Higiēna sākas ar grīdu – "ACO Nordic" nerūsējošā tērauda trapi virtuvēm un ražotnēm
Izglītības iestādēm, sabiedriskās ēdināšanas un pārtikas pārstrādes uzņēmumiem, kā arī ķīmijas un farmācijas ražotnēm, domājot par Bīstamību analīzes un kritisko kontroles punktu paškontroles sistēmu jeb HACCP (ang. Hazardz Analyses and Critical Control Points), jāpievērš pastiprināta uzmanība higiēnai, tai skaitā jautājumiem, kas saistīti ar rūpniecisko notekūdeņu novadīšanu. Viens no kritiskajiem kontroles punktiem HACCP sistēmā ir grīdas noteces trapu higiēna, kas ļoti bieži ir pie vainas tādām problēmām kā nepatīkama smaka telpā, grīdas deformācijas, darbinieku traumas un kaitīgo mikroorganismu vairošanās uz dažādām virsmām, kas apdraud ne tikai uzņēmuma personālu, bet, nokļūstot pārtikas produktos, var radīt bīstamas sekas arī gala lietotāju veselībai. Kāda situācija saistībā ar grīdas noteces trapiem ir Latvijā, un kādiem faktoriem pievērst uzmanību trapu izvēlē, lai nodrošinātu maksimāli drošus un higiēniskus apstākļus, pastāstīja Latvijā vadošā notekūdeņu savākšanas, attīrīšanas un novadīšanas tehnoloģiju uzņēmuma "ACO Nordic" projektu vadītājs ēku risinājumos Nils Idžons.
"Hygiene first" – higiēna pirmajā vietā!
Autors: ACO_Virtuve3
"ACO Nordic" ir progresīvs uzņēmums, kas nepārtraukti attīstās un iekļauj arvien jaunas tendences notekūdeņu savākšanas, attīrīšanas un novadīšanas sistēmās, lai nodrošinātu kvalitatīvākos un drošākos higiēnas risinājumus projektu pasūtītājiem, projektētājiem, būvniekiem un citiem sadarbības partneriem. Viens no lielākajiem "ACO Nordic" sadarbības partneriem ir EHEDG (The European Hygienic Engineering & Design Group) – Eiropas organizācija, kas sadarbībā ar pārtikas pārstrādes iekārtu ražotājiem, pārtikas un ēdināšanas uzņēmumiem, kā arī gala patērētājiem un likumdevējiem visā pasaulē izstrādā profesionālas vadlīnijas un risinājumus higiēniskas vides un pārtikas nekaitīguma un kvalitātes nodrošināšanai. "ACO Nordic" stingri pieturas pie EHEDG organizācijas prasībām un izvirzītajiem ieteikumiem gan attiecībā uz grīdas noteces trapiem, gan arī citiem ACO notekūdeņu savākšanas, attīrīšanas un novadīšanas risinājumiem, tādējādi sekmējot savu sadarbības partneru uzticamību un reputāciju. Pateicoties augsti higiēniskai un kvalitatīvai produkcijai, "ACO Nordic" guvis plaša klientu loka uzticību gan Latvijā, gan Eiropā. ACO risinājumus, tai skaitā higiēniskos nerūsējošā tērauda trapus, izmanto kā Latvijas vadošie pārtikas un dzērienu ražotāji, tā arī vairums ēdināšanas uzņēmumu un izglītības iestāžu.
Pieredze māca: Standarta trapi var sagādāt virkni sarežģījumu
Autors: traps_ar_minimalam_prasibam
Kā atklāj Nils Idžons, lielākā daļa tirgū sastopamo notekūdeņu apsaimniekošanas tehnoloģiju ražotāju piedāvā vienkāršus trapus, kas atbilst minimālām prasībām, proti, nerūsējošā tērauda izstrādājumus ar nerūsējošā tērauda režģiem, kas dažreiz aprīkoti arī ar gružu sietiem. Šie trapi būtībā izgatavoti tā, lai spētu pildīt savu galveno uzdevumu – savākt ūdeni. Tomēr, kā liecina "ACO Nordic" ilggadējā pieredze nozarē, ar to vien nav pietiekami. Šādi standarta trapi nav nedz pārdomāti no higiēnas un tīrīšanas viedokļa, nedz arī nav balstīti uz trapu lietotāju vajadzībām un lietošanas pieredzi.
