abc.lv skaitļos

Lietotāji online47
Nozares raksti767
Ekspertu atbildes2458
Energoefektivitātes veicināšanā būtiska loma ir valstij un pašvaldībām : abc.lv

Energoefektivitātes veicināšanā būtiska loma ir valstij un pašvaldībām

Energoefektivitātes veicināšanā būtiska loma ir valstij un pašvaldībām

"Energoefektivitāte", "energoefektīva ēka" - mūsdienās bieži izmantotie jēdzieni, kuru būtību diemžēl izprot ne visi. Ir jāsaprot, kādus ieguvumus ikvienam personīgi un valstij kopumā var dot energoefektivitātes pasākumu īstenošana.

Kas ir energoefektivitāte?
Energoefektivitāte ir attiecība starp iegūto preci vai pakalpojumu un patērēto enerģiju. Savukārt, energoefektivitātes paaugstināšana nozīmē energoefektivitātes uzlabošanu tehnoloģisku, gala lietotāju rīcības vai saimniecisku darbību rezultātā.

Energoefektivitātes paaugstināšanas būtība ir samazināt enerģijas apjomu, kas tiek patērēts preču ražošanai un pakalpojumu sniegšanai, bet nesamazināt saražotās preces vai sniegtā pakalpojuma kvalitāti. Energoefektīvi risinājumi ļauj ražotājiem samazināt produktu pašizmaksu, un sabiedrībai ietaupīt uz saņemto pakalpojumu rēķina.

Savukārt, ēkas energoefektivitāte ir siltumenerģijas un elektroenerģijas daudzums, kas tiek patērēts, lai nodrošinātu visu dzīvošanai nepieciešamo procesu (apkure, ventilācija, apgaismojums, karstā ūdens apgāde u.c.) norisi ēkā. Attiecīgi ēkas energoefektivitātes veicināšana nozīmē pasākumu kopumu, kas ļauj ievērojami samazināt siltuma un elektroenerģijas patēriņu ēkā. Viens no būtiskākajiem pasākumiem ēku energoefektivitātes veicināšanā ir renovācija jeb kapitālais remonts, realizējot būvē tehniskus un funkcionālus uzlabojumus.

Ēku renovācijas priekšrocības
Ēku renovācija siltumenerģijas patēriņu (apkures sezonā) ļauj samazināt līdz pat 40%, kas nozīmē ievērojamu finansiālo ietaupījumu. SIA "Jelgavas nekustamo īpašumu pārvalde" tehniskais direktors Oļegs Kukuts atklāj: "Ir gadījumi, kad renovēto ēku dzīvokļu īpašnieki rāda savus rēķinus, kur par trīs istabu dzīvokli janvārī jāmaksā 20 eiro, bet kaimiņu mājā, kas nav renovēta, par tādu pašu dzīvokli jāmaksā 140 eiro. Tā, protams, ir liela starpība, un līdz ar to rodas arī motivācija."

Taču tas nav vienīgais ieguvums no ēku renovācijas, proti, ēku, māju un dzīvokļu īpašnieki līdz ar renovāciju pagarina ēkas dzīves ciklu jeb mūžu, uzlabo gan ēkas ārējo izskatu, gan mikroklimatu telpās, kā arī sakārto apkārtējo vidi. Bieži vien estētiskais baudījums, kas tiek gūts no ēkas renovācijas, ir tikpat svarīgs kā finansiālais ietaupījums.

No kvēlspuldzes līdz enerģētiskās drošības stiprināšanai
"Energoefektivitāte ir plašs jēdziens, tas attiecināms ne tikai uz ēku renovāciju, bet arī uz sabiedrības dzīvi kopumā!" uzsver Ekonomikas ministrijas Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta referente Inguna Ozoliņa.

Ozoliņa skaidro, ka energoefektivitātes palielināšanai mājsaimniecībās iedzīvotāji var nomainīt vecās kvēlspuldzes un sadzīves elektroiekārtas uz efektīvākām, regulāri sekot līdzi rēķiniem par patērēto enerģiju un izvērtēt iespējas ieradumu maiņai. Savukārt, ražošanas sektorā, izmantojot modernas un energoefektīvas iekārtas un tehnoloģijas vai ieviešot energopārvaldības sistēmu, iespējams ne vien samazināt saražoto produktu pašizmaksu, bet arī samazināt vides piesārņojumu. Būtiska ir valsts un pašvaldību loma energoefektivitātes veicināšanā, ar savu piemēru un arī atbalstu rosinot iedzīvotājus ieviest energoefektīvus risinājumus. Un visbeidzot energoefektivitāte ir būtiska arī enerģētiskās drošības stiprināšanā, proti, jo efektīvāk mēs izmantojam energoresursus, jo mazāk tos nepieciešams importēt.

