Atkritumu reģenerācijas veicināšanai būs pieejami 10,8 miljoni eiro
Rīga, 22.aug., LETA. Atkritumu reģenerācijas veicināšanai būs pieejami 10,8 miljoni eiro, tai skaitā teju 9,2 miljoni eiro Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda finansējums un 1,6 miljoni eiro nacionālais finansējums, paredz šodien valdībā apstiprinātie pasākuma "Atkritumu reģenerācijas veicināšana" īstenošanas noteikumi.
Pasākuma mērķis ir samazināt apglabājamo atkritumu daudzumu un attīstīt atkritumu reģenerāciju ar enerģijas atguvi no Latvijā radītajiem atkritumiem.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) norāda, ka kopējais sadzīvē radītais atkritumu apjoms Latvijas teritorijā ir vidēji 1,62 miljoni tonnu gadā, no kura lielāko īpatsvaru kopējā atkritumu apjomā veidoja tieši nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms, kuru tiešā veidā var ietekmēt atkritumu pārstrāde un reģenerācija. Apglabāto atkritumu apjoms veido aptuveni 80% no kopējā savāktā sadzīvē radušos atkritumu apjoma un tas vērtējams kā augsts.
Ņemot vērā minēto, ir nepieciešama atkritumu saimniecības infrastruktūras pilnveidošana, nodrošinot ne tikai atkritumu dalītu vākšanu, bet arī veicinot atkritumu pārstrādes un reģenerācijas ar enerģijas atguvi palielināšanos, norāda VARAM.
Pašreiz, galvenokārt, izmantojot vietējas pārstrādes jaudas vai eksporta iespējas, tiek nodrošināta metāla, papīra, kartona, daļēji arī plastmasas reģenerācija. Problemātiskāka ir situācija ar atsevišķiem plastmasas veidiem, kompozītmateriālu iepakojumu, stikla iepakojumu un no atkritumiem ražotu kurināmo (NAIK), skaidro ministrijā.
Paredzēts, ka, realizējot atkritumu reģenerācijas veicināšanas pasākumu, līdz 2023.gada 31.decembrim sasniedzamais atkritumu reģenerācijas ar enerģijas atguvi jaudas pieaugums atbalstītajos projektos būs 11 000 tonnas gadā. Pārstrādātais un reģenerētais atkritumu daudzums attiecībā pret attiecīgajā gadā radīto atkritumu daudzumu līdz 2023.gada beigām būs 59%.
Pasākuma īstenošanai pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir vismaz 10 804 999 eiro, tai skaitā ES Kohēzijas fonda finansējums 9 184 249 eiro.
Ministrija skaidro, ka pašreiz Latvijā ražošanas procesu daļējai nodrošināšanai NAIK tiek izmantots SIA "Cemex" cementa rūpnīcā Brocēnu novadā. No 2015.gadā Latvijā saražotā NAIK, kas atbilst "Cemex" izvirzītajām kvalitātes prasībām, 70% tika nodoti reģenerācijai, tomēr "Cemex" NAIK reģenerēšanas iespējas ir ierobežotas. Savukārt papildus izmaksas NAIK sagatavošanā samazina tā kā kurināmā konkurētspēju. Attiecīgi, vērtējot NAIK reģenerēšanas iespējas, ir secināms, ka "Cemex" vajadzībām ir iespējams izmantot tikai daļu no Latvijā saražotā NAIK.
Latvijā nodrošinātu lielākas NAIK reģenerācijas jaudas, plānots izveidot siltumenerģijas ražošanas iekārtas, kurās tiek reģenerēts NAIK ar plašākām parametru robežvērtībām salīdzinājumā ar "Cemex" prasībām. Papildus būtisks ir arī ģeogrāfiskais faktors, jo investīcijām būtu jāveicina attiecīgajā atkritumu apsaimniekošanas reģionā radītā NAIK reģenerācija ar enerģijas atguvi, atzīmē VARAM.
Kopumā atkritumu reģenerācijas veicināšanas pasākuma īstenošana dos aptuveni 2% pienesumu kopējā atkritumu pārstrādē un reģenerācijas attīstībā, aplēsusi ministrija.
Pasākums "Atkritumu reģenerācijas veicināšana" tiks ieviests atklāta konkursa veidā, tāpēc iznākuma un rezultāta rādītāju vērtības tiek noteiktas Latvijā kopā, bet pēc līgumu par projektu īstenošanu noslēgšanas rādītāju faktiskās vērtības varēs iegūt novadu un republikas pilsētu teritoriālajā griezumā.
Projekta iesniedzējs varēs būt kapitālsabiedrība, kas sniedz sabiedrisko pakalpojumu atkritumu apsaimniekošanas nozarē un pēc infrastruktūras izbūves sniegs sabiedrisko siltumenerģijas apgādes pakalpojumu.