Katrs saimnieks vēlas savā īpašumā justies komfortabli un pastāvīgi rūpējas par tā uzturēšanu kārtībā. Vispārzināma patiesība ir arī tas, ka ērtības, komforts ir nodrošināmi, veicot atbilstošus ieguldījumus – laiku, darbu, naudu.
Komforta sajūtu mājās vērtējam, piemēram, pēc tā, cik silts un gaišs ir telpās, kā dažādas ar elektrību darbināmas ierīces atvieglo ikdienas dzīvi.
Atslēgas vārds ir ENERĢIJA
Ikdienā mājsaimniecībās ar enerģiju saprotam galvenokārt siltumenerģiju un elektroenerģiju. Nav liela māksla komfortu un ērtības nodrošināt par LIELU naudu. Kārtīgs saimnieks vienmēr cenšas rast sabalansētu risinājumu – pietiekami lielu komfortu par saprātīgu "cenu".
Tā kā enerģijas cenām ir tendence regulāri palielināties, tad ir skaidrs, ka attiecīgi lielākas kļūst arī izmaksas īpašumu komforta līmeņa nodrošināšanai un elektroiekārtu darbināšanai.
Vērtējot elektrības un dabasgāzes cenu izmaiņas privātpersonām (privātmājām) laika posmā no 2004. gada līdz šodienai, redzam, ka cenas palielinājušās ļoti lielā mērā:
-) gāzes cena no 0.13358 EUR/m3 pieaugusi līdz 0.528 EUR/m3, kas nozīmē sadārdzinājumu par ~14.73% KATRU gadu pēdējo 10 gadu laikā;
-) elektrības cena no 0.0555 EUR/kWh pieaugusi līdz 0.1515 EUR/kWh, kas nozīmē sadārdzinājumu par ~10.56% KATRU gadu
pēdējo 10 gadu laikā
Skat. 1. att. un 2. att.
1. att.
2. att.
Vērtējot elektrības un dabasgāzes cenu izmaiņas privātpersonām (privātmājām) laika posmā no 2009. gada līdz šodienai, redzam, ka cenas būtiski palielinājušās:
-) gāzes cena no 0.49253 EUR/m3 pieaugusi līdz 0.528 EUR/m3, kas nozīmē sadārdzinājumu par ~1.40% KATRU gadu pēdējo 5 gadu laikā
-) elektrības cena no 0.1057 EUR/kWh pieaugusi līdz 0.1515 EUR/kWh, kas nozīmē sadārdzinājumu par ~7.47% KATRU gadu pēdējo 5 gadu laikā
Skat. 3. att. un 4. att.
3. att.
4. att.
Par to, kā mainīsies elektroenerģijas un dabasgāzes cenas nākamajos gados, precīzi pateikt nevar neviens, jo to ietekmē gan ekonomikas likumsakarības, gan lielā mērā arī politiskie faktori.
Saprātīga stratēģija katram saimniekam šādā situācijā ir veikt pasākumus, lai pasargātu sevi no:
1) pārmērīga enerģijas patēriņa;
2) enerģijas cenu pieauguma.
Pārdomāta saules enerģijas iekārtu un atjaunojamās enerģijas iekārtu izmantošana ir viens no galvenajiem lēmumiem, kas lielā mērā pasargātu gan no enerģijas sadārdzināšanās, gan arī nodrošinātu, ka samazinātos no "tradicionālajiem" piegādātājiem pērkamais enerģijas apjoms.
Gudrs saimnieks izvēlētos kādu no risinājumiem un iekārtām, ko piedāvā SIA "Solar KEJ"!
