abc.lv skaitļos

Lietotāji online68
Aktīvie uzņēmumi26460
Nozares raksti2310
Ekspertu atbildes3041
7 padomi, kā ātrāk atgūt investīcijas, kas ieguldītas saules paneļos : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

7 padomi, kā ātrāk atgūt investīcijas, kas ieguldītas saules paneļos

7 padomi, kā ātrāk atgūt investīcijas, kas ieguldītas saules paneļos

Paaugstinoties energoresursu cenām, pēdējos gados būtiski audzis pieprasījums pēc saules paneļiem. Tas ir labs risinājums privātmāju īpašniekiem, ne tikai lai ilgtermiņā samazinātu izdevumus par elektroenerģiju, bet arī izmantotu dabai draudzīgu enerģijas veidu. Sākotnējās investīcijas saules paneļu iegādei un uzstādīšanai ir salīdzinoši augstas, tāpēc "Tet" saules paneļu eksperts Oskars Pundurs dalās ar ieteikumiem, kā iespējami drīz ieguldītās investīcijas atgūt.

“Svarīgi atcerēties, ka katrs mazs solis enerģijas efektivitātes palielināšanā ļaus ātrāk atgūt ieguldīto finansējumu. Ir lietas, ko var darīt jau pirms saules paneļu uzstādīšanas, bet, ja tas jau ir izdarīts, nav jāsatraucas – ir vairākas darbības, ko paveicot arī tad, kad saules elektroenerģijas sistēma jau darbojas, var ievērojami uzlabot energoefektivitāti un attiecīgi ātrāk atgūt investīcijas,” uzsver esksperts.

1. Veic elektroierīču auditu un nomaini elektroierīces

Lai noteiktu, kuras ierīces mājsaimniecībā patērē visvairāk elektroenerģijas, ir jāveic mājsaimniecības elektroiekārtu audits. Tā sapratīsi, cik katra iekārta patērē un kuru no mājās esošajām ierīcēm ir laiks nomainīt uz jaunu, energoefektīvāku. Piemēram, 15 gadus vecs ledusskapis patērē aptuveni četras reizes vairāk enerģijas, nekā jauns modelis. Lai veiktu auditu, jāpiefiksē laiks, kad konkrētā ierīce tiek ieslēgta, un, piemēram, "Mans Tet" lietotnē jāizpēta, kā šajās stundās mainījies elektroenerģijas patēriņš. Tāpat var izmantot viedo rozeti vai enerģijas mērītāju, kas iespraužams kontaktligzdā, tādā veidā nosakot ledusskapja, cepeškrāsns, televizora un citu ierīču elektrības patēriņu. Pāreja uz energoefektīvām ierīcēm un tehnoloģijām ne tikai samazinās mājsaimniecības kopējo elektroenerģijas patēriņu, bet arī nepieciešamo saules paneļu jaudu.  

2. Izvērtē elektrības patēriņu

Pirms saules paneļu sistēmas uzstādīšanas izpēti savu elektrības patēriņa apjomu gada vai pat vairāku gadu garumā un izvēlies saules paneļu sistēmu, kas atbilst reālajam mājsaimniecības patēriņam, nevis maksimālajai jaudai.

Piemēram, ja pēc rēķiniem redzi, ka vidējais elektrības patēriņš ir apmēram 450 kWh mēnesī, jeb  5400 kWh gadā, tev ieteicams izvēlēties saules paneļu sistēmu, kas var saražot 5400 kWh gadā, lai segtu tavas mājsaimniecības enerģijas vajadzības.

3. Izvēlies pareizo leņķi

Banner 280x280 Banner 280x280

Uzstādot saules paneļus, ievēro pareizu virzienu un slīpuma leņķi. Saules paneļi būs visefektīvākie, ja tiks orientēti uz dienvidiem apmēram 35-40 grādu leņķī. Pieaicinot profesionāļus, regulāri veic saules paneļu stāvokļa novērtēšanu un tīrīšanu. Lai arī lielai daļai saules paneļu ir 15 gadu produkta garantija un 25 gadu paneļa ražošanas efektivitātes garantija, iesakām tos regulāri apsekot un pārliecināties, vai uz paneļiem nav uzkrājušies netīrumi, lapas, zari, jo tas var mazināt paneļu kopējo efektivitāti.  Ņem vērā, ka viens pilnībā noēnots vai ar gružiem noklāts panelis var būtiski samazināt ražošanas apjomu visā paneļu ķēdē, jo tie visi ir savstarpēji saistīti.