"ACO Nordic" projektu vadītājs ēku risinājumos Nils Idžons, daloties ar pieredzēto, stāsta: "Esam sadarbojušies ar virkni Rīgas izglītības iestāžu un vairumā gadījumu novērojām, ka skolās tiek izmantoti nekvalitatīvi notekūdeņu novadīšanas risinājumi, proti – trapu izstrādājumi ar taisniem/robustiem iekšējiem stūriem un sarežģītiem stūra savienojumiem, kurus ir ļoti grūti pilnībā attīrīt. Tāpat šāda veida trapiem nav slīpuma uz izvadu, kā rezultātā ūdens ar visiem netīrumiem nostājas trapa stūros un taisnajos posmos, radot labvēlīgu mikrobioloģisko vidi kaitīgo baktēriju un mikroorganismu attīstībai.
Autors: Tirisana_augstspiediens
Vēl viena būtiska problēma ar minimālām prasībām atbilstošiem nerūsējošā tērauda trapiem ir tā, ka to sifoni nav izņemami, kas padara šos trapus grūtāk kopjamus. Principā traps būtu jātīra katru dienu, beidzot darbu, taču, tā kā tiek izmantoti šādi neērti risinājumi, tas reāli netiek darīts." Standarta trapu tīrīšanai ir paredzēta speciāla šļūtene, ar kuras palīdzību iesaka netīrumus ieskalot iekšā kanalizācijā, bet, kā uzsver Nils, šāds risinājums rada nopietnu risku – augsta spiediena ietekmē visas trapā esošās baktērijas un netīrumi tiek pacelti augšā, izplatot tās aerosola veidā visapkārt uz virsmām, kur notiek pārtikas sagatavošana. Iespējamās sekas tam ir ikvienam labi zināmas – baktērijas var nonākt pārtikā, radot nopietnas saindēšanās risku gala patērētājam. Turklāt arī paši darbinieki ir pakļauti veselības problēmu riskam, pastāvīgi uzturoties nehigiēniskā vidē un ieelpojot šīs baktērijas. Un tā nav vienīgā problēma, ko var radīt nepiemēroti trapi – to uzbūves īpatnību dēļ ūdens netiek pietiekami novadīts, bet slapjas, slidenas grīdas paaugstina traumatisma risku, kā arī bojā ēkas grīdas konstrukcijas.
Kam pievērst uzmanību trapu izvēlē?
Autors: ACO_Virtuve1
"Ja projekta pasūtītājam rūp droša un higiēniska vide, ir konkrēti jādefinē savas prasības, jo, ja tas netiks izdarīts, projektētājam-tehnologam principā būs pilnīga izvēles brīvība. Tad, protams, vienkāršāk un ātrāk ir projektā ierakstīt vārdu "traps" un minēt tā izmērus, neprecizējot itin nekādus papildu parametrus, kam patiesībā ir milzīga nozīme," saka Nils. Lai sekmētu ēkas atbilstību stingrākajām higiēnas prasībām, pasūtītājam jāprecizē vien daži trapa parametri.
1. Norma LVS EN1253 – dod pasūtītājam garantiju, ka traps ir pārbaudīts un atbilstošs kvalitātes un higiēnas prasībām. Šādi trapi atbilst EHEDG vadlīnijām, kas nozīmē, ka tiem ir pilnībā izņemams sifons, slīpums uz izvadu, noapaļoti stūri un metinājuma vietas nepārklājas, līdz ar to traps ir viegli kopjams. Noapaļoti stūri ir viena no EHEDG organizācijas nozīmīgākajām vadlīnijām attiecībā uz trapiem, nosakot, ka trapa iekšējo stūru malām jāveido vismaz trīs milimetru rādiuss, jo šādus trapus, ar plūstošām formām, iespējams krietni vienkāršāk, ātrāk un kvalitatīvāk iztīrīt.
Autors: ACO_Virtuve_un_tauku_kerajs
2. Slodzes klase. Ja paredzēts, ka trapam pāri pārvietosies tikai cilvēki, tad pilnībā pietiek ar slodzes klasi L15, savukārt, ja pār trapu regulāri tiks pārvietota kāda tehnika, piemēram, palešu rati vai iekrāvēji, tā ir jau pavisam cita slodze, ko projektā obligāti jānorāda, lai traps spētu pilnvērtīgi pildīt savu uzdevumu.
