Ar ko apkurināt mājokli?
Ņemot vērā visas šis iespējas, var būt daudz dažādu apkures risinājumu, turklāt vienā mājoklī tos var kombinēt. Piemēram, līdzteku centrālapkures radiatoriem kā papildapkuri vajadzības gadījumā lieto elektriskos sildītājus vai kamīnu. Variantu ir ļoti daudz, katram no tiem ir savas īpatnības, savi plusi un mīnusi, katrs kādā situācijā var būt vispiemērotākais, taču nav viena, visiem vienlīdz laba apkures veida. Kādu apkuri izvēlēties, atbildi uz šo jautājumu vajadzētu rast jau mājas projektēšanas stadijā, jo apkures rekonstrukcija ir naudas un darba ziņā ietilpīgs pasākums.
Centrālapkure
Ūdeni vai citu siltumnesēju var uzkarsēt, izmantojot dažādus enerģijas avotus: · dabasgāzi; · sašķidrinātu gāzi (propānu, butānu); · elektrību; · cieto kurināmo (malku, koksnes šķeldas vai granulas, kūdras briketes, akmeņogles, citos reģionos arī brūnogles, slānekli); · šķidro kurināmo (dīzeļdegvielu, šķidro krāšņu kurināmo); · dažādu veidu kurināmo. ražo termoelektrocentrāles TEC), gan arī ēku lokālai apkurei. Šie resursi tiek izmantoti gan sabiedrisko siltumtīklu vajadzībām, gan lokālajai ēku apkurei. Atkarībā no kurināmā veida nopērkami malkas, gāzes, granulu, elektriskie (jonu) vai šķidrā kurināmā katli. Iespējami arī katli, kuros var sadedzināt dažādu veidu kurināmo (piemēram, kombinētie katli cietajam un arī šķidrajam kurināmajam). Elektriskā apkure
Iespējami arī citi, modernāki risinājumi, kur elektrība tiek izmantota siltuma ražošanai un nogādei telpā – tie ir tā sauktie siltumsūkņi (izmanto zemes dzīļu, gaisa vai dabā esoša ūdens siltumenerģiju, bet tas nevar notikt bez elektroenerģijas palīdzības) un jonu katli (energoefektīvs apkures veids, elektroenerģiju izmanto šķidruma sildīšanai, kas cirkulē apkures sistēmā). Elektroenerģija nepieciešama arī, lai darbinātu rekuperācijas sistēmas (piespiedu ventilācijas sistēma, kas nodrošina no telpām izvadītā gaisa siltuma daļēju izmantošanu telpās iesūknējamā aukstā āra gaisa sasildīšanai). Arī jau tradicionālie centrālapkures katli nevar efektīvi darboties bez elektrības – ar to darbina cirkulācijas sūkni, kas siltumnesējam šķidrumam liek plūst apkures caurulēs un radiatoros.
Elektriskās apkures varianti:
·ventilatora tipa sildītāji; ·eļļas radiatori; ·infrasarkano staru paneļi; ·ēkas konstrukcijās – sienās, grīdā – iebūvēti sildošie kabeļi; ·dvieļu žāvētāji; ·siltumsūkņi; ·centrālapkure ar elektrisko katlu. Malkas apkure
Krāsns apkures varianti: · mūrēta podiņu krāsns; · mūrēta krāsns ar silstošu sēdmūri; · mūrēta krāsns ar silstošu sienu (mūri); · mūrēta plīts ar sēdmūri vai mūra sienu; · mūrēta krāsns ar gaisa apkures sistēmu; · metāla (taupības) krāsniņa; · metāla krāsns ar siltumakumulējošu pildījumu;’ · metāla krāsns ar siltumakumulējošu apdari; · metāla krāsns ar plīts virsmu; · metāla krāsns ar gaisa apkures sistēmu; · metāla krāsns ar centrālapkures sistēmu. Kamīna apkures varianti: · vaļējs kamīns; · slēgts kamīns; · vaļējs vai slēgts kamīns ar siltumakumulējošu apdari; · slēgts kamīns ar gaisa apkures sistēmu; · slēgts kamīns ar centrālapkures sistēmu.
Autors: Ingars Liepiņš Foto no publicitātes