Pret netīrumiem ar dabiskiem līdzekļiem
Zaļais dzīvesveids kļūst arvien populārāks arī Latvijā, un līdzās ekoloģiskai pārtikai ir pieejamaas aŗi citas ekoloģiskas preces. Patlaban, kad pēc ziemas pievēršamies aktīvai mājas spodrināšanai, īpaši aktuāli kļūst dažādi tīrīšanas līdzekļi. To klāsts veikalos ir plašs. Varam izvēlēties gan ķīmisku, gan ekoloģisku mājas kopšanas līdzekli.
Skeptiķim varētu likties, kāpēc izvēlēties ekoloģisku tīrīšanas līdzekli ķīmiska līdzekļa vietā, ja turklāt ekoloģiskais visdrīzāk maksās vairāk. Tomēr, pirms nopirkt vienu vai otru, ir vērts izveidot katram pašam savu sarakstu ar plusiem un mīnusiem, lai izvēlētos sev piemērotāko.
Pretstatā parastajiem sadzīves ķīmijas līdzekļiem ekoloģisko produktu ražošanas procesā un sastāvā tiek lietotas tikai tādas vielas, kas neatstāj nelabvēlīgu ietekmi uz cilvēka veselību vai apkārtējo vidi, piemēram, vielas, kas atstāj toksisku ietekmi uz ūdeni dabā. Ekolīdzekļi tiek pakļauti stingriem speciāliem testiem, lai droši pārliecinātos, ka līdzekļa nonākšana dabiskās ūdenstilpnēs neietekmēs dzīvās un augu valsts radības. Visi ekoloģiskie līdzekļi ir īpaši saudzīgi pret cilvēka ādu. To sastāvā nav tādu nevajadzīgu sastāvdaļu kā optiskie balinātāji, krāsu atjaunotāji, putu vairotāji. Tajos netiek izmantoti naftas pārstrādes produkti, to atlikumi vai ģenētiski modificēti augi un to pārstrādē iegūtas vielas.
Līdz ar to ekoloģisku produktu lietošana ilgtermiņā nodrošina veselībai labvēlīgu vidi - samazinās alerģiju riski un iespēja iedzīvoties dažādās slimībās un hroniskās kaitēs. Turklāt veidojas ikdienas vide bez indīgām un kaitīgām vielām savā mājā un tuvējā apkārtnē, bez aizaugušiem ezeriem un piesārņotiem mežiem.
Labā ziņa ir arī tā, ka ekoloģiskus tīrīšanas līdzekļus var pagatavot arī mājas apstākļos bez pārlieku lieliem finansiāliem ieguldījumiem. Galvenais, kas jums būs nepieciešams, ir soda, sāls, citrons, ūdens.
Galda sāls ir viegli abrazīvs tīrīšanas līdzeklis, turklāt tas arī dezinficē. Citrona sula ir viens no lieliskākajiem dabiskajiem tīrīšanas līdzekļiem. Tauku traipus var pārkaisīt ar dzeramo sodu un pēc 30 minūtēm notīrīt. Smakojošas koka virsmas, griežamos dēlīšus var noberzt ar maisījumu no puses citrona sulas, kas sajaukta ar vienu tējkaroti galda sāls.
Stikls, flīzes, tējas nosēdumu izmazgāšana no krūzītēm un tējkannām ir notīrāmi ar balto etiķi. Misiņa un vara spodrinātājs ir etiķis kopā ar sāli vai dzeramo sodu. Hroma, alumīnija virsmas, katlu, pannu un ledusskapja iekšpuse ir iztīrāma ar sodas pastu. Pastas pagatavošana: izšķīdina 4 ēdamkarotes dzeramās sodas 4 ēdamkarotēs ūdens.
Izlietnei derēs 25 g galda sāls un 300 ml ūdens. Tējas traipus tīriet ar citrona gabalu, piededzinātas pannas var pārkaisīt ar dzeramo sodu un pārliet ar verdošu ūdeni, atstāt tās uz nakti, pēc tam iztīrīt.
Lielisks dažādu virsmu tīrīšanas līdzeklis ir pagatavojams no 600 ml baltā etiķa, 300 ml ūdens, 20-30 pilieniem eikalipta eļļas.
Dabisku mājas tīrīšanas līdzekli var pagatavot no dzeramās sodas, 5% etiķa, šķidrajām ziepēm, tējas koka eļļas. Līdzeklim stiklu mazgāšanai būs nepieciešamas 1/4 — 1/2 tējkarotes šķidru ziepju vai mazgāšanas līdzekļa, 3 zupas karotes etiķa, 2 glāzes ūdens. Universālu tīrītāju var pagataot no 1/2 tējkarotes sodas, nedaudz šķidru ziepju, 2 glāzēm karsta ūdens.
Līdzeklis cīņai ar pelējumu pagatavojams no 2 tējkarotēm tējas koka eļļas un 2 glāzēm ūdens. Etiķis iznīcina 82% pelējuma, tāpēc arī to var izmantot šiem mērķiem.
Ilze Mežniece