Apsardze, drošība, ugunsdrošība
Jebkurai ēkai nepieciešams parūpēties par drošību un apsardzi. Māja var kļūt par uzbrukuma vai zādzības objektu, tāpat iespējamas arī ārkārtas situācijas, kas radušās nepietiekamas ugunsdrošības, tehnisku bojājumu vai laikapstākļu izraisītu katastrofu dēļ. Lai no tā izvairītos, ēkā ierīko apsardzi.
Apsardzes darbība ir:
- apsardzes tehnisko sistēmu ierīkošana;
- nekustamā īpašuma, kravas, preču vai citas kustamās mantas, skaidras naudas vai vērtspapīru un fizisko personu apsardze;
- iekšējās kārtības un drošības nodrošināšana apsargājamos objektos;
- apsardzes konsultāciju sniegšana;
- citi pasākumi vai pasākumu kopums, ko veic apsardzes darbinieks, apsardzes komersants vai iekšējās drošības dienests, lai novērstu prettiesiskus vai citādus apsargājamā objekta apdraudējumus.
Ēkā var būt ierīkota apsardzes tehniskā sistēma, piemēram, signalizācija vai videonovērošana.
Ja ir noslēgta vienošanās par tehnisko apsardzi, tad tehnisko sistēmu trauksmes gadījumā reaģē apsardzes darbības nodrošinātājs. Radušos trauksmi uztver apsardzes vadības centrs, kas nodrošina apsardzes darbinieku mobilās grupas ierašanos apsargājamā objektā nekavējoties pēc trauksmes signāla saņemšanas.
Ja mājā ir ierīkota apsardzes tehniskā sistēma, bet nav noslēgta vienošanās ar apsardzes darbības nodrošinātāju par tehnisko apsardzi, tad trauksmes gadījumā par tās novēršanu atbild īpašumā dzīvojošā persona, tās pārvaldnieks vai īpašnieks.
Apsardzes tehniskās sistēmas veidi
Signalizācija – aizsargā pret zādzībām un uzbrukumiem, kā arī nodrošina ugunsdrošību. Signalizācijas var aprīkot ar televīzijas uzraudzības sistēmu, lai automātiski ierakstītu iebrucēju darbības, un ar sistēmu, kas elektriski noslēdz durvis. Signalizācijas sistēmas var būt ļoti vienkāršas, sākot ar nelielu apsardzes signalizāciju līdz sarežģītai integrētas apsardzes sistēmai ar datoru uzraudzību un kontroli.
Visvienkāršākā signalizācija sastāv no viena vai vairākiem sensoriem, lai atklātu iebrucēju, un brīdinošas ierīces, kas norāda ielaušanos. Bieži lietoti ir pasīvie infrasarkanie detektori kustības noteikšanai un dūmu detektori ugunsdrošībai.
Videonovērošana − veic īpašuma (dzīvoklis, privātmāja, automašīna) un mājās notiekošā vizuālu kontroli. Videonovērošanas sistēmu galvenā priekšrocība ir iespēja reaģēt uz notikumiem, kā arī video ierakstīšana, glabāšana un ierakstu pārlūkošana arhīvā.
Videonovērošanas sistēmām var būt režīmi nepārtrauktas ierakstīšanas nodrošināšanai, pēc uzstādīta taimera vai pēc kustības detektora. Neapgaismotām telpām var izmantot ar infrasarkano apgaismojumu aprīkotas kameras. Mūsdienu videonovērošanas sistēmas ļauj izsekot notiekošo, izmantojot internetu, turklāt videonovērošanas kameras var būt izstrādātas tā, lai iekļauties jebkurā interjerā.
Domofons – nodrošina papildus drošību dzīvokļos un privātmājās. Tas ļauj sarunāties ārpus ēkas, bet domofons nav atsevišķa apsardzes sistēma, bet viens no kopējās drošības sistēmas elementiem, kas atbild par iekļūšanu ēkas iekšpusē. Audio domofoni nodrošina tikai skaņu, bet video domofons nodrošina vizuālu attēlu ar krāsainiem vai melnbaltiem monitoriem.
Domofonu var uzstādīt jebkurā mājā un pie jebkurām ieejas durvīm, turklāt ierīces ir samērā vienkāršas, jo sastāv no izsaukuma bloka, slēdzenes un pārrunu bloka.
Trauksmes poga − viens no pieejamākajiem un finansiāli izdevīgākajiem apsardzes veidu elementiem. Trauksmes pogas nospiešanas gadījumā tiek izsaukta mobilā apsardzes ekipāža. Trauksmes poga var būt stacionāra, t.i., iebūvēta konkrētā vietā vai mobila, ko iespējams pārvietot un nēsāt līdzi.
Trauksmes pogu pieslēgšana notiek ātri, turklāt tās izmantošana ir ļoti nemanāma, īpaši mobilās trauksmes pogas gadījumā.