Elektroenerģijas pieslēguma ierīkošanas izmaksas aizsargātā lietotāja vienīgajam īpašumam līdz 15 000 eiro segs valsts un sadales sistēmas operators
Rīga, 16.aug., LETA. Elektroenerģijas pieslēguma ierīkošanas izmaksas aizsargātā lietotāja vienīgajam īpašumam līdz 15 000 eiro segs valsts un sadales sistēmas operators, šodien lēma valdība.
Ekonomikas ministrija (EM) skaidro, ka Ministru kabineta noteikumu projekta "Aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanas finansēšanas kārtība" mērķis ir izpildīt Elektroenerģijas tirgus likumā doto deleģējumu un nodrošināt jauna pieslēguma ierīkošanu un finansēšanas kārtību aizsargātiem lietotājiem.
Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam aizsargātais lietotājs ir trūcīga vai maznodrošināta ģimene (persona), daudzbērnu ģimene vai ģimene (persona), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, persona ar pirmo invaliditātes grupu, kura izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām (galapatēriņam).
Lai nodrošinātu, ka atbalsts aizsargātājiem lietotājiem - lietotāja daļas apmaksa no valsts budžeta līdzekļiem pieslēguma ierīkošanai - sasniegtu patieso mērķauditoriju un vienlaikus tiktu minimizēti riski, ka valsts budžeta līdzekļi tiek izlietoti nelietderīgi vai ar krāpniecības un ļaunprātības pazīmēm, kas būtu Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma normu pārkāpums, Ministru kabineta noteikumu projektā ir paredzēti noteikti kritēriji, kuriem jāatbilst pieslēdzamajam objektam, klāsta EM.
Atbilstoši kritērijiem pieslēdzamais objekts ir mājoklis un vienīgais aizsargātā lietotāja nekustamais īpašums un tas tiek apdzīvots pastāvīgi (vismaz deviņus mēnešus gadā). Mājoklis ir istaba vai vairākas istabas un to palīgtelpas (piemēram, vestibili un gaiteņi) pastāvīgā ēkā vai tās strukturāli nodalītā daļā, kas pēc sava būvniecības vai pārbūves veida ir paredzēta vienas mājsaimniecības dzīvošanai visā gada garumā (piemēram, māja vai dzīvoklis). Tajā nav noteikti jābūt atsevišķai vannas istabai un tualetei, kas būtu pieejama tikai tā iemītniekiem. Mājoklim parasti ir noteikta adrese. Līdz ar to tiks nodrošināts, ka valsts budžeta līdzekļi netiks nelietderīgi izmantoti sezonālas vai īslaicīgas lietošanas būvju - vasarnīca, garāža, laivas novietne, atpūtas objekts u.tml. - elektrifikācijai un mazināts risks, ka par valsts budžeta līdzekļiem tiek izbūvēti tā sauktie tukšie pieslēgumi.
Par šādiem riskiem liecina 2004.gadā jau īstenotās vēsturiski neelektrificēto māju elektrifikācijas programmas rezultāti. Pēc AS "Sadales tīkls" datiem, pašlaik tikai aptuveni trešā daļa no programmā elektrificētajām mājām patērē elektroenerģiju virs 100 kilovatstundām mēnesī, savukārt 26% no ēkām vidēji triju gadu laikā patēriņš praktiski vispār nav bijis.
Tāpat atbilstoši prasībām pieslēdzamais objekts ir nodots ekspluatācijā vismaz 10 gadus pirms noteikumu stāšanās spēkā, tas ir aizsargātā lietotāja īpašumā vismaz 10 gadus un tam nekad iepriekš nav bijis pieslēguma. "Ar šiem kritērijiem tiek mazināts risks, ka programmas ietvaros tiek ļaunprātīgi iekļautas nesen uzbūvētas ēkas vai jaunbūves vai par patērētās elektroenerģijas ilgstošu neapmaksāšanu atslēgti objekti, kas uz laiku tiek reģistrētas kā aizsargājamā lietotāja statusam atbilstošas personas īpašums. Par šāda riska iespējamību liecina plaši izplatīta līdzīga rakstura krāpniecība fiktīvās uzņēmējdarbības, izvairīšanās no nodokļiem un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksas izkrāpšanas jomās," informē EM.
"Sadales tīkls" ir apkopojis informāciju par objektiem, kuriem ilgstoši nav ierīkots pieslēgums elektroenerģijas tīklam, jo lietotāji atsakās vai nevar apmaksāt uz lietotāju attiecināmo pieslēguma ierīkošanas izmaksu daļu. Šajā apkopojumā pieslēguma izmaksas ir robežās no 500 līdz 64 000 eiro.
Ministru kabineta noteikumu projektā arī paredzēts, ka līdzfinansējums no valsts budžeta attiecināms uz pieslēguma ierīkošanas izmaksām, ieskaitot būvprojekta izmaksas, kas nepārsniedz 15 000 eiro, neiekļaujot PVN. Pieslēguma ierīkošanas izmaksas līdz 15 000 eiro 50% apmērā segs no valsts budžeta, bet atlikušos 50% - sadales sistēmas operators. Ja izmaksas pārsniegs 15 000 eiro, atlikušo summu segs aizsargātais lietotājs. Šāds regulējums samazina risku, ka ar sabiedrības līdzekļiem tiek nesamērīgi pārmaksāts par atsevišķu indivīdu izvēlēto specifisko dzīves veidu un vietu.
Pēc EM vēstītā, pieslēguma izmaksu "griestu" lielums izvēlēts no apsvēruma, ka nekustamā īpašuma tirgū daudzos Latvijas novados ir pieejami pietiekoši daudz nekustamo īpašumu (gan dzīvokļu, gan privātmāju) par cenām līdz 15 000 eiro ar jau esošiem elektroenerģijas pieslēgumiem. Tas nozīmē, ka no sabiedrības un atsevišķu indivīdu interešu līdzsvarošanas viedokļa šādos gadījumos samērīgāk būtu attiecīgās personas sociālas problēmas risināt ar, piemērām, pašvaldību sniegto atbalstu. Taču, ja persona tikai sev zināmu konkrētu apsvērumu (piemērām, klusums, ainaviskums utt.) dēļ ir izvēlējusies dzīves vietu tālu no jebkādas infrastruktūras, tad apmaksāt šo dzīves veidu nevar būt pārējās sabiedrības pienākums.
Informāciju par aizsargātam lietotājam piederošo nekustamo īpašumu sadales sistēmas operators iegūs no zemesgrāmatas. Atbilstoši definētajiem kritērijiem pieslēguma ierīkošanai varētu pieteikties vairāk nekā 40 neelektrificētu ēku īpašnieki.