Autors: ACO_Modular_200
3. Caurplūde (litri/sekundē). To, kāda caurplūde ir atbilstošāka, var zināt tikai un vienīgi pasūtītājs. Ne projektētājs, ne trapu ražotājs nezinās, kāds traps klientam nepieciešams konkrētā telpā – tas var būt gan traps uzkopšanai, kur liela caurplūde nav nepieciešama un pietiek vien ar caurplūdi viens litrs sekundē, un tikpat labi tas var būt arī traps, ko uzstāda virtuvē pie izgāžamā katla. Šādā gadījumā ir nepieciešams lielas kapacitātes traps ar caurplūdi, sākot no trim litriem sekundē. Ja projektā nenorāda nepieciešamo trapa caurplūdi, pasūtītājs būs spiests ieguldīt papildu līdzekļus, lai nomainītu trapu uz atbilstošo.
4. Grīdas segums, kurā iestrādā trapu. Galvenokārt pastāv trīs grīdu tipi, kas tiek izmantoti pārtikas ražotnēs un virtuvēs – betona/ epoksīda grīdas, flīžu grīdas un linoleja/ vinila grīdas. Katram no šiem grīdas tipiem ir paredzēti atšķirīgi trapi. Ja uzstāda nepareizo trapu, ar laiku savienojuma vietās sāks veidoties problēmas. Izvēloties nepreizu trapu linoleja grīdai, linolejs mitruma dēļ ar laiku uzpūtīsies, un grīdas segums būs jāmaina. Flīžu grīdas gadījumā pie nepareizi izvēlēta trapa grīdā var iekļūt mitrums, kā rezultātā flīzes atdalīsies no flīžu līmes, bet sliktākajā gadījumā ūdens var nokļūt starpstāvos, radot appludināšanas risku. Savukārt, ja izvēlas neatbilstošu trapu betona/ epoksīda grīdai, tajā veidosies mikroplaisas, kur, iekļūstot ūdenim un baktērijām, tiks izveidota to attīstībai labvēlīga mikrobioloģiskā vide.
Autors: ACO_Virtuve2
ACO mērķis ir palīdzēt īstenot projektus, izmantojot labākos risinājumus – iekļaujot projektā trapus, kas testēti saskaņā ar kvalitātes garantiju EN1253 un atbilst visām EHEDG vadlīnijām. Tādējādi pasūtītājs saņem augstas kvalitātes risinājumu un projekta iznākums ir krietni korektāks, higiēniskāks un drošāks, kā arī ilgmūžīgāks. "ACO Nordic" pārstāvis Nils Idžons uzsver – nav prātīgi ļaut ciest uzņēmuma reputācijai tikai tāpēc, ka projektā nav bijušas definētas konkrētas prasības. Turklāt grīdas risinājumiem rekonstrukcijas vai jaunbūves gadījumā jāpievērš pastiprināta uzmanība, jo izlabot kļūdas, kas pieļautas grīdas konstrukcijās, ir vissarežgītāk. Tāpat, salīdzinot divus materiālus vai izstrādājumus, vajadzētu nevis skatīties uz tūlītējo ietaupījumu, bet gan izvērtēt ekonomiju ilgtermiņā, kā arī padomāt, no cik daudz bīstamiem momentiem varētu izvairīties, jau sākotnēji izvēloties kvalitatīvāko risinājumu. Attiecībā uz trapiem vienmēr jāskatās – vai var labāk – un labāk noteikti var! Viennozīmīgi, ja salīdzina standarta nerūsējošā tērauda trapus jeb trapu izstrādājumus ar tiem, kas atbilst EHEDG prasībām, tad atšķirība ir jūtama – efektīva ūdens novadīšana un atbilstība stingrākajām higiēnas prasībām, pilnībā pasargājot no baktēriju kaitīgās iedarbības un līdz ar to nodrošinot veselīgu vidi.
Vairāk par ACO nerūsējošajiem trapiem un to priekšrocībām uzzini www.aco.lv!
SIA "ACO Nordic"
Dzelzavas iela 120z, Rīga
+371 67 377 927
info@aco-nordic.lv