Kā pareizi pārstādīt telpaugus?
Ikviens telpaugs savas dzīves laikā piedzīvo pārmaiņas, un pārstādīšana ir viena no tām. Lai augs veiksmīgi attīstītos, ir svarīgi to pārstādīt pareizi, ievērojot vairākus būtiskus noteikumus.
Kad pārstādīt?
Autors: telpaugs
Pirmā pazīme, kas liecina, ka augs būtu jāpārstāda, ir situācija, kad tas sācis nīkuļot. Taču ieteicams augus pārstādīt tad, kad tie vēl ir spēka pilni, tāpēc ka pārstādīšanas process ir augam traumējoša pieredze, jo prasa no tā papildu enerģiju. Telpaugus pārstādīt ieteicams februārī, martā, aprīlī – laikā, kad augi sāk "pamosties" no ziemas miera. Vēlams telpaugus pārstādīt līdz jūnijam, lai augs paspētu ieaugties līdz rudens/ziemas periodam. Tomēr pastāv arī izņēmumi. Kad augs ir kritiskā stāvoklī, tad pārstādīšana ir jāveic nekavējoties, pat ja ir ziemas vidus. Šādos gadījumos tas ir jādara īpaši saudzīgi.
Kāpēc pārstādīt?
Autors: telpaugi
Augsnē, kas atrodas telpaugu puķupodos, barības vielu daudzums ir ierobežots, tāpēc ar laiku augs tās iztērē. Ja telpaugs krietni paaudzies, sakņu sistēmai vecais pods var kļūt par mazu. Augu pārstādot, tiek atbrīvota telpa saknēm un nomainīts zemes maisījums, kas apgādā augu ar jauniem barības vielu krājumiem. Pārstādīt telpaugu ir ieteicams tad, ja:
- pa poda apakšu spraucas saknes,
- puķupodā ir pārāk daudz dzinumu, kam trūkst vietas,
- augam nav piemērota substrāta (tas ir pārmēslots vai ir neatbilstošs auga prasībām) vai to bojā kaitēkļi.
Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka ne visi augi, kuru saknes spraucas ārā no poda, būtu jāpārstāda. Līdakastes un klīvijas ir labs piemērs augiem, kam ir jāpiesakņo pods, lai tie sāktu ziedēt. Ja podā būs pārāk daudz vietas, šāda tipa augi neziedēs tik ilgi, kamēr nebūs piesakņojuši visu brīvo telpu.
Cik bieži pārstādīt?
Autors: telpauga_parstadisana
Visus augus agri vai vēlu būtu vēlams pārstādīt, taču viss ir atkarīgs no paša auga un tā iezīmēm. Piemēram, enģeļtaures jāpārstāda pat divas reizes gadā, sīpolpuķes un amariļļi reizi gadā. Liela izmēra augus kā, piemēram, monsteras, palmas un jukas pārstāda tikai tad, ja vecais pods ir ieplīsis vai nepilda savas funkcijas. Ja augs izskatās veselīgs, to pārstādīt nav nepieciešams, galvenais reizi gadā atjaunot augsnes virskārtu, to aizstājot ar svaigu augsni. Reizi divos trīs gados jāpārstāda kafija, spatifīlas un kamēlijas. Visretāk ir ieteicams pārstādīt orhidejas, lapu kaktusus, ripsāļus, bromēlijas un citrusaugus, jo tiem ir jutīga sakņu sistēma, ko labāk aiztikt cik reti vien iespējams. Ja augs ir jauns, to var pārstādīt biežāk, savukārt ilgāk augušiem telpaugiem nepatīk pārmaiņas, tāpēc tos var pārstādīt retāk.
Kā izvēlēties puķupodu?
Autors: pukupodi
Veikalos ir pieejami daudz un dažādi puķupodi. Jāatceras, ka poda materiāls noteiks, cik bieži telpaugu būs nepieciešams laistīt. Plastmasa neļauj mitrumam iztvaikot, kas nozīmē, ka augu apliet vajadzēs retāk. Māla podi labāk elpos, neļaujot saknēm pārāk izmirkt. Tumšas krāsas podi pievilks sauli un siltumu, tāpēc jāskatās, vai augam šādi apstākļi būs piemēroti. Savukārt orhidejām patīk caurspīdīgi podi, kam piekļūst gaisma.
Puķupodam jābūt aptuveni par vienu izmēru lielākam par iepriekšējo podu (maziem augiem plus divi trīs centimetri, lieliem – līdz plus 10 centimetriem diametrā). Pārspīlēt ar pārlieku lielu podu nav ieteicams, jo auga saknēm patīk "apzināt" savu telpu, nevis tajā pazust.
Māla podu ieteicams dienu pirms pārstādīšanas izmērcēt ūdenī. Tas palīdzēs izskalot ražošanas procesā radušās blakus vielas, kā arī neļaus mālam izsūkt ūdeni no augsnes un izkaltēt saknes.