"Mūsu sabiedrībā izpratne par energoefektivitātes lomu tikai veidojas, mēs pakāpeniski apzināmies energoefektivitātes paaugstināšanas sniegtās priekšrocībasun līdz ar to energoefektivitātes pasākumu nepieciešamību. Reizēm šķiet, ka mums varbūt trūkst ticība, ka energoefektivitātes pasākumi dos kaut kādus jūtamus ieguvumus," atzīst Ozoliņa.

Vērienīgs konkurss energoefektivitātes veicināšanai
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību energoefektivitātes jautājumam, Ekonomikas ministrija (EM) sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un žurnālu "Būvinženieris" jau piekto gadu rīko konkursu "Energoefektīvākā ēka Latvijā".

Konkursa mērķis ir veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes jomā, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, renovāciju un rekonstrukciju, tādējādi samazinot vides piesārņojumu un veicinot sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, kā arī radīt kvalitatīvu un arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.

Konkursa "Energoefektīvākā ēka Latvijā" pozitīvo ietekmi uz sabiedrību atzīst arī Oļegs Kukuts. Viņa pārstāvētais uzņēmums SIA "Jelgavas nekustamo īpašumu pārvalde" iepriekšējos gados konkursam pieteicis vairākus namus, kuri kļuva par konkursa laureātiem. O. Kukuts uzskata, ka, pateicoties konkursam, dzīvokļu īpašnieki izpratuši energoefektivitātes nozīmi. "Dzīvokļu īpašnieki sapratuši energoefektivitātes pasākumu ieguvumus un savu lomu to īstenošanā. Neviens viņu vietā to nedarīs, viss ir viņu pašu rokās! Mēs Latviju ne tikai siltinām, bet arī uzlabojam un padarām skaistāku vidi mums apkārt!" ar lepnumu pauž O. Kukuts.

Šogad konkursā energoefektivitāte tiks vērtēta renovētām daudzdzīvokļu ēkām, daudzdzīvokļu ēkām - jaunbūvēm, sabiedriskām ēkām, vienģimenes ēkām un industriālām ēkām. Vēl līdz šā gada 15. maijam interesenti aicināti iesniegt pieteikumus konkursā "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2015". Sīkāka informācija konkursa mājaslapā www.energoefektivakaeka.lv.

Publicitātes foto
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Racionāli celtniecības un remontdarbi

Racionāli celtniecības un remontdarbi

Remontdarbu nepieciešamības fakts pats par sevi jau var izraisīt nervu sasprindzinājumu un neziņu, ar ko sākt un vai vispār to uzņemties. Ņemot vērā visus riskus, droši vien ir vērts padomāt par alternatīvu veidu, kā "remontprojektu" organizēt jau no paša pirmsākuma, izmantojot SIA "REIZ" piedāvāto viedo platformu www.investex.lv. 

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Piemērotākie bērnu matraču veidi

erti.lv_matra_u_veikals

Vispiemērotākie matrači internetā – tie ir atrodami matraču veikalā erti.lv. Bērnu matracis ir viens no plašā produktu klāsta, ko piedāvā erti.lv. Matrača izvēle savai atvasei ir ļoti svarīga. Šajā rakstā vēlamies iepazīstināt jūs ar dažādiem bērnu matraču veidiem. 

Racionāli celtniecības un remontdarbi

reiz_1

Remontdarbu nepieciešamības fakts pats par sevi jau var izraisīt nervu sasprindzinājumu un neziņu, ar ko sākt un vai vispār to uzņemties. Ņemot vērā visus riskus, droši vien ir vērts padomāt par alternatīvu veidu, kā "remontprojektu" organizēt jau no paša pirmsākuma, izmantojot SIA "REIZ" piedāvāto viedo platformu www.investex.lv.