Jaunā daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes programma: ko noderīgi zināt?
Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2025. gada februāris, Nr. 102
www.buvinzenierusavieniba.lv
https://www.facebook.com/BuvinzenierisLBS
Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt www.buvinzenierusavieniba.lv, rakstot e-pastu buvinzenieris@blbs.lv, www.abone.lv, savukārt iegādāties žurnālu var Preses servisa tirdzniecības vietās!
Raksta autore: Inese Helmane
Lai paaugstinātu daudzdzīvokļu namu energoefektivitāti, jaunajā Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā līdz 2027. gadam šim mērķim atvēlēti 172 miljoni eiro. Par šiem līdzekļiem līdz 2029. gada beigām plānots atjaunot apmēram 266 daudzdzīvokļu namus.
Atbalstu veido aizdevums vai garantija un kapitāla atlaide aizdevuma pamatsummas daļējai dzēšanai. Par jauno programmu interese ir liela, atklāj akciju sabiedrības Attīstības finanšu institūcija ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece un piebilst, ka pieteikumi jaunajai programmai tiek pieņemti no šā gada marta.
Bijušas trīs atbalsta programmas
ES struktūrfondu energoefektivitātes programmas Latvijā jau tiek īstenotas kopš 2007. gada. No 2007. līdz 2013. gadam renovētas 740 ēkas (finansējums – 77,9 miljoni eiro), bet no 2014. līdz 2020. gadam atjaunotas 623 ēkas (finansējums – 201,1 miljons eiro).
Savukārt no 2022. līdz 2026. gadam Atveseļošanas fonda programmā energoefektivitātes projektus plāno īstenot 159 daudzdzīvokļu mājas Latvijā. Programmu iecerēts pabeigt līdz 2026. gada 31. augustam. Vislielākais pieteikumu skaits ir no Rīgas apkārtnes – 52 %, Kurzemes – 21 %, Vidzemes – 16 %. Savukārt no Zemgales saņemti tikai 6 %, bet no Latgales – 5 % pieteikumu.
Līdz šā gada janvāra beigām ir pabeigti pirmie trīs projekti. Kopējā investīcijām atvēlētā summa ir 57,28 miljoni eiro.
Saskaņā ar 2020. gada 14. oktobra Eiropas Komisijas (EK) paziņojumu Eiropas Renovācijas vilnis – par zaļām ēkām, jaunām darbvietām un labāku dzīvi Latvijai līdz 2050. gadam ir jāsasniedz klimatneitralitāte ēku sektorā. Lai to izdarītu, nepieciešams atjaunot aptuveni 26 600 daudzdzīvokļu māju. Līdz šim ar ES fondu atbalstu sasniegti tikai 5,7 % no EK izvirzītā mērķa.
Veicināt dzīvojamā fonda atjaunošanu

Autors: Unsplash.com/ Elizaveta Shitikova
Jauno atbalsta programmu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai īstenos ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu. Programmas galvenie kritēriji aprakstīti Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 880 Atbalsta programmas nosacījumi energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās, kas stājās spēkā 2024. gada 21. decembrī.
Atbalsta programmas mērķis ir veikt ieguldījumus daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes uzlabošanā, lai veicinātu dzīvojamā fonda atjaunošanu Latvijā un izvirzīto klimata mērķu sasniegšanu, samazinot siltumnīcefekta gāzu emisiju veidošanos.
Ar šo programmu iecerēts arī veicināt Latvijas tautsaimniecības attīstību, realizējot energoefektivitātes pasākumus, nodrošināt jaunu darbavietu rašanos un radīt pieprasījumu pēc vietējiem būvmateriāliem, kā arī samazināt enerģētisko nabadzību un uzlabot iedzīvotāju dzīves apstākļus.
