abc.lv skaitļos

Lietotāji online25
Aktīvie uzņēmumi26458
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Dabīgs mēslojums telpaugiem: 9 idejas : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Dabīgs mēslojums telpaugiem: 9 idejas

Dabīgs mēslojums telpaugiem: 9 idejas

Ziemā telpaugi uzlabo noskaņojumu, atgādinot par saulaino un zaļo vasaru un uzburot mājoklī papildu omulības sajūtu. Taču ziemas periodā apkures radītā sausā gaisa dēļ daļai telpaugu nepieciešama īpaša kopšana, un viena no svarīgākajām procedūrām augu kopšanā ir mēslošana.

Vai istabas augiem ziemā nepieciešams mēslojums?

Autors: flower_box_232158_640
Autors: flower_box_232158_640

Meklējot atbildi uz šo jautājumu, atrodami visdažādākie viedokļi. Vieni telpaugu kopšanas eksperti rekomendē pilnībā pārtraukt augu mēslošanu un ļaut tiem atpūsties, citi iesaka mēslojumu tomēr periodiski auga augsnē iestrādāt. Taču kurš no šiem ieteikumiem ir pareizāks?

Jautājums par istabas augu mēslošanu ziemā ir risināms tīri individuāli. Tiem telpaugiem, kas atrodas "miera režīmā", ziemā nav vajadzīgas papildu barības vielas. Piemēram, tāds istabas augs kā lilija, ziemas sezonā "atpūšas" un atjauno spēkus jaunai ziedēšanas sezonai. Lilijas augšējā daļa ziemā parasti ir jānogriež, bet podiņš ar lilijas sīpolu jānovieto kādā tumšākā vietā, tādēļ šajā periodā augam mēslojums nav nepieciešams.

Banner 280x280 Banner 280x280

Taču ir daudzi telpaugi, kas ziemā savu augšanu un attīstību nepārtrauc, bet gan tieši otrādi – priecē ar skaistiem ziediem un sulīgi zaļām lapām, piemēram, vijolītes, azālija, Ziemassvētku kaktuss jeb šlumbergera (Schlumbergera), orhideja, antūrija (Anthurium andraeanum), spatifila (Spathiphyllum floribundum) un daudzi citi. Šos augus ir nepieciešams periodiski mēslot, taču vienlaikus jāatceras, ka procedūras biežums un mēslojuma daudzums atšķiras atkarībā no auga šķirnes.

Tā kā ziemā dienas ir īsākas un līdz ar to fotosintēzes process ievērojami lēnāks, bieža telpaugu mēslošana nav vajadzīga. Pilnībā pietiks, ja mēslojums tiks iestrādāts vienu reizi mēnesī, lai augs justos komfortabli un tam būtu spēks tālākai attīstībai.

Svarīgākie elementi pilnvērtīgai augu attīstībai mājas apstākļos ir slāpeklis, fosfors un kālijs. Slāpeklis labvēlīgi iedarbojas uz augu lapotni, palīdzot tai augt kuplākai. Fosfors uzlabo vielmaiņas procesus un paātrina auga vielmaiņu, stiprina sakņu sistēmu un veicina tās attīstību, veicina auga bagātīgu ziedēšanu, kā arī pasargā no dažādām slimībām. Arī kālijs kalpo kā papildu aizsardzība pret augam kaitīgiem stresa faktoriem un infekcijām, taču, atšķirībā no slāpekļa un fosfora, kālijs neietilpst augu organiskajā sastāvā, tāpēc to nepieciešams nodrošināt augiem papildus.

Cukurs

Autors: sugar_485055_640
Autors: sugar_485055_640

Cukurs ir viens no populārākajiem istabas augu dabīgajiem mēslojumiem. Tā vērtība augu veselībai slēpjas glikozē, kas rodas fotosintēzes procesā. Glikoze vienlaikus pilda divas svarīgas funkcijas – pirmkārt, tā kalpo kā enerģijas avots visos auga attīstības procesos (elpošanā, barības vielu uzņemšanā un citos), otrkārt, glikoze ir celtniecības materiāls, kas nepieciešams kompleksu organisko molekulu veidošanai. Taču ir viena būtiska nianse – glikozes pozitīvā iedarbība notiek tikai tad, ja tā labi uzsūcas, bet tam ir nepieciešama ogļskābā gāze. Nepietiekamas ogļskābās gāzes koncentrācijas rezultātā cukurs var pārvērsties par labvēlīgu vidi pelējuma, sakņu puves un citu auga slimību attīstībai. Tāpēc, mēslojot augu ar cukuru, ieteicams papildus izmantot EM jeb efektīvo mikroorganismu bioloģiskos preparātus, kas vairos cukura labvēlīgo iedarbību uz auga attīstību.

Mēslojuma pagatavošanai izšķīdini vienu ēdamkaroti cukura puslitrā ūdens vai vienkārši apkaisi ar cukuru auga augsni un aplej to ar ūdeni. Šādu procedūru vajadzētu veikt ne biežāk kā vienu reizi mēnesī.

