6 ieteikumi, kā tikt pie bagātīgas ražas
Daudzām Latvijas ģimenēm pavasaris nozīmē rosīga darba sākumu, lai izaudzētu pārtiku savam saimes galdam. Taču, lai darbs sagādātu ražīgu rezultātu, tas jāveic gudri. "Ievērojot vienkāršus padomus, dārzā darba būs mazāk, bet raža – lielāka," pauž dārzkopības speciāliste Eleonora Mārciņa padomu apkopojumā "Saimes galda rokasgrāmata". Tā ir brīvi pieejama jebkuram un satur vērtīgus un vienkāršus ieteikumus, kā labāk saimniekot mazdārziņā. Rokasgrāmatu var brīvi lejupielādēt šeit: https://ej.uz/SaimesRokasgramatu
Grāmata ir tapusi, ieklausoties Bulduru dārzkopības vidusskolas pasniedzējas Eleonoras Mārciņas padomos, lai ikvienai Latvijas ģimenei palīdzētu bagātināt savas saimes galdu. To saņems arī tās 206 grūtībās nonākušās Latvijas ģimenes, kas Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas "Pats savam SAIMES GALDAM" (www.saimesgaldam.lv) ietvaros un ar 12 bezpeļņas organizāciju gādību pašu rokām veiks zemkopības darbus pārtikas sagādāšanai sev un ģimenei.
Ieteikumi bagātīgai ražai
Bagātini augsni. Īpašu uzmanību pievērsi augsnes iekopšanai un uzlabošanai. Lieto kompostu, kūtsmēslus, zaļmēslojumu un ievēro augu seku. Augsni bagātini ar mikroorganismiem, lietojot trihodermīnu, slieku humusu un citus līdzekļus.
Ievēro augu seku. Uzzīmē dārza plānu, izmantojot rokasgrāmatā piedāvāto shēmu. Tajā dārzeņu kultūras tiek iedalītas sešās grupās, un dārzs attiecīgi tiek iedalīts sešās zonās. "Četru gadu periodā katrā zonā audzē citas grupas dārzeņus. Salātaugus stādi visur, kur brīva vieta," iesaka speciāliste.
Esi pacietīgs. Pavasarī esi pacietīgs un sēklas zemē sēj, kad augsne iesilusi vismaz līdz +12 grādiem.
Audzē atkārtoti. Ievēro, ka katram dārzenim ir savs laiks un pieeja. Piemēram, tik iecienītos kartupeļus rudens ražai stādi maija otrajā pusē, ievēro audzēšanas attālumu starp rindām un augiem – 60 x 30 centimetri, mēslošanai izmanto kompostu un ražu vāc septembra vidū–beigās. Taču ir augi, ko vasarā var audzēt atkārtoti. Piemēram, dažāda veida kāpostus, kolrābjus, salātus, dilles, rukolu, spinātus, zirņus, pupas un sīpolus lokiem. Rokasgrāmatā atradīsi īsus padomus izplatītāko dārzeņu audzēšanā, kas ikvienam mazdārziņa īpašniekam palīdzēs sasniegt vēlamo rezultātu.
Silta kāja, nevis galva. Siltumprasīgajiem gurķiem, ķirbjiem un kabačiem galvenais ir nevis "silta galva", bet "silta kāja". Uz augsnes uzber agrāk pļauto zāli – tai satrūdot, izdalās siltums.
Rušini pareizi. Lietainā vasarā veido un rušini dobes tā, lai liekais mitrums tiktu novadīts. Arī jāravē būs mazāk, ja reizi nedēļā rūpīgi izrušināsi visas rindstarpas.
Programmas "Pats savam SAIMES GALDAM" ietvaros 12 organizācijas šogad savos reģionos īstenos projektus, zemkopības darbos iesaistot vismaz 800 uzņēmīgus un rosīgus savas apkaimes iedzīvotājus, tādejādi uzlabojot viņu dzīves apstākļus. Ģimenes saņems sēklas un stādus, darbarīkus un mēslojumu, pieredzējušu agronomu konsultācijas, kā arī šo "Saimes galda rokasgrāmatu". Borisa un Ināras Teterevu fonds šiem darbiem piešķīris grantus 16 215,- eiro apmērā. Atbalstīti trīs projekti Latgalē, divi projekti Vidzemē, trīs projekti Zemgalē un četri projekti Kurzemē.
Borisa un Ināras Teterevu fonds. Mecenātu Borisa un Ināras Teterevu 2010. gadā nodibinātais ģimenes labdarības fonds atbalsta izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicina kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā un pasaulē. Plašāka informācija: www.teterevufonds.lv.