Kā uzbūvēt namiņu kokā?
Namiņš kokā varētu kļūt par maģisku patvērumu ikvienam bērnam, kā arī par aizraujošu būvniecības projektu pieaugušajiem. Pirms būvniecības uzsākšanas, visas darbības ir rūpīgi jāizplāno, taču smags darbs noteikti atmaksāsies – cītīgi un kārtīgi uzbūvēts namiņš kalpos ļoti daudzus gadus.
Izvēlies piemērotu koku - tam jābūt veselam, izturīgam, dzīvam un pieaugušam, tie ir svarīgākie noteikumi, lai namiņš būtu stabils. Tas nedrīkst būt vecs vai pārlieku jauns, tādā gadījumā tu nespēsi namiņu piestiprināt kā nākas un ikviens būs pakļauts riskam. Pirms uzsākt būvniecību, ieteicams vērsties pie kokkopja – arborista, kas palīdzēs noteikt koka kvalitāti un piemērotību šādu darbu veikšanai.
Piemērota koka īpašības:
* Spēcīgs, izturīgs stumbrs un zari, vēlams "V" formā
* Dziļa un labi attīstīta sakņu sistēma
* Nav parazītu vai slimību, kas varētu novājināt koku
Uzzini, vai tavā pilsētā, novadā ir kādi ierobežojumi šādai būvniecībai. Iespējams, ir augstuma ierobežojumi vai pat nepieciešama atļauja šāda namiņa būvniecībai. Varbūt tavā īpašumā ir aizsargāts koks. Tas noteikti ir jāsaskaņo ar vietējiem regulējumiem.
Pēc piemērota koka izvēles, vari sākt domāt par mājas uzbūvi un dizainu.
Izvēlies topošā namiņa dizainu. To svarīgi izdarīt pirms esi sācis būvēt. Vari pameklēt idejas internetā vai arī izdomā pats. Veic precīzus mērījumus, lai pārliecinātos, ka izvēlētais dizains ir piemērots izvēlētajam kokam. Veidojot dizainu, neaizmirsti rēķināties ar koka augšanu. Būs nepieciešams atstāt nedaudz brīvas vietas koka stumbra augšanai. Ieteicams izpētīt konkrētā koka sugu, lai noteiktu augšanas tempu.
Izvēlies namiņa balstu konstrukcijas veidu. Neatkarīgi no balsta metodes, ir svarīgi atcerēties, ka koki vējā šūpojās un lokās. Sijas un pamatus ir jāizbūvē tā, lai tie varētu nedaudz slīdēt, tādā veidā nodrošinot, ka koks un namiņa konstrukcija vējā netiktu sabojāta. Šajā gadījumā tiek piedāvāts būvēt namiņu, kur balsti tiek iebūvēti arī zemē, apkārt kokam, tādā veidā nodrošinot lielāku izturību. Namiņš ar šāda veida balstiem vismazāk kaitē kokam.
Izlem kādas kāpnes būvēsi. Tām jābūt drošām un izturīgām. Piedāvājam izbūvēt klasiskās kāpnes kā mājā, piebūvējot klāt arī margu. Taču var veidot arī virvju kāpnes.
Visbeidzot padomā, ko darīsi ar zariem, kas varētu ietekmēt namiņa izbūvi - zāģēsi tos nost vai iekļausi tos namiņa plānā, piemēram, izbūvējot apkārt logu.
Pirms sāc būvniecību, padomā arī par drošību. Kritiens ir viens no lielākajiem apdraudējumiem. Veic dažus piesardzības pasākumus:
* Nebūvē pārāk augstu. Ja namiņu izmantos galvenokārt bērni, nebūvē augstāk par 2 - 2,5 metriem.
* Izbūvē drošas sienas un logus, pārliecinoties, ka neviens nevar izkrist.
* Mīkstini kritienu. Zemi apkārt kokam, kur izbūvēts namiņš, apber ar mīkstu dabīgu materiālu, piemēram, skaidām vai salmiem.
