abc.lv skaitļos

Lietotāji online70
Aktīvie uzņēmumi20025
Nozares raksti931
Ekspertu atbildes2534
3 praktiski soļi, kā samazināt izmaksas par elektroenerģiju : abc.lv

3 praktiski soļi, kā samazināt izmaksas par elektroenerģiju

3 praktiski soļi, kā samazināt izmaksas par elektroenerģiju

Vidēji Latvijā izmaksas par elektroenerģiju no mājsaimniecības budžeta veido ap 3%, kamēr par siltumu un dabasgāzi – 5%. Tomēr potenciāls samazināt ikmēneša elektroenerģijas izmaksas vēl nav pietiekami izmantots.

Šobrīd ir aptuveni 87,5% mājsaimniecību, kas izmanto fiksētas cenas līgumus, bet 12,5 % – mainīgu jeb biržas cenu. "Salīdzinoši zemais biržas elektroenerģijas cenas līgumu īpatsvars liek domāt, ka ne visas mājsaimniecības, kurām tas būtu izdevīgi, ir izmantojušas iespēju samazināt izmaksas. Tirgū darbojas 27 tirgotāji, no tiem 17 – sniedz piedāvājumus arī mājsaimniecībām. Izvēles iespējas ir dažādas, tāpēc iesakām izpētīt savu esošo līgumu un nosacījumus, tāpat izvērtējot citas iespējas, kā ietaupīt, sekojot trim soļiem," stāsta Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Enerģētikas departamenta Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

1. solis – izvērtēt esošo līgumu 

Salīdzināt cenas 

Iesakām salīdzināt rēķinā esošo cenu ar SPRK izstrādāto indikatoru jeb vidējo svērto elektroenerģijas cenu. Tā šogad, otrajā ceturksnī, mājsaimniecībām bija 0,05801 EUR/kWh. Cenas salīdzināšana ļauj saprast, vai par pakalpojumu tiek pārmaksāts vai tieši pretēji – par vienu kilovatstundu tiek maksāts mazāk. SPRK izstrādātais indikators ir pieejams mājaslapā interaktīvā veidā.

Izmantot cenu salīdzinošos kalkulatorus

Tirgotāju piedāvājumus var ērti salīdzināt, izmantojot kalkulatorus (energija24.lv un elektroenergija.lv), ievadot mēneša elektroenerģijas patēriņu (kWh).

Kalkulators piedāvājumus sarindo secībā pēc lētākā piedāvājuma. Mēs iesakām izvēlēties trīs no lētākajiem kalkulatoru piedāvājumiem un tos detalizēti izpētīt tirgotāju mājaslapās. Svarīgi salīdzināt norādītās cenas un līguma nosacījumus, kuri dažādiem piedāvājumiem var atšķirties, bet kalkulatorā detalizēti netiek atspoguļoti. Nereti līgumos tiek noteikts garš termiņš, piemēram, divi gadi, līdz ar to klients ilgtermiņā ir piesaistīts vienam tirgotājam, bet tirgū šajā laikā var parādīties citi izdevīgāki piedāvājumi.

Jāvērš uzmanība arī soda sankcijām par līguma izbeigšanu pirms laika, kā arī dažādiem papildu pakalpojumiem, izvērtējot to nepieciešamību. Piemēram, elektroierīču apdrošināšana pret apgādes traucējumu radītiem bojājumiem vai rēķina nosūtīšana pa pastu sadārdzinās ikmēneša izmaksas par elektroenerģiju. Šiem papildu pakalpojumiem parasti ir pieejama bezmaksas alternatīva – rēķina saņemšana elektroniski.

2. solis: Kura cena ir piemērotāka – fiksēta vai mainīga cena? 

Fiksēta cena ir nemainīga neatkarīgi no tā, kurā laikā elektroenerģija tiek patērēta – darba diena, nakts, rīta stundas vai brīvdienas. Mainīga jeb biržas cena mainās katru diennakts stundu.