30 % kopējās primārās enerģijas ietaupījums
Atbalsta programmas rezultātā plānots sasniegt vismaz 30 % kopējās primārās enerģijas ietaupījumu no māju kopējās primārās enerģijas patēriņa pirms projektu sākšanas. Šī mērķa sasniegšanā tiek ieskaitītas tās mājas, kurām ir īstenoti energoefektivitātes paaugstināšanas, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un/vai ilgtspējas pasākumi, ēka ir nodota ekspluatācijā un Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) ir reģistrēts ēkas pagaidu energosertifikāts.
Projektu līmenī tiek izdalīti divi sasniedzamo mērķu virzieni:
- vismaz 30 % kopējās primārās enerģijas ietaupījums no mājas kopējā primārās enerģijas patēriņa;
- no 10 līdz 29 % kopējās primārās enerģijas ietaupījums no mājas kopējās primārās enerģijas patēriņa, ja māja atrodas Latgales plānošanas reģionā.
Vislielāko enerģijas ietaupījumu var iegūt, ja veic bēniņu pārseguma, ārsienu, galasienu un jumta pārsegumu, kā arī cokola un pagraba siltināšanu, zina teikt Ieva Vērzemniece.
Ēkā jābūt vismaz trim dzīvokļiem

Autors: Pexels.com/ Tembela Bohle
Atbalsts paredzēts daudzdzīvokļu māju atjaunošanai, kurās ir vismaz trīs dzīvokļi. Ēkas var būt gan kopīpašumi, gan sadalīti dzīvokļu īpašumos.
Daudzdzīvokļu nams var piederēt gan dzīvokļu īpašnieku kopībai, gan juridiskām personām. Uz atbalstu var pretendēt arī persona, kura ir mājas vienīgais dzīvokļu īpašnieks, piemēram, fiziskai personai pieder piecstāvu ēka Rīgas centrā, un visi dzīvokļi tiek izīrēti.
Atjaunot iespējams ne tikai padomju laikā celtās daudzdzīvokļu ēkas, bet arī pirmskara ēkas, kurām noteikts kultūras pieminekļa statuss.
"Ja ēkai ir skaisti jūgendstila dekori fasādes pusē, tos, protams, siltināšanas darbos neaizsegs, bet iespējams namu sakārtot no pagalma puses – siltināt sānu sienas –, kā arī sakārtot bēniņus vai jumtu," saka ALTUM pārstāve. Viņa piebilst, ka šādi projekti ir īstenoti vairākos vēsturiskos namos, un, arī veicot tikai pieļaujamos renovācijas darbus šādai ēkai, ir iespējams sasniegt 30 % kopējo primārās enerģijas ietaupījumu.
Atbalstu saņem arī komercdarbības veicēji
Atbalstu piešķir arī tiem dzīvokļu īpašniekiem, kas ir saimnieciskās darbības veicēji.
"Bieži vien daudzdzīvokļu māju pirmajos stāvos atrodas veikali, frizētavas vai zobārstniecības kabineti," skaidro I. Vērzemniece. "Ja namā tiek veikta šāda komercdarbība, tā nav problēma, lai saņemtu atbalstu ēku energoefektivitātes pasākumu īstenošanai."
MK noteikumu Nr. 880 VIII nodaļā atsevišķi paredzēti komercdarbības atbalsta nosacījumi. Ja īpašums tiek izmantots saimnieciskajā darbībā un dzīvokļa īpašnieki pretendē uz atbalstu, kas kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, tad tas tiek sniegts, ievērojot de minimis atbalsta nosacījumus:
- kopējais de minimis atbalsts vienam vienotam uzņēmumam jebkurā triju gadu periodā nepārsniedz 300 tūkstošus eiro;
- trīs gadu posms noteikts kā slīdošs periods, t. i., turpmāk de minimis atbalsta kopsumma, ko piešķir vienam vienotam uzņēmumam, nevienā trīs gadu periodā no tā piešķiršanas brīža nedrīkst pārsniegt noteikto robežlielumu.
Kapitāla atlaide 40–50 % apmērā
MK noteikumi paredz, ka energoefektivitātes projekta atbalstu īstenos finanšu instrumenta veidā ar kapitāla atlaidi 40–50 % apmērā.