Saules enerģijas iekārtas:
1. Saules kolektori – siltā ūdens sagatavošanai un arī apkures atbalstam.
2. Saules baterijas (fotovoltu elementi jeb PV) - elektroenerģijas ražošanai.
Kā liecina Eiropas Komisijas pētniecības centra* dati, gada laikā Latvijā no Saules uz zemes virsmas nonāk 1100 kWh/m2 – 1300 kWh/m2 saules enerģija. Attiecīgi, šāda saules starojuma gadījumā no katra uzstādītā saules bateriju iekārtas jaudas kilovata gada laikā tiek iegūts ~825 kWh/kWp - 975 kWh/kWp * elektroenerģijas. (Skat karti 5. att.). Protams, lielākā daļa šī enerģijas apjoma līdz mums nonāk vasaras periodā, kad saule ir visaugstāk, taču, ja iekārtas uzstādītas pareizi, saules enerģija būs ievērojams atbalsts arī ziemā.
5.att.
Enerģija no apkārtējās videsKarstā ūdens iekārta "Little Magic Box".
"Little Magic Box" ir mikroviļņu krāsns izmēra, ar Saules enerģiju papildināts, siltumsūknis, kas siltumenerģiju saņem no ārā uzstādīta termodinamiska paneļa, karstā ūdens piegādei esošā boilerī.
Galvenais enerģijas avots iekārtai ir atjaunojamie energoresursi – apkārtnes gaiss, ieskaitot saules enerģiju, vēja un lietus radīto papildus enerģijas apmaiņu.
Vienīgās izmaksas ir neliels elektrības daudzums kompresora darbināšanai
Karstā ūdens iekārta "Little Magic Box" ir ideāls risinājums siltā ūdens izmaksu samazināšanai, ja:
- nevēlies veikt būtisku pārbūvi,
- ūdens sildīšanai izmanto elektrību, šķidro kurināmo vai sašķidrināto gāzi,
- vasarā nekurini savu malkas vai granulu katlu,
- par maz vietas citu (atjaunojamās enerģijas) iekārtu uzstādīšanai.
Iekārtas divas sastāvdaļas ir sildiekārta un īpašs alumīnija panelis siltuma paņemšanai no apkārtējās vides.
6. att. un 7. att.
Sistēma darbojas "kā ledusskapis, tikai pretējā virzienā". Dzesētājvielas šķidrums cirkulē termodinamiskajā panelī, kurš ir piestiprināts ārā pie ārsienas. Panelis darbojas kā iztvaikotājs, absorbējot enerģiju no apkārt esošā gaisa un vides enerģijas. Šī enerģija tiek nodota dzesētājšķidrumam (R134a), kurš maina savu stāvokli no šķidra uz gāzveida. Šo gāzi saspiež siltumiekārtā "Little Magic Box", kā rezultātā gāze kļūst ļoti karsta, un ar siltummaiņa starpniecību sasilda no esošā boilera karstās daļas plūstošo silto ūdeni. Sasildītais ūdens tiek ievadīts atpakaļ ūdens boilerī caur aukstā ūdens pievadā uzstādīto T-veida pieslēgumu, lai sasildītu boileri visā tā tilpumā līdz 55oC temperatūrai.
8. att.
Šis process darbojas dienu un nakti, nodrošinot karsto ūdeni par daudz zemākām izmaksām.
Iekārtas un risinājumi, kas palīdz mazināt atkarības risku no enerģijas tirgus un enerģijas cenu pieauguma:
1) Karstā ūdens iekārta "Little Magic Box";
2) saules kolektori;
3) saules baterijas (PV).
SIA "Solar KEJ" speciālisti palīdzēs izvēlēties katrai konkrētajai situācijai piemērotāko risinājumu, piegādās un uzstādīs iekārtas.
Samazini savu atkarību no enerģijas ražotājiem un piegādātājiem!
Samazini izmaksu palielināšanās risku savās mājās!
SIA "Solar KEJ"
Jelgavas iela 36, Rīga, LV-1004
E-pasts: info@solarkej.lv
* Informācijas avots: Thomas Huld, Irene Pinedo-Pascua. European Commission. Joint Research Centre. Institute for Energy and Transport, Renewably Energy Unit. PVGIS
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/ Publicitātes foto