4. Uzstādi viedo skaitītāju

Smart meter jeb viedais skaitītājs ievērojami palielinās  iespēju lietot saules paneļu sistēmas  efektīvi un optimizēs mājsaimniecības enerģijas patēriņu. Šis nelielais ierīces papildinājums reģistrēs enerģijas patēriņu reālajā laikā un parādīs, kad un cik daudz saules paneļu ražotā enerģija tiek patērēta. Tas ļaus kvalitatīvāk analizēt patēriņa datus, kā arī saprast kurā brīdī, piemēram, veikt elektroauto uzlādi. Testi liecina, ka videi draudzīgs elektroauto patērē no 14 kWh līdz 20kWh elektrības uz 100 km, tas nozīmē, ka, piekopjot gudrus paradumus, ar ietaupīto elektroenerģiju var uzlādēt automašīnu un braukt “bez maksas”.

5. Izmanto saražoto elektrību uzreiz

Centies saules paneļu saražoto elektrību izmantot uzreiz, lai tā nebūtu jānodod kopējā elektrotīklā, jo par katru kWh, ko nododam un saņemam atpakaļ, jāmaksā nodeva sadales tīklam. Pēc iespējas darbini lielas jaudas iekārtas tad, kad saules paneļi ražo maksimālo enerģijas daudzumu. Jaudas apmērs būt atkarīgs no ierīces energoefektivitātes klases, bet parasti lielāka jauda nepieciešama, piemēram, fēna, elektriskās tējkannas, cepeškrāsns, indukcijas plīts darbināšanai.

6. Gudri plāno enerģijas patēriņu

Centies izmantot lielas jaudas iekārtas, piemēram, cepeškrāsni, siltumsūkni un veļas mašīnu dienas gaišajā laikā. Atceries, ka saules paneļi vienā stundā saražo ierobežotu enerģijas daudzumu, tāpēc ir svarīgi nepārsniegt kopējo jaudu, ko spēj nodrošināt invertors, citādāk trūkstošā jauda jeb nepieciešamais enerģijas apjoms būs jāpērk no tīkla.  Sava invertora maksimālo ražošanas jaudu atradīsi tā specifikācijas aprakstā.

7. Pārliecinies par vienmērīgu enerģijas patēriņu visās fāzēs

Šis ir īpaši svarīgi tiem klientiem, kuriem ir trīs fāžu pieslēgums. Vienlaicīgi darbinot vairākas jaudīgas iekārtas, kas pieslēgtas vienai fāzei, var pārsniegt saules enerģijas maksimāli pieejamo pieejamo jaudu šajā fāzē. Tas nozīmē, ka trūkstošo apjomu pirksi no tīkla, pat ja pārējās fāzēs vēl būs brīva jauda. Jāņem vērā, ka lielākā daļa parasti saules paneļu saražoto enerģiju sadala vienādi starp visām fāzēm, tāpēc, lai maksimāli efektīvi izmantotu saules paneļu enerģiju katrā fāzē nav ieteicams slēgt vairākas jaudīgas elektroierīces vienlaicīgi pie kontaktligzdām.

“Ir svarīgi atcerēties, ka, lai gan saules paneļi saražo visvairāk enerģijas saulainās vasaras dienās, kad saule spīd spēcīgāk un ilgāk, tie turpina ražot enerģiju arī mākoņainās un lietainās dienās un nelielā apjomā arī vēlā rudenī, agrā pavasarī un ziemas mēnešos, sasniedzot aptuveni 5-10% no iespējamās jaudas. Tāpēc, pareizi tos uzstādot un gudri plānojot savus enerģijas patērēšanas paradumus, var sasniegt teicamus, taupīgus un pārdomātus rezultātus,” informē eksperts.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Enerģija; alternatīvā":