abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
5 biežākās kļūdas guļamistabas iekārtošanā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

5 biežākās kļūdas guļamistabas iekārtošanā

5 biežākās kļūdas guļamistabas iekārtošanā

Cilvēks pavada trešo daļu sava mūža miegā, un ir zināms, ka miega kvalitāti lielā mērā nodrošina pārdomāts guļamistabas interjers un telpā valdošā noskaņa. Pētījums* liecina, ka Latvijas mājokļos šī svarīgā telpa bieži vien nonāk pabērna lomā, jo daudzi tās iekārtojumam nepievērš pietiekami lielu vērību. IKEA interjera dizainere Līva Salaka stāsta par biežāk sastopamajām kļūdām guļamistabas interjera veidošanā un par to, kā no tām izvairīties.

"Iekārtojot telpu gulēšanai, ir jādomā ne tikai par estētiku, bet arī par labsajūtu – rūpīgi izvēloties piemērotu matraci un gultu, jau būsim darījuši daudz, lai varētu kārtīgi izgulēties. Guļamistabā nav jāaprobežojas ar tikai neitrālo toņu gammu – ja sirdij ir tuvs dzīvespriecīgi košais, droši var ļauties krāsu priekam. Aizspriedumiem te nav vietas. Piemēram, rozā krāsa nav tikai mazuļiem, – ar apdomu izvēloties īsto toni, var izveidot elegantu interjeru, kurā nebūs ne vēsts no bērnišķīguma," dizainere saka, atsaucoties uz pārvērtībām, kas nesen notikušas kādā Rīgas dzīvoklī.

Gulamistaba_PIRMS__3_

Tur saimniece pēc daudziem gadiem, ko pavadījusi rūpēs par citiem, vēlējusies kaut ko tikai sev. Pārvērtības piedzīvoja tumšbrūnos toņos ieturēta, vecmodīga dzīvojamā istaba, kas kalpoja arī kā guļamistaba.

Gulamistaba_PEC__8_

Tā pārtapa sievišķīgā, dūmakaini rožainos toņos ieturētā interjera pērlē.

1. Nepiemērotas krāsas izvēle

Guļamistaba ir vieta, kur vēlamies atpūsties un atgūt spēkus, bet pārāk koši un kontrastējoši toņi var radīt pretēju efektu. Lai kopiespaids nebūtu pārāk saraibināts, var izvēlēties divas pamatkrāsas un izspēlēt dažādas nianses. Ja tomēr vēlies arī kaut ko košāku, izvēlies pieklusinātāku vēlamā toņa nokrāsu un izmanto to kaut kur fonā, teiksim, sienai aiz gultas galvgaļa – tā acis būs pasargātas no pārāk liela sasprindzinājuma.

2. Pārāk daudz mēbeļu

Ja guļamistaba jau sāk līdzināties šķēršļu joslai, kur nav iespējams pārvietoties, nekrītot un neklūpot pār mantu kaudzēm, ir skaidrs, ka kaut kā ir par daudz. Guļamistabas nereti ir salīdzinoši nelielas, un tur tiek noglabātas mantas, kurām neatrodas vieta citur, bet gulēšana noliktavai līdzīgā būcenī noteikti nesniegs spirdzinošu atpūtu. Lai mazinātu pārblīvētības iespaidu, jāizvēlas atjautīgi risinājumi, piemēram, mantu glabātavas zem gultas un sēdmēbelēs, galds ar atvilktnēm un tamlīdzīgi. Skapi var sakārtot, izmantojot dažādas kastes. Pieejamo vietu vēlams izmantot līdz pat griestiem.

3. Interjera priekšmetu pārbagātība

Mēdz gadīties, ka daudz uzmanības tiek telpām, kuras redz ienākušie ciemiņi, piemēram, dzīvojamai istabai, bet guļamistaba tā arī paliek pamesta novārtā. Te valda divas galējības – vai nu telpā ir tikai pamatlietas un pārējais atstāts gluži nemājīgs, vai arī ir salikts viss, kam citur nav vietas. Bieži galvassāpes sagādā arī kārtība. Skaidrs, ka, no rīta pamostoties, negribas ne ieraudzīt ar drēbēm nokrautu krēslu, ne ar pēdām pieskarties kailai, aukstai grīdai. Interjera priekšmetu izvēlē jādomā par samērību – pārāk perfekta un pārdomāta telpa var radīt viesnīcas iespaidu, savukārt pārāk daudz personisko mantu – likt istabai izskatīties nekārtīgai.

4. Neatbilstošs apgaismojums 

Tā kā guļamistabā pārsvarā uzturamies diennakts tumšajā laikā, nereti gadās, ka veltām par maz laika īstā apgaismojuma izvēlei. Telpā nepietiek ne ar vienu lampu pie griestiem, ne arī tikai ar noskaņas apgaismojumu. Jāņem vērā, ka ir četri apgaismojuma tipi – dabiskais apgaismojums, vispārējais griestu apgaismojums, funkcionālais apgaismojums, piemēram, lasīšanai, un noskaņas apgaismojums. Dabiskais apgaismojums ir tas, kas ienāk pa logu – dienā tas ir patīkami, bet naktī ne visai, tāpēc padomā par aizkariem, kas nelaistu cauri ielas laternu vai mēness gaismu.

5. Aizmiršana par ērtībām

Miega kvalitāti var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, telpas temperatūra, troksnis, gaisa un gaismas daudzums. Jo ērtāka gulta, jo labāks būs miegs. Ir vērts reizi desmit gados ieguldīt kvalitatīva matrača iegādē un izvēlēties spilvenu, kas nodrošinās vislabāko atbalstu – vienalga, vai tas būtu dūnu spilvens, ergonomiskais spilvens vai cits. Matračiem var būt pat 25 gadu garantija, tāpēc ir vērts iegādāties virsmatraci – īstermiņā tie ir papildu izdevumi, taču ilgtermiņā nodrošinās guļvietas higiēnu un estētisko pievilcību. Arī spilveniem var izmantot aizsargpārvalkus – tie ir mazgājami, un spilvens ilgāk būs kā jauns.

Galerijā redzams, kā vecmodīga dzīvojamā istaba pārvēršas guļamistabā, piepildot saimnieces Lailas sapni par savu telpu ar ērtu gultu vecā, salūzušā dīvāna vietā. 

PIRMS

Gulamistaba_PIRMS__5_

PĒC

Gulamistaba_PEC__4_

Gulamistaba_PEC__6_

Gulamistaba_PEC__5_

Gulamistaba_PEC__3_

Gulamistaba_PEC__7_

* Pētījumu IKEA uzdevumā veica pētījumu uzņēmums "Norstat". Tiešsaistes pētījumu veica 2019. gada februārī, un tajā piedalījās aptuveni 2000 respondentu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.