Apstiprinātas izmaiņas būvinspektoru noteikumu regulējumā
Šodien, 10.maijā, Ministru kabinets apstiprināja izmaiņas būvinspektoru reģistrācijas prasībās, kas paredz būvinspektora amata pretendentiem iepriekš noteikto piecu gadu patstāvīgo praksi aizstāt ar divu gadu patstāvīgo praksi pēc būvspeciālista sertifikāta saņemšanas, abc.lv informēja Ekonomikas ministrijā.
Tādējādi kopējais darba pieredzes ilgums būvinspektora amata pretendentam būs pieci gadi iepriekš noteikto astoņu gadu vietā, ņemot vērā, ka trīs gadus ilgu darba pieredzi personai jāiegūst jau pirms būvspeciālista sertifikāta saņemšanas.
Grozījumi pieņemti ar mērķi veicināt būvinspektoru skaita pieaugumu, atvieglojot nosacījumus attiecībā uz nepieciešamo patstāvīgo praksi, vienlaikus saglabājot esošās izglītības prasības.
2015.gadā Latvijas Pašvaldību savienība ikgadējās sarunās ar Ekonomikas ministriju secināja, ka valstī pietrūkst būvinspektoru. Kā galvenie šķēršļi būvinspektoru nepietiekamībai tika minētas pārāk augstās kvalifikācijas prasības personām būvinspektora tiesību iegūšanai un aizliegums apvienot būvinspektora amatu ar būvspeciālista amatu kā būvkomersanta nodarbinātam darbiniekam vai individuāli sniedzot būvniecības pakalpojumus.
Šobrīd būvinspektoru reģistrā iekļauti 247 būvinspektori, no kuriem lielākā daļa nodarbināti vairākās pašvaldībās, savukārt pārējie būvinspektori gan augstāka atalgojuma dēļ, gan citu iemeslu dēļ izvēlas veikt būvspeciālista pienākumus kā būvkomersantu nodarbināti darbinieki vai individuāli sniedz būvniecības pakalpojumus.
Kopumā personām, kuras vēlas kļūt par būvinspektoriem, reģistrācijas prasības tiek saglabātas augstākas, nekā tās bija noteiktas iepriekšējā būvniecības regulējumā, kas bija spēkā līdz 2014.gada 30.septembrim un kura ietvaros bija pieļaujama profesionālā vidējā izglītība, kā arī nebija obligāts būvspeciālista sertifikāts.
Vienlaikus, ar grozījumiem būvinspektoru noteikumos iekļauts regulējums par būvinspektoru reģistrāciju ceļu un tiltu būvdarbu kontrolei. Šīs jomas būvinspektoriem izvirzīta prasība par vismaz pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību transportbūvju jomā, būvspeciālista sertifikātu ceļu vai tiltu projektēšanas, būvdarbu vadīšanas vai būvuzraudzības darbības sfērā, kā arī vismaz divus gadus ilgu patstāvīgo praksi ceļu vai tiltu projektēšanā, būvdarbu vadīšanā vai būvuzraudzībā.
Gan pašvaldības, gan valsts, gan arī ceļu un tiltu būvinspektora amata pretendentiem saskaņā ar reģistrācijas prasībām tiks ņemta vērā tikai tā patstāvīgā prakse, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā, nevis pēdējo 10 gadu laikā, kā tas bija noteikts iepriekš.
Grozījumos noteikts arī termiņš būvinspektora ikgadējai profesionālās darbības pārskata iesniegšanai Ekonomikas ministrijā rakstiski – 1.marts.
Foto: Erich Ferdinand/Flickr.com