abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19782
Nozares raksti802
Ekspertu atbildes2473
Ilgtspējīgas apkures sistēmas : abc.lv

Ilgtspējīgas apkures sistēmas

Ilgtspējīgas apkures sistēmas
Pasaules tehnoloģisko inovāciju tendences apkures jomā liecina par mērķi izstrādāt arvien efektīvākus un ilgtspējīgākus produktus, kuru tehniskie parametri nodrošina resursu patēriņa samazinājumu, jo tiek paaugstināts lietderības koeficients. Tirgū jaunie produkti īpaši strauji ienākuši pēdējo 5 gadu laikā, kad beidzot arī sabiedrība jeb tiešais apkures labumu patērētājs, ir sapratusi: fosilie dabas resursi nav bezgalīgi, tātad vēlams iegādāties ekspluatācijā efektīvas apkures sistēmas un apkuri regulējošās sastāvdaļas.
Ideālais variants, protams, ir pasīvās mājas, kuras neatjaunojamos energoresursus patērē minimāli vai arī tos nepatērē vispār, jo izmantotie būvnieciskie un inženiertehniskie risinājumi ēkas ekspluatācijas laikā nodrošina celtnes neatkarību no kopējiem enerģijas tīkliem. To varētu uzskatīt par zinātnisko fantastiku, ja vien kāds precedents NVS neliecinātu par pretējo. Kā vēsta prese, baltkrievu zinātnieks Jevgeņijs Širokovs uzcēlis ģimenes māju, kurp neved neviens maģistrālais elektrolīnijas kabelis, un pilnīgi oficiāli izcīnījis tiesības nemaksāt par komunālajiem pakalpojumiem – enerģētisko neatkarību nodrošina saules baterijas, vēja rotors, īpaša arhitektūra un celtniecības paņēmieni. Papildus siltuma iegūšanai tiek izmantots neliels malkas daudzums. Zinātnieka izstrādātā celtniecības tehnoloģija adaptēta arī Vācijā, kur tapušas aptuveni 1000 enerģētiski autonomas ģimenes mājas, iespējams, drīzumā tādas parādīsies arī Krievijā. Ar laiku varbūt arī Latvijā radīsies interese. Taču šobrīd, ja izvēlaties jaunu apkures sistēmu vai mēģināt uzlabot esošo, jāpalūkojas, kādus enerģiju taupošus risinājumus piedāvā vietējais tirgus.
Ietaupīt ar regulēšanu
Manuāli regulējot temperatūru telpās, neizbēgama ir subjektīvo sajūtu un cilvēciskā faktora ietekme, kas nav tā efektīvākā resursu ekonomijas sistēma. Mūsdienīgas automātiskās temperatūras regulēšanas sistēmas sniedz taustāmāku labumu, palīdzot efektīvi ekonomēt patērējamos energoresursus un attiecīgi arī finanšu līdzekļus. Jaunbūvē automātiskās temperatūras uzturēšanas sistēmas instalācija kopējo celtniecības tāmi palielinās vien par niecīgu procentu, ko nekādā gadījumā ekspluatācijas laikā nenāksies nožēlot. Izvēloties uzstādīt automātiku jau esošai apkures sistēmai, izmaksas varētu nobaidīt, bet tikai sākotnēji, jo, rēķinot provizoriskos izdevumus viena gada laikā pēc sistēmas uzstādīšanas, galīgie aprēķini varētu būt iepriecinoši – energoresursu iespējamā ekonomija pēc sistēmas uzstādīšanas varētu sasniegt pat 40%. 2008. gada dāņu koncerna «Devi» izstrādātais jaunums Devilink™ ir inovatīva apkures vadības sistēma, kas praksē piedāvā iespēju ar vienu vadības elementu regulēt temperatūru visās mājas vai dzīvokļa telpās. Tā kā sistēmas izstrāde balstīta uz modulāro principu, to ir viegli papildināt vai arī optimizēt, ja ir nepieciešamība. Pats būtiskākais: sistēma strādā bezvadu (wireless) režīmā. Vadības elementam ir skārienjutīgs ekrāns, un režīmu ieregulēšana ir lietotājam maksimāli draudzīga; pati sistēma instruē lietotāju angļu, latviešu vai krievu valodā. Automatizētā temperatūras uzturēšanas sistēma savienojama ar jebkuru zināmo apkures veidu: radiatoriem, elektriskajām vai ūdens cirkulācijas siltajām grīdām u.c. Temperatūras režīmu programmēšanu veic vadības panelis, tāpēc nav vajadzības pēc papildu datora ar īpašu programmnodrošinājumu. Sistēma ir komplektējama saskaņā ar konkrēto ēkas plānu – nepieciešams viens vadības panelis, savukārt termoregulatoru un temperatūras sensoru skaits atkarīgs no telpu skaita. Vadības elements saņem signālu no telpās uzstādītajiem temperatūras sensoriem, signāls tiek noraidīts termoregulatoriem, kas atkarībā no iestatītā režīma, automātiski palielina vai samazina temperatūru apkures sistēmā.

