Guļamistabai piemēroti telpaugi
Guļamistaba ir mājokļa telpa, kurā mēs pavadām visvairāk laika, līdz ar to, izvēloties telpaugus šai istabai, ir jānodrošina, lai kāds no tiem nekaitētu labsajūtai. Svarīgi, lai guļamistaba būtu mājīga, un tās atmosfēra nodrošinātu labu atpūtu.
Izvēlēties telpaugus guļamistabai vajag ļoti rūpīgi. Ja telpaugs tumšajā diennakts laikā stipri smaržos, tas kaitēs veselībai, jo cilvēks guļot elpo daudz dziļāk, nekā tad, kad ir nomodā. Vēlams, lai gaiss guļamistabā būtu tīrs un patīkams. Vairums telpaugu naktī absorbē ogļskābo gāzi un izdala skābekli – dabīgs gaisa filtrs. Tāpat pastāv tādi telpaugi, kuriem piemīt antibakteriālas īpašības. Ņemot vērā visas šīs pazīmes, guļamistabā var izveidot ļoti veselīgu un mājīgu vidi.
Telpaugiem piemīt arī citas pozitīvas īpašības – tie labvēlīgi ietekmē cilvēka psihi. Zaļā krāsa interjerā nodrošina iekšējo miera sajūtu un harmoniju. Komforta līmenis tādās telpas ir diezgan augsts. Skaisti augi nodrošina arī prieku un relaksāciju. Telpaugi ir universāli interjera elementi, kuru iespējams saskaņot ar dažādiem telpas dizaina toņiem, tie spēj iederēties jebkurā stilā.
Podiņos audzētas rozes ir ne tikai alternatīvs istabas rotāšanas veids, daudzām piemīt neatkārtojams aromāts, kas ļoti veselīgs miega laikā. Taču arī tās rozes, kas nesmaržo, istabā izskatās lieliski un uzlabo noskaņojumu. Savukārt lielziedu telpaugi, piemēram, banāns, hibiskus, fikusi ir lieliski gaisa mitrinātāji, kas ir ne mazāk svarīgi guļamistabā.
Lielās guļamistabās nav vērts izvietot sīkus ziedus, piemēram, vijolītes, tās netiks pamanītas. Jāpievērš uzmanība lieliem telpaugiem, kas netraucēs miegam. Piemēram, var izvietot palmu baļļā. Tomēr jāņem vērā, ka šiem augiem patīk gaisma, līdz ar to tumšās telpās tos nevajadzētu izvietot. Ja guļamistabā pietrūkst dabīgās gaismas, nepieciešams padomāt par mākslīgās gaismas ierīkošanu.
Efektīvi attīra gaisu un uztur optimālu skābekļa balansu guļamistabā vienatnē izvietoti telpaugi. Viena vai divas palmas, pundurkociņi vai citi kokveidīgi augi kļūs par skaistu guļamistabas interjera papildinājumu un lielisku labsajūtas sargu. Šie telpaugi veicina miega normalizēšanos, samazina galvassāpju rašanās iespējamību, to iespaidā normalizējas asinsspiediens, uzlabojas asins stāvoklis organismā.
Tomēr pastāv arī tādi telpaugi, kas spēj kaitēt cilvēkam, jo īpaši miega laikā. Piemēram, daži magnoliju un oleandru veidi aiz sava estētiskā izskata slēpj indīgas vielas, kuras sastopamas to lapās, stumbros un ziednešos. Augi, kas izdala spēcīgu aromātu, kaitēs guļošam cilvēkam – no rīta iespējamas galvassāpes, slikta dūša, smaguma sajūta sirds zonā. Tāpēc, piemēram, hiacintes, jasmīnu, lilijas un citus spēcīgi smaržojošos ziedus nevajag atstāt guļamistabā.
Svarīgs ir arī telpaugu izvietojums guļamistabā. Tiek uzskatīts, ka telpaugi ar lielām lapām spēj traucēt cilvēka miegam, ja ir izvietoti ļoti tuvu pie gultas. Tie aktīvi aug, tajos ir daudz enerģijas. Tie jāizvieto apmēram divu metru attālumā no gultas.
Foto: lukestehr/flickr.com; Stock.XCHNG; Zak Greant/flickr.com