abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25015
Nozares raksti1164
Ekspertu atbildes3041
Jaunu augstsprieguma līniju Ķemeru nacionālā parkā būvēs dabai draudzīgā veidā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Jaunu augstsprieguma līniju Ķemeru nacionālā parkā būvēs dabai draudzīgā veidā

Jaunu augstsprieguma līniju Ķemeru nacionālā parkā būvēs dabai draudzīgā veidā
Jaunu augstsprieguma līniju Ķemeru nacionālā parka teritorijā būvēs dabai draudzīgā veidā, informēja AS "Augstsprieguma tīkls".

Elektropārvaldes līnijas "Kurzemes loks" trešā posma, kam saskaņā ar Ministru kabineta lēmumu noteikts nacionālo interešu objekta statuss, projektēšanas un būvniecības darbus plānots uzsākt tikai pēc augsti kvalificētas inženiertehniskās izpētes, un visi darbi tiks veikti dabai maksimāli draudzīgā veidā.

Piedāvātos elektropārvaldes līnijas būvniecības risinājumus Ķemeru nacionālā parka teritorijā ar vairākiem papildu nosacījumiem jau akceptējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pakļautībā esošā Dabas aizsardzības pārvalde, ar kuru arī turpmāk tiks saskaņotas visas projekta realizācijas gaitā veicamās darbības, savu atzinumu projektam ir devis arī Vides pārraudzības valsts birojs.

Veicot projekta ietekmes uz vidi izpēti, ir izstrādāts pasākumu kopums, lai kaitējums dabai Ķemeru nacionālā parka teritorijā projekta realizācijas gaitā būtu pēc iespējas mazāks. Ģeoloģijas doktora Jāņa Prola 2014.gadā veiktajā pētījumā atzīts, ka minētā projekta īstenošanā ir iespējama pasākumu kompleksa realizēšana, kas ļauj novērst potenciālos riskus Ķemeru-Jaunķemeru sulfīdus saturošo pazemes ūdeņu atradnes teritorijā, ja vien tiek veikta rūpīga inženiertehnoloģiskā izpēte, būvdarbu autoruzraudzība un būvuzraudzība.

Šos nosacījumus "Augstsprieguma tīkls" kā projekta realizētājs iekļaus iepirkuma procedūras dokumentācijā potenciālajiem elektropārvades līnijas projektētājiem un būvniekiem un rūpīgi sekos līdzi, lai izvirzītie nosacījumi tiktu ievēroti. Tāpat iepirkuma procedūras dokumenti paredzēs elektrolīnijas balstu vietās veikt kontrolurbumus, lai apzinātu vietas ar jutīgu hidroģeoloģisko režīmu un izvēlētos piemērotāko balstu pamatu risinājumu.

Banner 280x280

Patlaban izvēlētais risinājums Ķemeru nacionālajā parkā paredz jaunu elektropārvades līniju izbūvēt novecojušās 110 kilovoltu (kV) elektropārvades līnijas vietā. Ja jaunā līnija tiktu būvēta citur, savu laiku nokalpojusī 110 kV līnija tik un tā būtu jārekonstruē, paredzot daļēju vai pilnīgu balstu un vadu nomaiņu. Tādējādi darbi Ķemeru nacionālajā parkā būtu jāveic jebkurā gadījumā. Paredzēts, ka darbi tikts veikti ārpus aktīvā veģetācijas perioda (augusts-februāris), lai neietekmētu īpaši aizsargājamās augu sugas un biotopus.

Elektropārvaldes līnijas "Kurzemes loks" trešā posma Ietekmes uz vidi novērtējums tika veikts no 2012.gada janvāra līdz 2013.gada augustam, paredzētajā teritorijā izpētot vides stāvokli, ietekmi uz vidi pārbūves un ekspluatācijās laikā, kā arī izstrādājot priekšlikumus nelabvēlīgo ietekmju samazināšanai vai novēršanai un veicot nepieciešamo monitoringa prasību izstrādi paliekošo ietekmju novērošanai. Dokumentā ir izvērtētas visu veidu ietekmes - ietekme uz cilvēkiem, floru, faunu, ainavu, aizsargājamām teritorijām. Vides pārraudzības valsts birojs, izvērtējot minēto ziņojumu, nav konstatējis faktorus, kas aizliegtu realizēt šo projektu. Tāpat pēc nodošanas ekspluatācijā jaunā līnija atbildīs visām stingrākajām vides aizsardzības un nekaitīguma prasībām.

Kopējās "Kurzemes loka" trešās kārtas izmaksas tiek lēstas 127 miljonu eiro apmērā, un 45% no šīs summas (55,089 miljoni eiro) ir piešķirtais Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzfinansējums. Līnijas izbūves tehniskā projekta izstrāde tiks uzsākta 2016.gadā, šogad "Augstsprieguma tīkls" rīkos vienotu iepirkuma procedūru projektēšanas un būvniecības darbiem, līguma noslēgšana plānota 2016.gada sākumā.

"Kurzemes loks" ir energoinfrastruktūras projekts, kas paredz izbūvēt 330 kV gaisvadu augstsprieguma elektrolīniju Latvijas rietumu daļā. Tā realizācija sadalīta trijos posmos. Izbūvējot elektropārvades tīklu savienojumu "Kurzemes loks", tiek paaugstināts elektroapgādes drošums, jo iepriekšējās paaudzes pārvades līniju vietā tiek izveidota jauna moderna līnija.

Līnijas izbūve un darbība sniedz iespējas attīstīt energoietilpīgus objektus Jūrmalas pilsētas teritorijā. Kopā ar "Kurzemes loka" līnijas attīstīšanu un izbūvi "Augstsprieguma tīkls" paredz modernizēt apakšstacijas Sloka, Dzintari un Priedaine un esošo gaisvadu līniju ievadus/savienojumus Jūrmalā. Šāda modernizācija nodrošinās iespēju nākotnē nodrošināt Jūrmalas reģiona attīstībai nepieciešamās pārvades sistēmas jaudas, jo, nerekonstruējot šo pārvades tīkla daļu, drīzumā tās nebūs pietiekošas.

No šā gada "Augstsprieguma tīkls" kā Latvijas pārvades sistēmas operators ir atbildīgs par "Kurzemes loka" projekta realizāciju un atbilstoši tiesību aktiem īsteno pārvades sistēmas attīstību, jaunu tīklu izbūvi, esošo tīklu pārbūvi un atjaunošanu, kas nav saistīta ar elektroenerģijas ražošanu, tirdzniecību un sadali.

LETA

Foto: Stock.XCHNG

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

Kā uzlabot biznesa rezultātus par 160%?

Kā uzlabot biznesa rezultātus par 160%?

Ikvienam uzņēmumam – neatkarīgi no tā, vai tas ir jauns, vai darbojas jau ilgāku laiku, – ir vēlme būt atpazīstamam, pieprasītam, un, protams, gūt stabilu peļņu, kas kalpotu par pamatu uzņēmuma tālākai attīstībai un biznesa ieceru īstenošanai.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu