abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20142
Nozares raksti991
Ekspertu atbildes2553
Īpaša aizsardzība koka mājām : abc.lv

Īpaša aizsardzība koka mājām

Īpaša aizsardzība koka mājām

ZVIEDRU KRĀSA KOKAM
Koks ir tradicionāls ēku būves materiāls Latvijā, tas priecē iemītniekus ar dabīgo skaistumu, rada siltuma un mājīguma sajūtu mājās. Lai saglabātu koku pēc iespējas ilgāk, to nepieciešams aizsargāt no nelabvēlīgiem laika apstākļiem un kaitēkļiem. Īpaša aizsardzība nepieciešama koka māju fasādēm, saimniecības un citām ēkām.


Viens no populārākajiem aizsardzības veidiem ir ēku krāsošana ar tradicionālo zviedru krāsu. Zviedru krāsu sauc arī par miltu vai zemes krāsu, šie nosaukumi ir nākuši no Skandināvijas. To izgatavo tikai no dabīgiem materiāliem, izmantojot lineļļas unikālo īpašību iesūkties koksnes porās, miltu līmvielas (kleistera) spēju izžūstot nodrošināt "elpojošu" koksnes aizsardzību no mitruma un sāļu nomācošo ietekmi uz dažādām koksnes infekcijām, sēnītēm. Vairākums mūsdienīgu polimēru krāsu nenodrošina atbilstošu aizsardzības efektu. Zviedru krāsa ir īpaši piemērota neēvelētam kokam. Dziļi iesūcoties koksnē, tā nodrošina ilgmūžīgu aizsardzību (15–20 gadi), neradot uz koksnes plaisājošu vai lobošos plēvīti. 


Gudrs saimnieks godam novērtēs zviedru krāsas pieejamo cenu un saprātīgo attiecību starp cenu un kvalitāti. Zviedru krāsas ražotājs Latvijā STAFOR www.stafor.lv piedāvā plašu krāsas toņu izvēli un konsultācijas. Kompānijas birojā Rīgā, Kuldīgas ielā 53a, jūs varat iepazīties ar citiem koksnes aizsardzības līdzekļiem – krāsām, antiseptiķiem, hermētiķiem, gruntīm.


Parūpējieties par savu māju jau šopavasar!


LINEĻĻAS KRĀSA–BEICE NATURA 

Ja Jūs esat koka mājas īpašnieks vai kādreiz esiet remontējis tādu, tad noteikti esat saskāries ar koka krāsošanu. Bieži šim nolūkam izmanto polimēru krāsas, kas satur sintētiskus sveķus. Pat ja tiek izvēlēta labi reklamēta, dārga krāsa, pēc 2–3 gadiem var saskarties ar nepatīkamu situāciju: krāsas klājums ir saplaisājis un sāk lobīties, atstājot koku neaizsargātu. Tāpat bieži rodas problēmas ar krāsas toņa "izdegšanu", kā arī koksne paliek pelēka zem caurspīdīgiem klājumiem saules UF starojuma rezultātā. Tas viss rada nepieciešamību krāsojumu atjaunot, ko nav iespējams izdarīt kvalitatīvi bez vecā krāsojuma noņemšanas. Tādējādi tas rada nozīmīgus papildus izdevumus un ir laikietilpīgs process. Krāsām uz dabīgo eļļu bāzes šādu trūkumu nav. Tieši tāda ir krāsa uz lineļļas bāzes NATURA, ko ražo Latvijas kompānija STAFOR (Kuldīgas iela 53a, Rīga, 67603399, www.stafor.lv). Lineļļa, kas ir krāsas pamatā, neveido cietu plēvīti uz koksnes virsmas. Tā dziļi iesūcas koksnē, neļaujot mitrumam iekļūt tajā. Vienlaicīgi koksne paliek tvaiku caurlaidīga (elpojoša), neveidojas kaitēkļiem labvēlīga mitra vide. Sastāvā esošie minerālie pigmenti, salīdzinājumā ar sintētiskajām krāsvielām, ir noturīgāki pret "izdegšanu". Speciālā dabīgā nano piedeva nodrošina papildus aizsardzību pret koksnes toņa maiņu UV staru ietekmē.


Šobrīd krāsa NATURA ir veiksmīgi uzlabota, produktam tiek pievienots vasks, kas palīdz koksni aizsargāt no mitruma. Dabīgās krāsas ir laba alternatīva mūsdienīgām sintētiskām krāsām, īpaši koksnes aizsardzībai. Kalpošanas mūžs ir 2–3 reizes garāks, strādāt ar šīm krāsām ir daudz patīkamāk, nav kaitīgo organisko šķaidītāju izgarojumu.
 

Lūk, ko raksta par dabīgām krāsām kokam Konrāds Fišers (Bavārijas Arhitektu biedrības biedrs, Vācijas Pieminekļu aizsardzības biedrības priekšsēdētājs): "... neticiet tukšiem solījumiem par laku un krāsu, kas satur sintētiskos sveķus, uzticamību. Es vēl nekad neesmu redzējis sintētiskās krāsas, kas bez bojājumiem izturētu 24 mēnešus. Esmu novērojis labu kalpošanas laiku tikai dabīgām krāsām, tajā skaitā pats savā mājā... Lineļļas molekulas ir apmēram 50 reižu mazākas par sintētisko sveķu molekulām un apmēram 10 reižu mazākas par visblīvākās koksnes porām. Tieši tādēļ krāsas no tīras (bez liekām sveķu, cietinātāju u.c. piedevām) lineļļas vairākkārt pārspēj sintētiskās krāsas kā iesūkšanās, tā arī elastības ziņā. Ja nepieciešams novērtēt krāsas ar mākslīgiem cietinātājiem koka konstrukciju krāsošanai, varu droši apgalvot, ka tās būs zaudētājas pēc visiem kvalitātes novērtēšanas punktiem, izņemot žūšanas laiku, lineļļas krāsām. Nepadodieties vēlmei izmantot ātri žūstošus klājumus, jo pretējā gadījumā nāksies regulāri pārmaksāt par nepieciešamajiem atjaunošanas darbiem."

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Bioefekts": Pielaiko Telpu Māju Dārzu 

"Bioefekts": Pielaiko Telpu Māju Dārzu 

SIA "Bioefekts" ir Latvijas uzņēmums ar senu vēsturi, kas jau kopš 1993. gada izstrādā, ražo un pavairo bioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus un citus mikrobioloģiskos preparātus dārzkopības un lauksaimniecības vajadzībām. Uzņēmums tiek novērtēts ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs, kur eksportē savu produkciju.