Lietotājiem, kuri vairāk elektroenerģiju patērē sākot no 23.00 – 6.00 vai brīvdienās jebkurā diennakts stundā, piemēram, veicot mājas uzkopšanas darbus, ir lietderīgi apsvērt biržas cenu. Elektroenerģijas cena nakts stundās sasniedz pat divas reizes zemāku cenu. Kāpēc tā? Liela daļa patērētāju, tai skaitā energointensīvu ražošanas uzņēmumu, dienas laikā patērē būtiski vairāk elektroenerģijas nekā naktī. Tāpēc naktī pieprasījums pēc elektroenerģijas samazinās, un vienlaikus samazinās arī pati cena.

Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties šo risku. Fiksēta cena pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, bet vienlaicīgi nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās, tajā skaitā nakts stundās un brīvdienās.

Papildus jāatceras, ka fiksētas cenas līgumam parasti ir iespēja izvēlēties starp divām norēķinu metodēm – izlīdzinātais maksājums un rēķins. Vienā gadījumā norēķini notiek pēc faktiskā patēriņa (rēķina summa katru mēnesi atšķirīga), otrā – pēc aplēstā patēriņa (rēķina summa katru mēnesi vienāda).

Tomēr kopējās izmaksas pie abām norēķinu metodēm ir vienādas, jo reizi gadā izlīdzinātajam maksājumam tiek veikts pārrēķins pēc faktiskā patēriņa. Par radušos starpību tiek palielināti vai samazināti nākamie izlīdzinātie maksājumi.

Ja izvēlos biržas cenu, kā sekot līdzi cenu izmaiņām?

Cenu izmaiņām var sekot līdzi:

Nordpool mājaslapā, izvēloties nākamās dienas cenas Latvijas zonā katrā diennakts stundā.
- Nordpool aplikācijā mobilajiem tālruņiem un planšetēm. Informāciju par aktuālajām cenām lietotājs saņem savā telefonā katru dienu.
"Jāatceras, ka pie esošā pakalpojuma sniedzēja lietotājs var pieteikt produkta maiņu, ko var veikt līdz katra mēneša 31. datumam. Savukārt, ja ir interese mainīt tirgotāju, tas jāveic līdz mēneša 15. datumam, lai ar nākamo mēnesi pakalpojumu saņemtu no jaunā tirgotāja," norāda SPRK pārstāvis.

3. šais solis: Kā vēl samazināt izmaksas par elektroenerģiju? 

Energoefektīvas iekārtas 

Vislētākā elektroenerģija ir ietaupītā elektroenerģija. Elektroenerģijas patēriņu var samazināt, izmantojot energoefektīvas iekārtas, kuras apzīmē ar A klases marķējumu. Ikdienā energoefektīvas iekārtas, tai skaitā LED spuldzes darbojas ilgāk un salīdzinājumā ar kvēlspuldzēm patērē elektroenerģiju līdz pat 80% mazāk. Ietaupītā elektroenerģija ļauj samazināt izmaksas visās mainīgajās maksājuma komponentēs – sadales sistēmas pakalpojuma tarifa mainīgā daļa, obligātā iepirkuma komponente (OIK) un pašas elektroenerģijas izmaksas.

Ieradumu maiņa 

Elektroenerģijas patēriņu samazināt palīdz arī mūsu ikdienas ieradumu maiņa. Lielākais elektroenerģijas patēriņš ir saistīts ar siltuma radīšanu. Temperatūras samazināšana ir veids, kā ietaupīt! Piemēram, mazgājot veļu, ir pietiekami, ja uzstādītā temperatūra būs 200 C līdz 400 C. Uzstādot 60 grādu temperatūru, elektroenerģijas patēriņš var pieaugt līdz pat divām reizēm. Arī temperatūra uz elektriskās plīts virsmas vai krāsnī pēc to izslēgšanas samazinās pakāpeniski, bet joprojām var tikt izmantota ēdiena pagatavošanas procesā.