Starp citu, cukura vietā var izmantot arī parastu glikozi, ko var nopirkt aptiekā – šāds mēslojums būs vēl iedarbīgāks. Vienu glikozes tableti jāizšķīdina vienā litrā ūdens un ar iegūto šķīdumu jāaplaista vai jāapsmidzina augsne – arī ne biežāk kā vienu reizi mēnesī.

Kafijas biezumi

Autors: coffee_206142_640
Autors: coffee_206142_640

Lielisks mēslojums telpaugiem (un ne tikai) ir kafijas biezumi, turklāt arī ļoti ērts, jo tam nav nepieciešama iepriekšēja sagatavošana. Izdzerot tasi aromātiskā dzēriena, neizlej kafijas biezumus, bet gan samaisi tos ar auga augsni podiņā.

Pateicoties kafijas biezumiem, augsne kļūs irdenāka un vieglāka, paaugstināsies augsnes pH līmenis jeb skābums, tai vairāk piekļūs skābeklis. 

Izmantojot kā mēslojumu kafijas biezumus, atceries, ka tas der ne visiem augiem. Mēslojums no kafijas biezumiem derēs, piemēram, azālijām, gladiolām, lilijām, rozēm, rododendriem un citiem mūžzaļajiem augiem.

Citrusa augļu, banānu mizas

Autors: orange_1403256_640
Autors: orange_1403256_640

Mandarīnu, apelsīnu un banānu mizas var kļūt par ļoti labu mēslojumu istabas augiem, taču pirms tam nāksies nedaudz padarboties. Lai pagatavotu mēslojumu no citrusa augļu mizām, tās vispirms ir jāsasmalcina, jāieber viena litra burkā tā, lai tās aizņemtu vismaz trešdaļu, un burka līdz augšai jāpiepilda ar verdošu ūdeni, uzlējumam jāļauj nostāvēties zem vāka pāris diennaktis. Pēc tam sasmalcinātās miziņas no burkas jāizņem un šķīdumam jāpievieno tīrs ūdens.

Pēc tāda paša principa gatavo mēslojumu arī no banānu mizām. Taču atšķirībā no citrusaugļiem, smalcinātu banāna mizu var iejaukt arī augsnē. Pārstādot augus, pievieno svaigajai augsnei iepriekš sasmalcinātas un kaltētas banāna miziņas. Tās ar laiku satrūdēs, barojot telpaugu ar mikroorganismiem un veicinot kuplākas lapotnes augšanu.

Tāpat no citrusaugļu un banānu miziņām var pagatavot barojošu "kokteili" telpaugu mēslošanai. To pagatavo, trīslitru burku piepildot ar iepriekš sasmalcinātām miziņām, pievienojot masai divas tējkarotes cukura un aplejot ar siltu ūdeni. Ļauj nostāvēties trīs nedēļas siltā vietā. Ik pa laikam "kokteili" nepieciešams samaisīt (sakratīt). Kad mēslojums gatavs, to var droši glabāt arī ledusskapī. Pirms augu mēslošanas pagatavotais šķīdums jāatšķaida ar ūdeni attiecībā 1:20, augu ar šo šķīdumu ieteicams mēslot ne biežāk kā reizi mēnesī.

Augu pelni

Autors: fire_842311_640
Autors: fire_842311_640

Augu mēslošanai vispiemērotākie būs augu pelni, kas radušies, sadedzinot dažādus zaļos augus. To sastāvs ir bagāts ar kāliju, fosforu, magniju, kalciju, dzelzi, cinku un arī sēru. Lai pabarotu savus telpaugus, to pārstādīšanas laikā pelni vienkārši jāsajauc ar augsni. Tādējādi tu ne tikai bagātināsi augsni ar augam nepieciešamajām barības vielām, bet arī dezinficēsi to, novēršot pārstādīšanas laikā nejauši sabojāto saknīšu pūšanu.

No pelniem var pagatavot arī šķidro mēslojumu – vienu ēdamkaroti pelnu izšķīdinot vienā litrā ūdens.

Raugs

Raugs satur virkni vērtīgu vielu, kas aktīvi stimulē augu augšanu garumā – fitohormonus, auksīnus, B grupas vitamīnus, kā arī citokinīnus – hormonus, kas palīdz regulēt šūnu dalīšanos jeb citokinēzi, tādējādi labvēlīgi iedarbojoties uz auga attīstību.

Pateicoties raugam, ievērojami pieaug mikroorganismu aktivitāte augsnē, notiek ātrāka augsnes mineralizēšanās, kā arī pastiprinās oglekļa dioksīda izdalīšanās. 

Lai pagatavotu rauga mēslojumu, izšķīdini 10 gramus rauga un vienu ēdamkaroti cukura vienā litrā silta ūdens. Mēslojumam noderēs arī sausais raugs – 10 gramus sausā rauga un trīs ēdamkarotes cukura jāizšķīdina 10 litros ūdens. Neatkarīgi no tā, kāds raugs izmantots mēslojuma pagatavošanai, pirms istabas augu mēslošanas ļauj tam nostāvēties aptuveni divas stundas. Pēc tam atšķaidi to ar tīru ūdeni attiecībā 1:5 un aplej augus.

