Galvenie kritēriji apkures katla izvēlē
Komforts mājoklī lielā mērā atkarīgs no pareizās apkures sistēmas izvēles, kas ļauj uzturēt nepieciešamo temperatūru telpās. Starp telpu apsildes iekārtām arvien pieprasītāki kļūst apkures katli, un katram no tiem ir dažādas tehniskās un funkcionālās īpašības, kas ļauj patērētājiem piemeklēt savām vajadzībām atbilstošāko variantu.
Izvēloties apkures sistēmu, jāpievērš uzmanība dažiem būtiskiem faktoriem.
Ēkas tips
Viens no svarīgākajiem nosacījumiem apkures katra izvēlē ir ēkas veids, kurā to plānots ierīkot. Ja tā ir dārza māja, kur tu pavadi laiku tikai dārza sezonā vai atpūties brīvdienās, nav vērts tērēt lielus līdzekļus, piemēram, gāzes apkures katla iegādei vai iekārtām, kas darbojas ar šķidro kurināmo. Šādas apkures sistēmas ir tehniskā ziņā sarežģītākas, un līdz ar to arī cena ir augstāka.
Jauda
Efektīvai telpu apsildei jāizvēlas atbilstošas jaudas apkures katls, kas atkarīgs no apsildāmās telpas platības. Parasti uz 10 kvadrātmetriem telpas nepieciešams viens kilovats jaudas. Taču jāņem vērā arī visas siltuma zuduma vietas mājoklī – durvis, logi, grīdas, sienas, griesti, kā arī minimālā āra temperatūra un citi faktori, tāpēc, lai precīzi noteiktu nepieciešamo apkures katla jaudu, ieteicams konsultēties ar apkures sistēmu speciālistiem.
Funkcijas
Ja tev nepieciešama tikai telpu apsilde, tad pareizā izvēle būs vienkontūras tipa apkures katls, savukārt, ja ir vajadzība ne tikai pēc apkures, bet arī pēc karstā ūdens – iegādājies divkontūru katlu. Divkontūru katli ir dārgāki par vienkontūras apkures katliem, tomēr ilgtermiņā šāda veida apkure ļauj būtiski ietaupīt, jo nav atsevišķi jāiegādājas ūdens uzsildīšanas sistēma. Taču jāņem vērā, ka lai apsildītu lielas platības telpas, ar divkontūru apkures katla jaudu var nepietikt, tāpēc nāksies uzstādīt vienkontūras sistēmu.
Kurināmā veids
Apkures sistēmu plašajā klāstā tiek piedāvāti modeļi, kas darbojas ar gāzi, šķidro vai cieto kurināmo un elektriskie apkures katli. Tāpat iespējams iegādāties arī kombinētos apkures katlus, kas paredzēti dažādiem cietā kurināmā veidiem, piemēram, malkai, skaidu briketēm un akmeņoglēm.
Gāzes katli mūsdienās ir vieni no pieprasītākajiem to ekonomiskuma dēļ, jo gāze ir viegli pieejams un lēts kurināmais. Tāpat gāzes apkures katli ir ērti un vienkārši lietošanā, jo apkures sezonā lietotāja iejaukšanās siltuma nodrošināšanā praktiski nav nepieciešama. Ir pieejami gan sienas (kondensāta), gan grīdas tipa katli, taču sienas gāzes apkures katlu jauda ir mazāka.
Elektriskie apkures katli mūsdienās tiek izmantoti retāk nekā cita veida apkures sistēmas, jo rada lielas ekspluatācijas izmaksas. Izvēloties šādu katlu, jāpārliecinās par tā atbilstību elektrotīkla parametriem, kā arī jāņem vērā, ka elektrības zuduma gadījumā arī telpu apsilde tiks pārtraukta.
Šķidrā kurināmā katlu uzstādīšana ir sarežģīts un dārgs process. Lai ierīkotu elektrisko apkures katlu, nepieciešama atsevišķa telpa, kā arī jāparedz vieta kurināmā uzglabāšanai. Būtiskākās priekšrocības – zemas uzstādīšanas izmaksas un liela jauda, kas ļauj apsildīt lielas platības telpas. Tāpat šķidrā kurināmā katla ekspluatācijas laikā nav nepieciešama tā pastāvīga kontrole.
Populārākais un ekonomiskākais apkures veids ir cietā kurināmā katli, kam izmanto galvenokārt malku vai granulas.
Malkas apkures katlus vairums izvēlas kurināmā pieejamības dēļ, taču jāparedz atsevišķa telpa katla uzstādīšanai un malkas uzglabāšanai, kā arī tam nepieciešams uzstādīt dūmeni. Tāpat, lai šāda veida katls darbotos, ir nepieciešama pastāvīga cilvēka uzraudzība. Izmaksu ziņā malkas katli ir vislētākie, jo kā kurināmo var izmantot paša vāktu malku un nevajadzīgus kokmateriālus, taču šādi apkures katli ir kaitīgi videi, jo, malkai sadegot, izdalās indīgas vielas.
Savukārt granulu apkures katli var darboties automatizēti, cilvēka iejaukšanās nepieciešama tikai vienu reizi nedēļā, lai ielādētu granulas. Arī šī tipa apkures katlam nepieciešama atsevišķa telpa tā uzturēšanai un granulu uzglabāšanai, kā arī dūmvada un gaisa pieplūdes nodrošinājums. Līdzīgi kā elektriskajiem apkures katliem, pazūdot elektrībai, tiek pārtraukta granulu padeve un katls ātri nodziest.