Atbilstošs pieslēgums mājoklim 

Ir gadījumi, kad mājās ir saglabātas lielas pieslēguma rezerves ar mērķi nākotnē veikt papildu darbības. Tas raksturīgi mājokļiem, kas celti pirms 2007./2008. gada ekonomiskās krīzes. Tomēr šobrīd tie mājas iedzīvotāji, kuri dzīvo šajās mājās, tik liela uzstādītā jauda, kas ir palikusi, nav nepieciešama, jo energoefektīvās iekārtas tādu elektroenerģijas patēriņu nepatērē. Lai ietaupītu sistēmas pakalpojumu izmaksas, būtiski salāgot faktiskās patēriņa vajadzības ar pieslēguma nodrošinājumu. Tas nozīmē pārskatīt, cik liela ir pieslēguma jauda mājoklī – cik jaudīgas iekārtas vienlaikus atļauj darboties mājoklī izbūvētais pieslēgums. Kā to noskaidrot?

Pirmais solis ir apmeklēt AS "Sadales tīkls" mājaslapu, kur ir pieejams slodžu vai  jaudas kalkulators. Kalkulatorā aprēķinā atzīmē iekārtas, piemēram, plīti, veļasmašīnu un citas iekārtas, kādas tiek izmantotas ikdienā. Kalkulators veic aprēķinu, pieņemot katras iekārtas tipveida jaudu un cik vienlaikus iekārtas var tik pieslēgtas pie tīkla – nosakot, cik liela pieslēguma jauda mājoklim ir vajadzīga. Nepieciešamo jaudu raksturo ievadaizsardzības aparāta strāvas lielums ampēros.

Aprēķinā minētie ampēri ir jāpārbauda ar tiem ampēriem, kas ir norādīti līgumā vai rēķinā. Līgumā vai rēķinā norādītie ampēri ir tas ampēru daudzums, kāds faktiski ir pieslēgts mājoklim. Ja rādītāji sakrīt, tad mājoklī esošajai elektroenerģijas noslodzei ir atbilstošs ampēru skaits.

Ja šādi gadījumi tiek konstatēti, tad pieslēguma jaudu savam mājoklim var samazināt, piesakot to pie AS "Sadales tīkls", kas ir bezmaksas pakalpojums. Pieslēguma jaudas mazināšana būtiski samazina izmaksas par elektroenerģiju.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Tehniskās lūkas un avārijas izejas lūkas: Kā veikt pareizo izvēli?

Tehniskās lūkas un avārijas izejas lūkas: Kā veikt pareizo izvēli?

Lai ērti un ātri piekļūtu grīdā vai zemē paslēptām komunikācijām, piemēram, elektrības, ūdensapgādes vai citām  inženierkomunikācijām un veiktu to apkalpi vai remontu, paredzētas tehniskās lūkas. Par cik tajās iespējams iestrādāt praktiski jebkuru segumu, apkārtējā vidē tās ir nemanāmas, saglabājot telpas vai ēkas apkārtnes vizuālo pievilcību un integritāti. 

Tauku ķērāji un tauku atdalītāji – veselīgam biznesam un veselīgai pilsētvidei!

Tauku ķērāji un tauku atdalītāji – veselīgam biznesam un veselīgai pilsētvidei!

Ik dienu kanalizācijas sistēmā nonāk milzīgs daudzums taukvielu, eļļu un cita veida ķīmisku un piesārņojošu vielu. Taukvielas rada vislielāko bīstamību, jo tās, uzkrājoties uz kanalizācijas cauruļvadu sieniņām, rada aizsērējumus, cauruļvadi kļūst šaurāki, kas būtiski apgrūtina notekūdeņu plūsmu un noved pie kanalizācijas sistēmas darbības traucējumiem. 

Kāpēc izmantot personāla atlases kompānijas pakalpojumus būvniecības speciālistu un vadītāju piesaistei?

Kāpēc izmantot personāla atlases kompānijas pakalpojumus būvniecības speciālistu un vadītāju piesaistei?

IG Konsultācijas galvenais uzdevums – palīdzēt uzņēmumam atrast vispiemērotāko risinājumu personāla piesaistes un novērtēšanas jomā. Pielāgojoties un izprotot attiecīgā uzņēmuma specifiku, IG Konsultācijas ātri un efektīvi nodrošina uzņēmumu ar vislabāko vadītāju un augsta līmeņa speciālistu.

