Ko darīt ar plankumainiem cementa dēļiem ?
Materiāls nav lēts, tomēr daudzās pozitīvās īpašības, tostarp arī izmēru stabilitāte, mudināja domāt, ka šis materiāls ir, ja ne gluži ideāls, tad katrā ziņā pietiekami labs, lai to varētu pirkt. Izstādē redzētā un dzirdētā iespaidā šie dēļi tika nopirkti. Tā kā bija zināms, ka dēļus uzreiz nevarēs izlietot, jo uz fasādes vispirms bija jāuzklāj siltumizolācija, materiāls tika sakrauts tādā pašā veidā, kā liek jebkurus dēļus. Pēc diviem mēnešiem apdares veidošana varēja sākties.
Noņemot plēves pārsegumu, dēļu īpašnieks piedzīvoja nepatīkamu pārsteigumu – vairāki virsējie dēļi sānu daļā bija klāti ar dzeltenīgiem plankumiem.
Atceroties izstādē dzirdēto, ka materiāls ir viegli tīrāms, mēģināja tos mazgāt ar ūdeni. Taču plankumi nenāca nost. Tad ņēma palīgā ziepes – atkal nekā. Pēc tam tīrīja ar veļas pulveri, pastu Skaidra – joprojām bez rezultātiem. Nākošais solis - ņemt palīgā šķīdinātājus – benzīnu vai ko tamlīdzīgu, bet ko tieši? Ja izvēlēsies nepareizo šķīdinātāju, apdare būs pilnīgi pagalam. Bažas, ka dēlis varētu būt bojāts visā masā, piemēram, temperatūras iespaidā saistvielā notiekot ķīmiskām reakcijām, par laimi, izrādījās nepamatotas – kad ar nazi nokasīja krāsu, zem tās bija viendabīgas nokrāsas pelēcīgs materiāls. Tātad, cietis tikai krāsojums. Tagad dēļu īpašnieks var tikai minēt, vai bojājumi krāsas slānī radušies kondensāta iespaidā, kas glabāšanas laikā varētu būt zem plēves seguma, vai saules starojuma dēļ, jo plēve bija caurspīdīga, vai vēl kāda cita nenojaušama iemesla dēļ. Saikm nieks ir nobažījies: kas notiks ar šo apdari, kad tā ilgstoši atradīsies uz sienas lietū, sniegā, salā un saulē? Vai nodzeltēs arī pagaidām nebojātie dēļi? Vai tie nesāks drupt, plaisāt? {ABC_NEXT_ARTICLE ID=nosunojis_jumts TEXT=[Cits mājokļa "šausmu" stāsts - šeit!]}