Vadības panelis un termoregulatori tiek pievienoti 220 V, temperatūras sensoru darbību nodrošina divas 3A baterijas. Pieslēgts apkures sistēmai, Devilink™ garantē energoresursu taupīšanu, ja racionāli tiek izvēlēti vēlamie temperatūras režīmi telpās – nedaudz samazināta temperatūra naktī un darba laikā vai būtisks temperatūras pazeminājums saimnieku prombūtnes laikā. Ja temperatūra tiek samazināta īslaicīgi uz pāris stundām diennaktī, amplitūdai nevajadzētu pārsniegt 5 grādus, kas ir optimāls ekonomijas režīms. Ja telpas apkures sezonā atstāj tukšas uz nedēļu vai ilgāku laiku, temperatūru drīkst ievērojami samazināt – par 10 vai vairāk grādiem, nodrošinot apstākļus, lai ēkā neaizsaltu ūdens caurules. Vadības elementa tehniskās iespējas piedāvā laicīgi iestatīt prombraukšanas laiku, tā ilgumu, atgriešanās laiku un vēlamo temperatūru telpās prombūtnes un atgriešanās laikā. Sistēma automātiski samazinās temperatūru telpās un noteiktā brīdī sāks to palielināt, lai saimnieku atgriešanās brīdī telpas būtu siltas un komfortablas. Telpu uzsildīšanai vajadzīgo laiku vadības elements aprēķina automātiski.
Vadības blokā iespējams iestatīt vairākus režīmus, izvēloties piemērotāko telpu temperatūru darba dienām, brīvdienām, atvaļinājumam. Tradicionālais standarts darba dienām ir 2 ciklu režīms: pazemināta temperatūra darba un nakts laikā, komforta temperatūra rīta un vakara stundās. Elektrības padeves pārtraukuma gadījumā, vadības blokā iestatītie režīmi saglabājas aptuveni 100 stundas – laiks, kurā parasti elektropadeve tiek atjaunota.
Devilink™ sistēma ir piemērots risinājums temperatūras automātiskai regulēšanai privātmājās un dzīvokļos, rūpējoties par racionālu energoresursu izmantošanu ikdienas vajadzībām. Sistēmu iespējams iegādāties elektropreču veikalos. Instalāciju un servisa pakalpojumus nodrošina šajā jomā specializējušies uzņēmumi, kuru kontaktus iespējams uzzināt pie «Devi» speciālistiem, kas sniegs arī tehnisku informāciju, ja radušās neskaidrības sistēmas instalācijas vai ekspluatācijas gaitā.
Netiek sildīts gaiss
Savulaik tautā pazīstamās «cūku lampas» ir atdzimušas jaunā izpildījumā, un infrasarkanais sildošais starojums aktīvi tiek izmantots telpu un āra kafejnīcu apsildei ar atsevišķiem elementiem, telpu apsildei ar infrasarkano radiatoru sistēmām un siltajām grīdām. Vairāk pazīstamas ir elektriskās un ūdens cauruļu siltās grīdas, infrasarkanie apsildes paklāji jeb energoplēves Latvijas tirgū ienākuši salīdzinoši nesen – pirms 2 gadiem. Energoplēves ir Dienvidkorejas uzņēmuma «DYS Techology Co Ltd» patentēts produkts. Dienvidkorejieši plaši tirgo gan gatavo produktu, kas iekļaujas nanotehnoloģiju produktu grupā, gan arī piedāvā izejmateriālus energoplēves ražošanai. Latvijā ar šīs plēves izplatīšanu nodarbojas SIA «Kradzes», piedāvājot Dienvidkorejā ražoto energoplēvi. Jāatgādina, ka infrasarkano sildītāju darbības princips ir