Īss ieskats cauruļu vēsturē
Senākos laikos cilvēkiem bija gluži citādi sadzīves apstākļi, nekā ikdienā tas pierasts mums. Pēc ūdens nereti nācās doties kājām pat vairākus kilometrus tālu un nest to spaiņos, ar nēšiem līdz pat mājām vai saimniecības ēkām. Attīstoties pilsētām, mainoties cilvēka vajadzībām, rodoties jaunām tehnoloģijām, kā arī sarūkot dabas resursiem un rodoties nepieciešamībai tos ekonomēt, caurules laika gaitā ir mainījušās - gan to forma, gan materiāli, gan ražošanas tehnoloģijas.
PIedāvājam nelielu ieskatu cauruļu vēsturē.
Pirms mūsu ēras
• 6000 gadus p.k. - izmantoja lielus māla traukus, ar kuriem ūdeni nesa no upēm un ezeriem, pārsvarā tos nesa vergi.
• 3000 gadus p.k. - Ēģiptē tika izrakti kanāli, pa kuriem upēs plūstošais ūdens nonāca baseinos, kur tas uzkrājās. Tika izveidotas pirmās ūdens akas, kas atradās ciematu centros. Ciematu iedzīvotāji ūdeni savām mājsaimniecībām piegādāja, nesot dažādus traukus ar rokām.
• 1000 gadi p.k. - 1.gs. - Sākas dzelzs laikmets, un arī caurules sāka izgatavot no dzelzs. Romā 300 gadus p.k. pirmo reizi tika izveidota dzelzs cauruļu sistēma (to savienošana vēl nenotika metinot), kas piegādāja pilsētai un tai nozīmīgām ēkām (piemēram, pirtīm) tekošu ūdeni no upēm un ezeriem.
Agrīnie gadi un viduslaiki
• 1.gs. – 17.gs. - Pēc Romas impērijas sasniegumiem apūdeņošanas jomā zināmā mērā cauruļu un ūdensapgādes sistēmu attīstība uz laiku apstājās. Tiesa gan šajā laikā dažādu Eiropas karaļnamu pilīs parādījās pa primitīvai ūdens sistēmai, kādas Romā tika izmantotas jau sen.
13.-15.gs. caurules sāka izgatavot no dzelzs un svina, kā arī tās tiek metinātas kopā. Diemžēl svina izmantošana caurulēs rada daudz problēmu iedzīvotāju veselībai, jo svinam piemīt kaitīgas īpašības.
17.gs. parādījās pirmās caurules no čuguna.
Tuvāk mūsdienām
19.gs. – 20.gs. - Plastmasas ēra – cilvēkus burtiski aizrauj iespēja itin visu izgatavot no plastmasas. Mūsdienās lielāko daļu cauruļu ražo no tieši no plastmasas – tas ir lētāk un energo efektīvāk. Plastmasas caurules mazāk plīst savienojumu vietās un ir vieglākas. Tās tiek izmantotas gan iekštelpās – vannas istabās, zemgrīdas apkurē, gan arī, lai ūdeni piegādātu mājām.
20.gs. beigās pasaulē ierodās Uponor PE-Xa caurules (telpiski sašūts polietilēns) – tās ir ļoti izturīgas, drošas un kalpo ilgu laiku. Pats svarīgākais – šīm caurulēm piemīt "atmiņa" – tās atceras savu sākotnējo formu un savienotas noslēdzas pilnībā hermētiski – nav vajadzīgi īpaši savienojumi, ne kausēšana, ne lodēšana.
Raksts sagatavots sadarbībā ar Uponor, publicitātes foto.