celtniecības, gan biežāk izmantotās tehnikas jomā.
Izvēloties celtniecības tehniku, jāņem vērā vairāki apstākļi:
darba apjoms – apjomīgākiem būvdarbiem nepieciešama lielāka un spēcīgāka tehnika;
laika ierobežojumi – ja īsā laika periodā jāpaveic apjomīgi darbi, nepieciešams izmantot lielāku iekārtu un mehānismu skaitu;
pieejamība – ja nebūs pieejama nepieciešamā tehnika, tās aizvietotāji var negatīvi ietekmēt būvdarbu gaitu;
transportēšanas izmaksas – darba apjoms, transportēšanas attālums un transportlīdzekļi tieši ietekmē transportēšanas izmaksu veidošanos;
augsnes īpašības – pirms tehnikas izvēles, nepieciešams izpētīt augsni, jo atšķirīgas iekārtas paredzētas konkrētam augsnes tipam;
vietas ierobežojumi – būvdarbu vieta tieši ietekmē tehnikas izvēli, jo jāņem vērā gan ierīču un mehānismu izmēri, gan arī pārvietošanās laukumi;
laikapstākļi – saule, vējš, lietus un sniegs var atšķirīgi iedarboties uz izvēlēto tehniku un tās lietotājiem, tāpēc jānodrošina ierīces, kas var pasargāt strādniekus no nelabvēlīgiem laikapstākļiem.
Rakšana un iekraušana
Rakšanas darbiem visbiežāk izmanto dažāda veida ekskavatorus, kas, atkarībā no tiem paredzētajiem darbiem, atšķiras gan pēc dizaina, gan pēc izmēra. Lielie ekskavatori tiek izmantoti dažādu bedru, karjeru, dīķu rakšanai, savukārt miniekskavatori piemēroti nelielāku celtniecības, remonta un komunālo darbu veikšanai apdzīvotās vietās. Papildus ekskavatoriem, tiek izšķirti arī ekskavatori – iekrāvēji, kas aprīkoti ar papildus iekraušanas funkcijām.
Iekraušanas darbiem paredzēti frontālie iekrāvēji un teleskopiskie iekrāvēji, kas piemēroti darbam celtniecības laukumos, koku zaru apgriešanai, krāsošanai un citiem saimnieciskiem darbiem.
Blietēšana un šķūrēšana
Magnetiks, SIA
Magnetiks, SIA
EJ Trans, SIA, traktortehnikas noma, iekrāvēji, ekskavatori
EJ Trans, SIA, traktortehnikas noma, iekrāvēji, ekskavatori
AMARENT, SIA
AMARENT, SIA
JC Betons, SIABetona ražošana un piegāde!
JC Betons, SIABetona ražošana un piegāde!
Manrok, SIA
Manrok, SIA
Ar blietēšanas tehnikas palīdzību iespējams panākt augstāku zemes blīvumu. Blietēšana notiek liela svara, mīcīšanas, spiediena un vibrācijas ietekmē. Atkarībā no augsnes īpašībām, mitruma, augsnes slāņa biezuma un izmantotās tehnikas, iespējams iegūt atšķirīgu blīvuma pakāpi. Blietēšanai tiek izmantoti dažādi velteņi, kas paredzēti atšķirīgam augsnes sastāvam, un vibrējošas ierīces, piemēram, vibroblietes un vibrokājas.
Šķūrēšanas tehnika paredzēta zemes stumšanai, izveidojot dažāda augstuma un formas uzbērumus. Šim nolūkam izmanto buldozerus un greiderus.
Urbšana
Atšķirīga materiāla urbšanai nepieciešams speciāls aprīkojums, ko izvēlas pēc urbjamā materiāla struktūras, cietības, dēdēšanas un trausluma pakāpes. Triecienurbji ieurbjas materiālā ar spēka palīdzību, savukārt rotējošie urbji sašķeļ materiālu, griežot urbja svārpstu pret materiāla virsmu.
Celšana un montāža
Lai atvieglotu būvniecības darbus, tiek izmantoti pacēlāji, ar kuru palīdzību tiek pacelti dažādi materiāli vai konstrukcijas. Izvēloties pacēlāju, jāņem vērā tā izmantošanas nolūks, jo, atšķirībā no pacēlāja ar paceļamo grozu, šķērveida pacēlējiem pieejams lielāks un stabilāks virsmas laukums.
Maisīšana
Maisīšanas tehnikas populārākā un biežāk lietotā iekārta ir betona maisītājs. Nelielākiem celtniecības darbiem parasti izmanto maisītāju, kas stiprinās uz kājām un ir novietojams uz zemes, savukārt apjomīgākiem celtniecības darbiem paredzēts maisītājs, kas uzstādīts uz kravas mašīnas. Ar šādu maisītāju iespējams izgatavot lielu betona daudzumu, turklāt to iespējams pārvadāt no ražošanas rūpnīcas uz būvlaukumu.
Celtniecības instrumenti un citas iekārtas
Atsevišķu celtniecības instrumentu un iekārtu darbināšanai izmanto gaisa kompresorus un sūkņus. Pneimatiskie instrumenti iekļauj urbjus, āmurus, griezējmašīnas, lentes slīpmašīnas, kompresorus, naglu un skavu pistoles, smilšu strūklas iekārtas, zāģus, krāsošanas un gaisa pistoles u.c.
Pumpji tiek izmantoti, lai piegādātu vai atsūktu ūdeni no būvlaukuma, kā arī atsevišķiem būvniecības veidiem tie nodrošina ūdens strūklas.