Atbalstu sniegs kā kombinēto finanšu instrumentu. Proti, sākotnēji daudzdzīvokļu mājas energoefektivitātes uzlabošanas projektā iecerēto pasākumu veikšanai izsniegs aizdevumu, ja finansētājs būs ALTUM, vai aizdevumu ar garantiju, bet pēc projekta mērķu sasniegšanas piešķirs kapitāla atlaidi, aizdevuma pamatsummai piemērojot samazinājumu kapitāla atlaides apmērā.
Atbalstu veido:
- sabiedrības ALTUM aizdevums ar kapitāla atlaidi, ja projekta finansēšanā nav iesaistīts cits finansētājs;
- sabiedrības ALTUM garantija ar kapitāla atlaidi, ja projektu finansē cits finansētājs. Kapitāla atlaidi piemēro cita finansētāja izsniegtajam aizdevumam, kam piesaistīta sabiedrības ALTUM garantija.
Garantija – līdz 80 %
Jaunās programmas uzsvars ir uz energoefektivitāti, tādēļ maksimālā iespējamā kapitāla atlaide 50 % paredzēta aktivitātēm, kas sniedz gan lielāku rezultātu ilgtspēju, gan kopējo primārās enerģijas ietaupījumu, saka Ekonomikas ministrijas Enerģētikas finanšu instrumentu departamenta direktore Selīna Vancāne.
Vislielākais atbalsts paredzēts, ja projektā izmantos rūpnieciski ražotus koka konstrukciju siltināšanas paneļus vai projektu īstenos tā saucamajā kvartāla pieejā – projektā jāpiesakās vismaz trim mājām.
Savukārt 45 % kapitāla atlaide iespējama, ja uzstādīta ventilējamā fasāde pilnā apmērā.
Garantija sedz līdz 80 % no cita finansētāja aizdevuma apmēra attiecināmajām izmaksām projekta īstenošanai. Pēc kapitāla atlaides izmaksāšanas atbilstoši samazina garantijas apjomu.
Garantētā summa vienas ēkas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem nepārsniedz trīs miljonus eiro, bet garantijas termiņš – 20 gadu.
Šajā atbalsta programmā garantijas izsniegs bez maksas.
Koka karkasu paneļi
Tehnoloģiskais risinājums, ko jau plaši lieto ārvalstīs, tai skaitā Igaunijā, ir rūpnieciski ražotu koka karkasa paneļu izmantošana daudzdzīvokļu māju atjaunošanā. Ieviešot šādu tehnoloģisku risinājumu, būtiski uzlabotos daudzdzīvokļu māju atjaunošanas temps, jo laiks, ko nepieciešams pavadīt būvlaukumā, būtu krietni īsāks.
Šī tehnoloģiskā risinājuma būtiskākais trūkums ir izmaksas, kas sākotnēji ir augstākas nekā izmantojot tradicionālos daudzdzīvokļu māju atjaunošanas paņēmienus. Tomēr tos iespējams kompensēt ilgtermiņā ar zemākām ekspluatācijas izmaksām.
Aplēses liecina, ka rūpnieciski ražotu koka karkasa paneļu lietošana rada apmēram 30 % sadārdzinājumu pretstatā līdz šim izmantotajiem daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes risinājumiem.
S. Vancāne atzīst, ka Latvijā šādus koka karkasa paneļus pagaidām neražo, taču interesi ir izrādījuši vairāki ražotāji, iesaistoties biedrībai Latvijas koka būvniecības klasteris, kas varētu piedalīties tirgū ar savu piedāvājumu.
Kvartāla pieeja

Autors: Freepik.com/ freestockcenter
Kapitāla atlaidi 50 % apmērā piemēros, ja kopā projektu realizēs vismaz trīs mājas. Noteikumu izpratnē ar kvartālu tiek saprastas vismaz trīs blakus vai netālu esošas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas (t. i., tieši blakus vai ar minimālu attālumu starp objektiem, piemēram, starp ēkām ir taciņa, pagalms vai stāvvieta, veidojot kopēju kvartāla ansambli).
