Iedzīvotāji ziņojuši par nevietā izgāztiem būvgružiem 20 vietās Latvijā
Kopš sociālās kampaņas "Pieķer būvgružotāju! II" sākšanas iedzīvotāji ziņojuši par nevietā izgāztiem būvgružiem 20 vietās Latvijā, aģentūrai LETA stāsta kampaņas rīkotājas SIA "Eco Baltia grupa" pārstāve Dace Jansone.
Viņa norāda, ka lielākā daļa no šīm vietām atrodas Pierīgā. "Kopš akcijas sākšanas kopumā saņemti iedzīvotāju ziņojumi par 20 ar būvgružiem piegružotām vietām, no kurām lielākā daļa ir Pierīgā."
Iesūtītos iedzīvotāju materiālus uzņēmums "Eco Baltia grupa" nodos gan attiecīgajām pašvaldībām, gan Valsts vides dienestam, atzīmē Jansone.
Kā vēstīts, sociālā kampaņa "Pieķer būvgružotāju! II" sākta 29.martā, tā norisināsies līdz 18.aprīlim, un iedzīvotāji ir aicināti iejusties vides reportieru lomā un ziņot par nelegālo būvgružu vietām, sūtot foto vai video.
Pirms diviem gadiem sāktās kampaņas mērķis ir novērst nelegālo būvgružu izgāšanu dabā, kas izdarāms, iestrādājot stingrākas prasības un kontroles mehānismus normatīvajos aktos būvgružu apsaimniekošanai, kā arī veicināt piegružoto vietu sakopšanu.
"Lai arī iepriekšējās kampaņās aicinājām atbildīgās institūcijas sakārtot normatīvos aktus, tomēr progress nav pietiekams. Joprojām būvgružu izvešanas pakalpojumus piedāvā komersanti, kuri izvairās no nodokļu nomaksas un veido nelegālas izgāztuves," iepriekš norādīja "Eco Baltia grupas" valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs.
Viņš akcentēja, ka šajā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā būvniecībai būs pieejami 4,6 miljardi eiro, kas nozīmē strauju būvniecības apjomu pieaugumu, tostarp veco māju siltināšanas un renovācijas programmas iezīmēsies ar lieliem būvgružu apjomiem.
"Lai nozarē valdītu godīga konkurence, ir jārada nosacījumi, ka būvgružu izvešanas pakalpojumu piedāvā tikai tie būvgružu pārvadātāji, kuriem ir nepieciešamās atļaujas un kuri maksā valstij nodokļus," akcentēja uzņēmuma vadītājs.
Kā ziņots, ik gadu vidē nonāk aptuveni 100 000 tonnu būvgružu. Piesārņojums, ko rada būvgruži, kaitē cilvēkiem, videi, kā arī būtiskus zaudējumus cieš zemes īpašnieki, tostarp arī pašvaldības un valsts kopumā.
Iepriekš līdzīgā akcijā iedzīvotāji uzrādīja nelegālās būvgružu izgāztuves, kur atkritumu apjoms kopumā ir vismaz 200 000 tonnu.
LETA
Foto: Evija Trifanova/LETA