Izvēlies tādu koku, kuram divi galvenie zari attiecībā viens pret otru ir "V" burta formā. Šāds koks perfekti der namiņa būvniecībai, tādēļ ka zari "V" burta formā nodrošina papildus stabilitāti un konstrukcijas izturību, kā arī papildus stiprinājumu vietas.
Izurb četrus caurumus (katra "V" formas zara pusē vienu caurumu). Caurumiem ir jābūt apmēram 9 cm dziļiem, kā arī jābūt vienādiem un vienā līmenī. To izmēri, izmantojot līmeņrādi. Pretējā gadījumā namiņš varētu izdoties šķībs, un vēlamā izturība netiks panākta.
Izmēri attālumu starp kokā izurbtajiem caurumiem.
Sagādā divus dēļus, kas būtu garāki par attālumu starp caurumiem. Attālumu starp kokā izurbtajiem caurumiem atņem no 3 metriem. Atlikumu izdali ar 2 un iegūto garumu atzīmē vienā dēļa malā. Analoģiski atzīmē attālumu otrā dēļa malā. Tādā veidā tiks panākts pareizs topošās platformas izvietojums un pareizs svara sadalījums uz tās.
No katra atzīmētā punkta pa labi un pa kreisi izmēri 5 cm un tajās vietās arī izurb caurumus. Attālumu no viena cauruma līdz otram izzāģē ar figūrzāģi, tas nodrošinās to, ka zariem lokoties vējā nebojāsies koka dēļu un līdz ar to arī namiņa konstrukcija.
Perpendikulāri galvenajiem balsta dēļiem novieto četrus vienāda garuma dēļus (vienādā attālumā vienam no otra) un pieskrūvē tos ar 8 cm garām skrūvēm.
Klāt šiem četriem dēļiem ar naglām piesit vēl divus dēļus, tādā veidā izveidojot platformu jeb rāmi kvadrāta formā, kas pēc apdares kalpos kā namiņa grīda. Pārliecinies, ka rāmis ir stabils.
Lai nodrošinātu lielāku platformas stabilitāti, izmanto arī 8 sijas stiprinājumus, ar kuru palīdzību savieno visus rāmja dēļus.
Izskatā, kādā namiņš ir tagad, tas nav pietiekami stabils. Lai padarītu to vēl izturīgāku, izmanto (mazākais) vēl divus dēļus, kurus piestiprināsi lejā pie koka stumbra un abām platformas pusēm.
Apskaties, kurā vietā tev traucē mazie zari un apgriez vai nozāģē tos. Nepieciešams, lai to garums nepārsniegtu 5 cm.
Kad esi sagatavojis dēļus grīdas veidošanai, sāc tos stiprināt platformai klāt. Katrā dēļa malā nepieciešams ieskrūvēt divas skrūves, lai grīda būtu stabila un izturīga. Tamdēļ tev būs nepieciešamas kāpnes un urbis. Starp dēļiem var atstāt šķirbu ne lielāku par 1 cm.
Izdomā, kurā vietā veidosi ieeju namiņā un piebūvēsi kāpnes.
Pēcāk piestiprini arī izgatavotās vai iegādātās kāpnes.
Papildu piezīmes:
* Pacenties, lai viss būtu pēc iespējas vienkāršāk. Jo smagāka namiņa konstrukcija, jo vairāk balstu tam nepieciešams, jo lielāku kaitējumu viņš nodara kokam. Ja gribi namiņā izvietot mēbeles, arī tām ir jābūt vieglām.
* Ja skrūvē kaut ko klāt kokam, labāk izmantot dažas lielas skrūves nekā daudz mazas. Pretējā gadījumā ir iespēja, ka viss koka laukums, kur ir mazās skrūves, nobirs kā smalkne.
* Skrūves un naglas, kas nepieciešamas namiņa būvniecībai, pieejamas ne visos saimniecības veikalos, nāksies labi pameklēt, kamēr atradīsi piemērotas.
* Lai nekaitētu kokam, ap zariem un stumbru ieteicams izmantot amortizējošas lentas.