Tā saucamā kvartālu atjaunošanas pieeja kāpinās daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes tempus un samazinās projektu izmaksas, uzskata Ekonomikas ministrija.
Mājām, kuras plānots atjaunot, izmantojot kvartāla pieeju, pieteikums būs jāiesniedz par katru ēku atsevišķi, tomēr tas neierobežos mājas veikt kopīgu iepirkumu. Iesniedzot pieteikumu ALTUM, tajā būs jāatzīmē, ka namu atjaunos, izmantojot kvartāla pieeju, un būs nepieciešams norādīt, ar kurām mājām kopā tā tiks īstenota.
Lēmumu par kapitāla atlaides rezervēšanu pieņems, kad būs iesniegti pieteikumi kapitāla atlaides rezervēšanai par visām mājām, ko plānots atjaunot attiecīgajā kvartālā.
Ēkas varēs pretendēt uz paredzēto kapitāla atlaidi 50 % apmērā tikai tad, kad visas kvartālā esošās mājas būs iesniegušas sabiedrībā ALTUM visu paredzēto dokumentāciju, lai pieņemtu lēmumu par atbalsta piešķiršanu.
PVN – attiecināmās izmaksas
MK noteikumu 28. punkts nosaka projekta atbalstāmās darbības. Tās ir tehniskās dokumentācijas izstrāde, projekta autoruzraudzība un būvuzraudzība, projekta vadība u. c. Projekta atbalstāmās darbības ir līdzvērtīgas Atveseļošanas fonda programmai, piebilst S. Vancāne.
"Iepriekšējā – Atveseļošanas fonda atbalsta – programmā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) nebija iekļauts attiecināmajās izmaksās," uzsver I. Vērzemniece. "Līdz ar to visas tāmes lauzām divās daļās – attiecināmās un neattiecināmās izmaksas. Tagadējās prasības klientiem noteikti ir draudzīgākas."
Savukārt S. Vancāne piebilst, ka šāda prasība – PVN neiekļaut attiecināmajās izmaksās – bija Atveseļošanas fonda finansējuma īpatnība. Tāpēc jaunā programma pielāgo atbalsta intensitāti kapitāla atlaidei: kādreiz bija 49 %, tagad ir 40 %, jo PVN ir iekļauts attiecināmajās izmaksās, un tādējādi ir izlīdzināta atbalsta intensitāte.
Īpašs atbalsts Latgalei
Ņemot vērā mazo atjaunoto daudzdzīvokļu ēku skaitu Latgales plānošanas reģionā, šajā ES fondu plānošanas periodā īpašs atbalsts paredzēts Latgalei.
2007.–2013. gada ES fondu atbalsta programmā Latgales plānošanas reģionā atbalstīti 57 projekti jeb 7 % no visiem projektiem Latvijā. Savukārt 2014.–2020. gada programmā īstenoti 24 projekti jeb 4 %, bet Atveseļošanas fonda atbalsta programmā iesniegti seši daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pieteikumi, kas ir 4 % no kopējo pieteikumu skaita.
Lai sekmētu virzību uz daudzdzīvokļu māju atjaunošanu arī Latgales plānošanas reģionā, paredzēta iespēja pieteikt projektus atsevišķu energoefektivitātes pasākumu finansēšanai, sasniedzot vismaz 10 % primārās enerģijas ietaupījumu. "Šādas aktivitātes var būt logu un ārdurvju maiņa, vienas sienas vai jumta siltināšana," skaidro ministrijas pārstāve.
Maksimālā kapitāla atlaide šādiem projektiem ir noteikta 80 tūkstoši eiro. Kopējais paredzētais finansējums plānots 10 miljoni eiro.
