Celiņi, laukumi
Celiņi jeb taciņas mājas pagalmā vai pieguļošajā teritorijā ir viens no svarīgākajiem ainavas elementiem, kas kalpo ne tikai kā dekoratīva, bet arī funkcionāla pagalma sastāvdaļa. Tie savieno dažādus pagalma objektus, kalpo kā pagalma un dārza dekors, nodrošina ērtu pārvietošanos.
Pastāv dažādu veidu celiņi, kas tiek klasificēti gan pēc to izbūvēšanā izmantotajiem materiāliem, gan pēc nolūka, kādam tie ir nepieciešami. Piemēram, celiņš no vārtiem līdz garāžai galvenokārt domāts transportam. Tam jābūt cietam, līdzenam un pietiekami platam. Tāda celiņa pamatne tiek betonēta.
Savukārt celiņš no vārtiņiem līdz mājas durvīm ir svarīgākais maršruts, arī tam jābūt pēc iespējas līdzenākam, ar cietu virsmu, kas neslīd nelabvēlīgos laikapstākļos. Tas veidots tā, lai pietiktu vietas diviem cilvēkiem, kas iet viens otram pretī, tā platums – apmēram 1,2 – 1,5 metri.
Celiņus jeb takas pagalmā iespējams veidot no daudz dažādiem materiāliem, piemēram, no dabīgā akmens, tomēr tam ir diezgan augsta cena. Laukos visbiežāk celiņi tiek veidoti no koka, tomēr lietus laikā nereti celiņš sāk slīdēt, līdz ar to tas iespējams būs ne visai veiksmīga izvēle. Arī ķieģelis ir lielisks materiāls celiņa izbūvei, īpaši tajos gadījumos, ja arī māja ir no tā izbūvēta.
Tāpat ilgi kalpos celiņš no bruģakmens un trotuāra flīzēm. Gadījumos, kad ir vēlme ietaupīt, celiņus veido no grants. Vēloties izveidot oriģinālus celiņus, bieži vien tiek izmantots betons. Būvmateriālu veikalos var iegādāties speciālas plastikāta formas, kuras var izvmantot betona elementu izveidošanai savām rokām.
Bieži vien, veidojot celiņus, tiek kombinēti vairāki materiāli kopā, tādā veidā celiņu un apkārtējo vidi apvienojot saskaņotā ainavas vidē.
Tāpat bez celiņiem pagalmā var atrasties dažādi interesanti laukumi, kas pilda tikvien kā dekoratīvo funkciju. Tādā veidā mājās pieguļošā teritorijā neizskatās vairs tik "plika". Brīvajos laukumos var izveidot dekoratīvas ūdenstilpnes vai arī puķu dobes, izvietot dažādus interesantus apgaismes objektus vai izbūvēt lapeni, kas, protams, kalpos vairs ne tikai kā dekoratīvs, bet arī funkcionāls elements.
Ikviens mājas pieguļošo teritoriju izmanto sev nepieciešamos nolūkos, lai parūpētos par savām ērtībām un skaistu apkārtējo vidi!