Pods noteikti var kalpot arī kā interjera elements, bet jāatceras, ka auga prasības tomēr būs primāras. Ir pieejami dažādi dekoratīvie podi, kuros var ievietot augu ar visu podiņu, noslēpjot tā vienkāršību.
Augsnes substrāta izvēle
Autors: telpaugu_parstadisanas_noteikumi
Lai augs veiksmīgāk pieņemtu jauno vidi un justos kā "mājās", ir jāizvēlas tam piemērota augsne. Vēlams noskaidrot arī katram augam nepieciešamās augsnes substrāta piedevas. Ir telpaugi, kam nepieciešama skāba, neitrāla vai sārmaina vide. Augsne tiek iedalīta arī pēc viegluma vai smaguma, piemēram, telpaugus, kuru lapas ir smalkas, stāda mīkstā augsnē, savukārt cietu, stingru lapu un ērkšķu augus stāda smagākā augsnē. Svarīgākais, lai augsne būtu ūdens un gaisa caurlaidīga. Lielākajai daļai telpaugu derēs universālie substrāti, bet arī tad ir jāpievērš uzmanība, vai tie paredzēti ziedošiem vai neziedošiem augiem. Kaktusiem patīk smilšaina augsne, savukārt orhidejām būs piemērotas priežu mizas, lapas, sūnas, keramzīts.
Drenāža
Ikvienam podam nepieciešama drenāža. Poda apakšā jābūt ūdens notekas caurumam un virs tā ir jāuzber šķembas, grants vai akmeņi, kas ļautu liekajam ūdenim viegli notecēt. Šajā gadījumā ir labi zem poda novietot šķīvi, lai ūdens nesabojātu mēbeles vai citas virsmas.
Pārstādīšana soli pa solim
Autors: parstadisana_telpaugu
1. Pārstādāmais telpaugs dienu pirms pārstādīšanas ir kārtīgi jāaplaista, lai to viegli varētu izņemt no poda un lai augsne neatdalītos no saknēm.
2. Ja izvēlēts māla pods, tas iepriekšējā dienā ir jāizmērcē ūdenī.
3. Pārstādīšanas dienā nepieciešams izvēlēties darbam piemērot zonu – tai nedrīkst atrasties caurvējā vai tiešajos saules staros, jo, izņemot augu no podiņa, tā saknes var tikt traumētas un ātri izkalst.
4. No poda augu izņem, to apgriežot otrādi – ar vienu roku pietur augu, ar otru roku podu. Kaktusiem nepieciešams izmantot cimdu.
5. Pēc tam ir ieteicams izpētīt sakņu sistēmu. Ja saknes ir veselīgas, gaišā krāsā, tad tās neaiztiek. Ja tās ir tumšas, brūnas vai melnas, bojātās daļas uzmanīgi jāizgriež. Apgrieztās, nejauši aplauztās saknes jāapkaisa ar kokogles pulveri, lai pasargātu tās no puvēm.
6. Augsnei, kas aptver saknes, ļauj dabiski nobirt, bet nav vēlams to speciāli kasīt nost, ja vien tajā nav iemetušās kādas slimības un kaitēkļi.
7. Jaunajā podā jāievieto drenāža (divu trīs centimetru biezumā) un neliels daudzums sagatavotās augsnes.
8. Telpaugam jāatrodas poda centrā. Augu tur rokā, lai saknes brīvi karājas podā, un palēnām tām apkārt ber augsni. Nedrīkst podu piebērt pilnu ar augsni un tai virsū likt augu ar saspiestu sakņu kamolu.
9. Kad jaunais pods ir pilns, to kārtīgi aplaista. Visbiežāk substrāts var nedaudz iegult un vēlāk to var nedaudz papildināt. Auga lapas var apsmidzināt ar ūdeni.
10. Telpaugu novieto no tiešiem saules stariem aizsargātā vietā uz trīs četrām nedēļām. Šajā laikā augs ir jutīgs pret krasām temperatūras maiņām un caurvēju.
11. Kamēr augs atsāks pildīt savas normālās funkcijas, jāuzmanās ar tā apliešanu, jo augu iespējams nosmacēt, ja to pārāk intensīvi aplej.
12. Pārstādītus augus parasti nemēslo aptuveni mēnesi, taču, ja augs jau pēc nedēļas intensīvi uzsāk augšanu, tad var sākt mēslošanu ar vājas koncentrācijas barības šķīdumiem, palēnām paaugstinot koncentrāciju. Noteikti rūpīgi jāizlasa norādījumi uz iepakojuma. Labāk mēslot ar vājāku, nekā augstāku koncentrāciju.
13. Kad augs ieaudzies, to var novietot tā iepriekšējā atrašanās vietā, kur tas saņems pietiekamu daudzumu gaismas.