Plašākā mērogā šādu atbalstu paredzēt nevar, jo nepieciešams nodrošināt programmā kopumā noteikto 30 % primārās enerģijas ietaupījuma mērķa sasniegšanu, skaidro S. Vancāne.
Dzīvokļu īpašnieku balsojums
Lai pieteiktos energoefektivitātes programmai, atbilstoši Dzīvokļa īpašumu likuma nosacījumiem ir vajadzīgs 50 % plus viena dzīvokļa īpašnieka atbalsts. Dzīvokļa īpašniekiem ir jāpilnvaro, visticamāk, pārvaldnieks vai dzīvokļu īpašnieku biedrība, lai iesniegtu projektu ALTUM.
Kopš pērnā gada 1. novembra stājušies spēkā likuma grozījumi, kas nosaka: lēmumu var pieņemt atkārtotā kopsapulcē vai aptaujā mēneša laikā, ja pirmajā kopsapulcē nav savākts nepieciešamais balsu skaits un tiek lemts par tiem pašiem jautājumiem. Šajā gadījumā nepieciešams, lai īpašnieki pārstāvētu vairāk nekā vienu trešdaļu no visiem dzīvokļu īpašumiem un lai par nobalso vairāk nekā puse.
Var iesaistīt energoservisa kompāniju
Dzīvokļu īpašnieki projekta īstenošanā var iesaistīt arī energoservisa kompāniju. S. Vancāne atzīst, ka šāds sadarbības modelis ir neizmantots potenciāls, un tas nodrošina paredzamas izmaksas nākotnē, kā arī garantē veikto darbu rezultātu ilgtermiņā.
MK noteikumos nav noteikti konkrēti gadījumi, kad būtu nepieciešams piesaistīt energoservisa kompānijas (ESKO). Tā ir dzīvokļu īpašnieku brīva izvēle, pēc kāda modeļa viņi vēlas atjaunot savu māju.
ESKO nodrošina projekta īstenošanas vadību, finansējuma piesaisti, projekta rādītāju sasniegšanu, bet neveic darbus ēkas energoefektivitātes paaugstināšanai. Izvēloties ESKO, īpašnieku ikmēneša rēķini nemainās un paliek tādā apjomā, kādi tie bijuši pirms projekta īstenošanas, t. i., nepieaug par aizdevuma daļu. ESKO savas investīcijas atgūst no panāktā enerģijas ietaupījuma.
Pieteikšanās ar vienkāršoto energosertifikātu
Sabiedrības ALTUM aizdevuma atmaksas termiņš ir līdz 20 gadiem. Maksimālais aizdevuma apmērs projekta īstenošanai ir līdz 3 750 000 eiro.
"Piesakoties energoefektivitātes programmai, ir daudz vienkāršāka dokumentu iesniegšana," stāsta S. Vancāne. "Kapitāla atlaidi iespējams rezervēt, iesniedzot tā saukto vienkāršoto ēkas energosertifikātu un izmaksu kopsavilkumu."
Ēkas energosertifikāts tiek sagatavots, pamatojoties tikai uz izmērītās ēkas energoefektivitātes novērtējumu jeb skaitītāju rādījumu datiem. Šāda dokumenta sagatavošanai ir ievērojami mazākas izmaksas pretstatā līdz šim sniegtajiem ēkas energosertifikātiem, tāpat arī tā sagatavošanas laiks ir īsāks.
Svarīgs parādu apjoms
Lai pieteiktos programmas finansējumam, daudzdzīvokļu mājas parādsaistību apjomam par saņemtajiem pakalpojumiem (apsaimniekošanas, atkritumu apsaimniekošanas, siltumapgādes, ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi), kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, pēdējo 12 mēnešu laikā jābūt mazākam par 10 % no šo pakalpojumu rēķinu summas pēdējo 12 mēnešu laikā.
Gan kredītiestādes, gan ALTUM, izsniedzot aizdevumu, izvērtēs, vai dzīvokļu īpašniekiem ir pamatotas aizdevuma atmaksāšanas iespējas.