Aktuālie piedāvājumi

SKETCHUP 2021: pamats panākumu veidošanai 

SKETCHUP 2021: pamats panākumu veidošanai 

Sākot ar 2021. gadu, InfoEra Latvia (www.infoera.lv) papildina savu piedāvāto produktu klāstu ar SketchUp.

Augsta darba kvalitāte, ko sniedz uzņēmums "Accent Būve"

Augsta darba kvalitāte, ko sniedz uzņēmums "Accent Būve"

"ACCENT BŪVE" Latvijas tirgū pozicionējas kā vidēja izmēra ģenerāluzņēmējs (30–50 darbinieki), tam ir iespēja veikt liela apjoma būvniecības darbus – sākot no pirmsprojekta konsultācijām līdz objekta pilnīgai nodošanai ekspluatācijā, ieskaitot inženierkomunikāciju izbūvi un teritorijas labiekārtošanu. 

Alternatīvas apbūves idejas

Alternatīvas apbūves idejas

Ja gribas ne tikai mājokli, bet kaut ko vienreizēju, aizraujošu un izaicinošu, tad kādēļ gan to paturēt tikai savos sapņos - atliek tikai piemeklēt drosmīgu arhitektu, atbildīgu būvinženieri un varošu celtnieku. SIA REIZ var jums palīdzēt!

Aktualitātes

Līdz 2025. gadam veiks "Rail Baltica" stacijas un saistītās infrastruktūras lidostā "Rīga" izbūvi (VIDEO)

Līdz 2025. gadam veiks "Rail Baltica" stacijas un saistītās infrastruktūras lidostā "Rīga" izbūvi (VIDEO)

Parakstīts līgums un aktīvi būvdarbi sāksies šā gada maijā. "Rail Baltica" stacijas un saistītās infrastruktūras lidostā "Rīga" izbūvi veiks starptautiskā konkursa uzvarētājs – personu apvienība "B.S.L. Infra", kuru veido Austrijas uzņēmums "Swietelsky AG" un  Latvijas būvniecības uzņēmumi ceļu būves firma SIA "Binders" un AS "LNK Industries". 

Februārī konstatēti 775 pārkāpumi par nenotīrītām ietvēm un jumtiem

Februārī konstatēti 775 pārkāpumi par nenotīrītām ietvēm un jumtiem

Rīgas pašvaldības policija (RPP) laika posmā no 1. līdz 28. februārim kopumā uzsākusi 427 administratīvā pārkāpuma procesus saistībā ar nenotīrītu sniegu, no tiem 217 par nenotīrītām ietvēm, 199 par nenotīrītiem jumtiem, balkoniem un lodžijām, bet 11 par citiem ar sniega nenotīrīšanu saistītiem pārkāpumiem.

Aicina pārskatīt paradumus un nodot nevajadzīgos tekstilizstrādājumus

Aicina pārskatīt paradumus un nodot nevajadzīgos tekstilizstrādājumus

Neskaitāmi litri ūdens, piesārņota augsne, gruntsūdeņi un gaiss – tas ir tikai neliels uzskaitījums no dabas resursiem, kurus ziedojam, lai iegādātais apģērbs gadiem aizmirsts krātos skapī vai piesārņotu vidi atkritumu poligonos.

Uzņēmējs runā

Jaucējkrāni vannasistabai un virtuvei – ar ko tie atšķiras?

jaucejkrans_1

Iegādāties kvalitatīvu jaucējkrānu savai vannasistabai un virtuvei Jūs varat interneta veikalā 220.lv. Tieši te pieejami gan nedārgi, bet lietošanā uzticami un pievilcīgi modeļi, gan arī augsti kvalitatīvi un ilgmūžīgi krāni no pasaulē vadošajiem santehnikas ražotājiem.

Jūs ceļat māju? Tad ieskatieties šeit

ParocFoamglas_titlepic

Lietuvas ēku izolācijas tirgū ienācis jauns termisko tiltu izolēšanas risinājums, kas īpaši paredzēts ēku savienojumiem – FOAMGLAS® Perinsul HL, putu stikla ķieģelis.