kardināli atšķirīgs – netiek sildīts gaiss, bet matērija: apģērbs, telpas priekšmeti, sienas, griesti, grīda, arī cilvēks; tas ļauj komforta sajūtu sasniegt ļoti ātri. Infrasarkano sildītāju izstarotie viļņi viegli šķērso gaisu, nezaudējot siltuma efektivitāti. Citi zināmie apkures veidi silda telpas gaisu, kas tālāk jau samazinātu siltuma devu atdod telpas priekšmetiem. Infrasarkanais grīdas apsildes elements sastāv no caurspīdīgas plēves ar oglekļa masas pildījumu, kurā integrēts apsildes elements. Energoplēve jāizklāj uz līdzenas un stabilas virsmas, zem tās paklājot atstarojošo siltumizolāciju, jāpieslēdz 220 V spriegumam, un ar to instalācijas darbus var uzskatīt par pabeigtiem. Infrasarkanie stari sasilda priekšmetus līdz pat 2 m augstumam. Pāri energoplēvei klājams lamināts, paklājs, parkets, citi grīdas segumi. Sarežģītāk ir plēvi instalēt, ja paredzēts flīžu klājums, bet vislabāk to ieteicams izmantot zem paklāja, taču pēdējais variants iespējams tikai privātajā sektorā vai telpās ar mazu noslodzi. Energoplēvei pievienots termoregulators, kas uztur iestatīto režīmu un nodrošina salīdzinoši ekonomisku telpu apsildi. Latvijā energoplēve kā vienīgais vai papildinošais apkures veids tiek izmantota privātajā sektorā, kā arī sabiedriskas nozīmes ēkās – tā ieklāta Vaiņodes evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Tieši telpās ar augstiem griestiem var sasniegt maksimālu apsildes efektivitāti, jo netiek sildīts viss telpas apjoms, toties līdz 2 m augstumam (cilvēka komforta zonā) tiek saņemts siltums.
GRANDEG ECO: videi nekaitīgajām biomasas granulām GRANDEG granulu apkures katli ir speciāli projektēti sasmalcinātam, izžāvētam un granulās sapresētam biomasas kurināmajam.
Kas ir biomasa? Biomasa – zaļie augi un koki – ir saules enerģijas akumulators, jo tie aug un attīstās, pateicoties saules gaismai un siltumam. Sadedzinot biomasu noteiktā laikā un daudzumā, tiek iegūta tajā koncentrētā saules enerģija. Biomasas granulas ir lēts, bioloģiski tīrs, videi draudzīgs, ērti automatizējams kurināmais ar viendabīgu struktūru un augstu siltumspēju.
Kvalitatīvākais un noteikti vismazāko apkalpošanu prasošais biomasas kurināmais ir no tīras koksnes izgatavotās granulas. Izmantojot šādas granulas, GRANDEG apkures katli automātiskajā režīmā, bez papildu apkalpošanas darbojas nedēļu un ilgāk. Protams, automātiskās bezapkalpošanas darbības ilglaicīgumu nosaka kurināmā darba tvertnes tilpuma ierobežojumi, tādēļ GRANDEG, sākot ar šo gadu, piedāvā liela apjoma (līdz 10 un vairāk t) kurināmā granulu noliktavas (silosus). Tos aprīko ar gliemeža (šneka) vai pneimotransportieri granulu padošanai no kurināmā noliktavas uz apkures katla darba tvertni. Savukārt pašu kurināmā noliktavu var uzpildīt manuāli vai ar specializētu automašīnu, kas aprīkota ar konkrēto transportieri. Šādu pakalpojumu Latvijā nodrošina kompānija CED. Viņu piedāvātās automašīnas