abc.lv skaitļos

Lietotāji online19
Aktīvie uzņēmumi27347
Nozares raksti2374
Ekspertu atbildes3041
Informēs par radona gāzes mērījumiem mājsaimniecībās : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Informēs par radona gāzes mērījumiem mājsaimniecībās

Informēs par radona gāzes mērījumiem mājsaimniecībās

Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centrs (RDC) ceturtdien, 25.februārī, informēs par radona gāzes mērījumiem mājsaimniecībās, aģentūrai LETA pastāstīja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina.

RDC pārstāvji pasākuma laikā informēs par iespēju mājsaimniecībām bez maksas pieteikties radona gāzes mērījumiem, ko paredzēts veikt šā gada laikā. Savukārt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) iepazīstinās ar radona gāzes mērījumu veikšanu dzeramajā ūdenī un pirmajiem pētījuma datiem.

Tāpat tiks sniegta informācija par radona ietekmi uz iedzīvotāju veselību.

Pasākumā piedalīsies VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova, RDC direktore Dace Šatrovska, LVĢMC Informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone un Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta vadošā pētniece Jeļena Reste.

Jau ziņots, ka šogad aptuveni 500 mājsaimniecībās plānots veikt radona koncentrācijas mērījumus.

Paralēli arī notiks radona koncentrācijas mērīšana dzeramajā ūdenī, kā arī tiks izstrādāts informatīvais buklets iedzīvotājiem par radona gāzi. Par dzeramā ūdens mērījumiem un bukleta izstrādi atbildīgs būs Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Vienlaikus gan radiācijas drošības eksperti uzsver, ka Latvijā nav pamatotu bažu par paaugstinātu radona koncentrāciju, taču šādi mērījumi ir jāveic katrai valstij, lai apzinātu faktisko situāciju un vajadzības gadījumā varētu attiecīgi rīkoties.

Radons ir gāze bez krāsas un smakas, kas ir 7,5 reizes smagāks par gaisu un šķīst ūdenī. Viens no galvenajiem radona gāzes avotiem ir zemes dzīles - derīgie izrakteņi. Radons ir dabiskais starojuma avots, un tas veidojas neatkarīgi no cilvēka darbības. Radons sastopams dzeramā ūdens urbumos, kā arī ēkās. Tādēļ būtiski ir noskaidrot tā koncentrāciju, lai nepieciešamības gadījumā to samazinātu, jo tas palielinātā koncentrācijā var radīt risku cilvēka veselībai.

LETA

Foto: Edijs Pālens/LETA

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un "heise marketing", SIA ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Galvenie klimata pārmaiņu rādītāji tagad vienuviet 

Galvenie klimata pārmaiņu rādītāji tagad vienuviet 

Vai Latvija virzās uz noteikto klimata mērķu sasniegšanu? Kā starp daudz dažādiem rādītājiem ieraudzīt kopainu? To turpmāk varēs ērti aplūkot vienkopus – Centrālā statistikas pārvalde (CSP) kopā ar Klimata un enerģētikas ministriju (KEM) izstrādājusi unikālu klimata pārmaiņu informācijas paneli.   

Izstāsti Latvijai