Kā ietaupīt, saglabājot komfortu?
Vai pastāv vidusceļš – saglabājot komfortu, ietaupīt līdzekļus par enerģijas patēriņu? Vai mājsaimniecībā iespējams samazināt izdevumus par energoresursiem tos maksimāli optimizējot? Jā! Viegli novēršamu nepilnību dēļ mēs nelietderīgi izlietojam ap 15 % enerģijas.
Piemērs Nr.1. Ja mājsaimniecība (4 cilvēki) enerģijai gadā patērē 1 885 LVL, tad viegli iespējams ietaupīt 283 LVL gadā;
Piemērs Nr.2. Ja vidēja izmēra komercobjekts iztērē 672 000 LVL gadā, viegli iespējams ietaupīt 100 800 LVL gadā.
Lai sauktu saimniecību par energoefektīvu, nepietiek tikai ar investīcijām māju siltināšanā un logu nomaiņā vai ģimenes locekļu disciplinēšanā, izslēdzot nevajadzīgi iedegtos gaismekļus. Optimālu un ekonomisku energoresursu patēriņu var panākt uzstādot mājsaimniecībā Enerģijas monitoringa sistēmu (EMS) – kompleksu pasākumu programmu, kuru mājsaimniecībām piedāvā speciālisti. Enerģijas monitoringa sistēma sniedz iespēju apzināt un kontrolēt savu energo patēriņu.
Ar ko sākt? Ar esošās situācijas apzināšanu.
Inženiersistēmu – apkures, dzesēšanas, ventilācijas, ūdensapgādes, elektroapgādes, automātikas ekspertīzi vai auditu. Speciālists veic mājsaimniecības inženiersistēmu auditu, diagnosticē nelietderīgu energoresursu patēriņu vai nepilnības sistēmu darbībā, sagatavo defektu novēršanas un uzlabojumu priekšlikumus, ievieš mājsaimniecības EMS turpmākai energo resursu patēriņa kontrolei. EMS ieviešana un uzlabojumu veikšana saimniecības inženiersistēmā atmaksājas 6 līdz 12 mēnešu laikā. Uzlabojumus var veikt bez gada budžeta pārskatīšanas vai fondu līdzekļu piesaistes.
Vai var izmērīt efektu, kas gūts novēršanas vai sistēmu uzlabojuma rezultātā? Jā, var. Atskaites var sagatavot arī automātiskā veidā ar EMS palīdzību. Kad pamanītās nepilnības novērstas un uzlabojumi veikti, inženiersistēmām (apkurei, dzesēšanai, ūdens un kanalizācijas sistēmai un elektrosistēmai) nepieciešams veikt regulāras tehniskās apkopes, arī remontdarbus.
Lienīte Bite
SIA "Filtri" valdes priekšsēdētāja
Foto: Pilseta24.lv