Sīpolu mizas

Autors: onion_1507519_640
Autors: onion_1507519_640

Sīpolu, bez kura nav iedomājama daudzu ēdienu pagatavošana, var veiksmīgi pielietot arī augu mēslošanā. Atjaunojošais "kokteilis", kas pagatavots no sīpolu mizām, labvēlīgi ietekmēs jebkura bez izņēmuma auga augšanu, jo tas satur virkni vērtīgu mikroelementu.

Mēslojuma pagatavošana nav sarežģīta, taču vienīgā nianse, kas jāatceras – šādu mēslojumu nedrīkst ilgi uzglabāt, tāpēc katru reizi būs jāgatavo jauns mēslojums. Mēslojuma pagatavošanai būs nepieciešami 50 grami sīpolu mizu, kas jāaplej ar diviem litriem karsta ūdens un jāvāra, līdz ūdens kļuvis verdošs, tad maisījums jāturpina vārīt vēl 10 minūtes un pēc tam jāļauj tam nostāvēties aptuveni trīs stundas. Kad uzlējums atdzisis, atbrīvo to no biezumiem un apsmidzini ar to telpaugus. 

Akvārija ūdens

Autors: quarium_980406_640
Autors: quarium_980406_640

Par lielisku alternatīvu veikalā nopērkamajam mēslojumam var kalpot parasts akvārija ūdens. Tas satur lielu daudzumu vērtīgu vielu, kas stimulē augu augšanu, akvārija ūdens ir mīksts un ar neitrālu pH līmeni. Taču kā mēslojumu to ieteicams izmantot labāk pavasarī vai vasaras sākumā, kad augiem aktīvi sāk augt lapas un jaunie dzinumi. Savukārt, sākot no vasaras vidus, akvārija ūdeni augu mēslošanai labāk neizmantot. Viss labs ar mēru, tāpēc mēslot telpaugus ar akvārija ūdeni vajadzētu ne biežāk kā vienu reizi mēnesī, pretējā gadījumā mikroskopiskās ūdenszāļu daļiņas istabas auga augsnē stipri savairosies, kā rezultātā augsne kļūs zaļgana un pārāk skāba, bet augs šādos apstākļos var iet bojā.

Dzintarskābe

Dzintarskābe, ko iegūst pēc dabīgā dzintara pārstrādes, ir apveltīta ar virkni vērtīgu īpašību, tāpēc to bieži izmanto istabas augu mēslošanai.
Lai pagatavotu barojošu līdzekli, atšķaidi vienu gramu dzintarskābes piecos litros ūdens. Ar šādu šķīdumu var ne tikai laistīt, bet arī apsmidzināt telpaugus starp laistīšanas reizēm. Šāds mēslojums īpaši "patīk" begonijām, aglonēmām (Aglaonema), citrusaugiem, hlorofītiem (Chlorophytum), fikusiem, havortijām, opuncijām, naudas kokam (Crássula). Būtisks nosacījums, kas jāievēro – dzintarskābes mēslojumu ieteicams izmantot ne biežāk kā vienu reizi gadā, lai nepanāktu negatīvu efektu.

Zobu pasta vai pulveris

Mēslojums, kas pagatavots no zobu pastas vai zobu pulvera, baros augu saknes, kā rezultātā tas iegūs veselīgāku izskatu. Lai pagatavotu mēslojumu, trīs ēdamkarotes zobu pulvera sajauc ar trim ēdamkarotēm koksnes pelnu un vienu ēdamkaroti vara sulfāta un izšķīdina vienā litrā ūdens. Šķīdumu var izmantot uzreiz pēc pagatavošanas. Tikpat vienkārši mēslojumu var pagatavot no zobu pastas – vienā litrā ūdens izšķīdinot trešdaļu zobu pastas iepakojuma satura.

Pirms augu mēslošanas der atcerēties dažus ieteikumus:

• mēslot jaunā augsnē pārstādītus augus nevajadzētu ātrāk kā pēc diviem mēnešiem, jo arī svaiga augsne satur barības vielas, bet to pārlieks daudzums var novest pie telpauga bojāejas;
• novājinātos vai slimos augus nepieciešams mēslot ļoti piesardzīgi – izmantojot ievērojami vājākas koncentrācijas mēslojumu;
• pirms auga mēslošanas, tā augsni ieteicams vispirms apliet ar ūdeni un tikai tad pievienot mēslojumu, tādējādi izvairoties no negatīva efekta pārlieku koncentrēta mēslojuma gadījumā;
• ne visiem telpaugiem nepieciešama periodiska mēslošana visa gada garumā, bet gan tikai pavasara-vasaras sezonā.

Izmantojot dažādus telpaugu mēslojumus, centies nepārspīlēt, jo viss ir labs ar mēru – pārāk liela barības vielu koncentrācija auga augsnē traucēs vienmērīgai auga attīstībai un var kļūt par auga bojāejas cēloni. Tāpēc svarīgi izvēlēties pareizo mēslojuma veidu, kas būs maksimāli sabalansēts  tikai tā tas nodrošinās pozitīvu iedarbību uz auga veselību.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Labiekārtošana, apzaļumošana":