pneimotransportiera granulu pūšanas kapacitāte: spēja uzpildīt līdz 15 m augstu kurināmā noliktavu no 40 m attāluma. Savukārt ar automašīnu klientam vienā reizē iespējams piegādāt 18 t granulu, kas var būt sadalītas no viena līdz četriem iecirkņiem, viena iecirkņa mazākais apjoms ir 4 t. Vēl viena novitāte: GRANDEG ģimenes māju granulu apkures katlu grupa pavisam nesen nomainīta pret jaunas sērijas GRANDEG ECO apkures katliem GD-Eco-25 un GD-Eco-40. To siltuma jauda ir no 1 kW līdz tā nominālai jaudai 25 kW vai 40 kW, ar ko var sagatavot karsto ūdeni un apsildīt ģimenes mājas līdz 400 m2 platībā. ECO būtiskās priekšrocības ir jauns dizains un komplektēšana atbilstoši klienta vajadzībām, tādējādi nepārmaksājot par aprīkojumu, ko klients neizmantos, vai arī ja nepieciešamais aprīkojums jau ir pieejams un izmantojams no iepriekš lietotā apkures katla. Būtiski, ka jaunais ECO katls ir komplektējams ar pieskārienjutīgu displeju, kam ir ērta un labi saprotama vadība, kā arī papildu nodrošinājums ar tajā atveramiem un izlasāmiem paskaidrojumiem klientam vēlamajā valodā. Lai precīzāk sekotu ēkas siltuma zudumu kompensēšanai un vajadzīgās telpu temperatūras nodrošināšanai, uzņēmums piedāvā savas apkures iekārtas aprīkot ar tehnoloģiski inovatīvo «Honeywell» automātiku. Tā nodrošina bezvadu apkures sistēmas siltuma regulāciju apsildāmām telpām, ļaujot ieprogrammēt vēlamo telpu temperatūru. To iespējams sadalīt 7 nedēļas dienās, savukārt dienu – 6 daļās, izvēloties optimālo režīmu jebkuram norādītajam laika posmam. Lai cik ekoloģisku un ekonomisku apkures sistēmu mēs izvēlētos, secinājums ir viens: jo labāka būs ēkas siltumizolācija un mazāka iekštelpu/ārgaisa temperatūras starpība (delta), jo minimālāki būs ēkas siltuma zudumi, kā rezultātā samazināsies arī kurināmā patēriņš. Tas nozīmē, ka saimniekam jārūpējas ne tikai par ekonomiskākas un dabai nekaitīgākas apkures izmantošanu, bet arī jāpievērš uzmanība apsildāmās ēkas siltuma un caurvēja izolācijai! Autore: Agrita Lūse Foto: no DevI, Kradzes un Grandeg arhīva Latvijas Būvniecība, 2009. gada 1. burtnīca

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

7 visbiežāk pieļautās kļūdas, lietojot ledusskapi

7 visbiežāk pieļautās kļūdas, lietojot ledusskapi

Sadzīves tehnika, piemēram, ledusskapis, ir kā neatņemama sastāvdaļa ikdienas dzīvē, kas ļauj ekonomēt uz veikala apmeklējuma rēķina. Rakstā apkopotas 7 visbiežāk pieļautās kļūdas, lietojot ledusskapi, un to risinājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Skydas metāla ārdurvis – populārākās savā segmentā jau kopš 2004. gada

skydas_durvis

Jau vairākus gadus pieprasīts risinājums mājokļa aizsardzības līmeņa palielināšanai ir metāla ārdurvju ierīkošana. Skydas metāla ārdurvis privātmājai un dzīvoklim ir populārākās savā segmentā jau kopš 2004. gada, ko apliecina neskaitāmas pozitīvas Skydas atsauksmes no patērētājiem visā Eiropā.