Kādu siltinājumu izvēlēties koka karkasa mājai?
Koka karkasa mājas celtniecība ir ātra un salīdzinoši lēta, taču tai nepieciešama kārtīga siltināšana. Labs siltinājums ne vien pasargās no aukstuma ziemā, bet arī saglabās istabā patīkamu vēsumu vasaras karstumā, turklāt vienlaikus kalpos kā skaņas izolācija.
Piemērota un kvalitatīva siltumizolācija krietni samazinās apkures izmaksas, palīdzēs uzturēt vienmērīgu temperatūru telpās visa gada garumā un paaugstinās ēkas energoefektivitāti, darot to draudzīgāku videi.
Kādam jābūt ideālam siltinājumam?
• Ilgmūžīgam;
• Ugunsdrošam;
• Viegli uzstādāmam;
• Mitrumizturīgam;
• Elpojošam;
• Grauzēju un mikroorganismu drošam;
• Veselībai nekaitīgam;
• Ekoloģiskam.
Diemžēl ne ideālais siltumizolācijas materiāls, ne ideālā siltināšanas metode neeksistē, tāpēc, ceļot vai renovējot māju, īpašniekam ir jāizvērtē savas prioritātes, prasmes un iespējas, ņemot vērā arī izmaksas.
Tālāk aplūkoti daži biežāk pielietotie risinājumi.
Minerālvate
Minerālvate noteikti ir starp izplatītākajiem ēku siltināšanas materiāliem. Tā ir lēta, ugunsdroša, viegli uzstādāma, siltumefektīva un elpojoša. Minerālvate ir pieejama stikla vai akmens vates plākšņu veidā, kas pēc tam tiek iestrādātas sienā. Stikla vate ir ķīmiski izturīgāka, bet akmens vate labāk pacieš mehānisku iedarbību.
Tomēr, strādājot ar minerālvati, nepieciešams lietot sejas masku, cimdus un aizsargbrilles, jo minerālvates šķiedras kairina ādu un elpceļus. Ir ļoti svarīgi, ka siltinājums tiek pilnībā izolēts, lai tas nākotnē neietekmētu mājas iemītnieku veselību.
Sintētiskie materiāli
Sintētiskos materiālus ražo no naftas produktiem. Ēku siltināšanai visbiežāk izmanto putuplastu (putupolistirolu) vai poliuretāna putas. Tie ir mitrumizturīgi un siltumefektīvi materiāli, kuri ir pasargāti pret kukaiņiem un mikroorganismu veidošanos.
Putuplasta plāksnes ir lētas, ļoti vieglas un vienkārši montējamas. Siltināšanai izmanto arī beramo putuplastu. Putuplasts ir jutīgs pret saulesgaismu un organiskajiem šķīdinātājiem.
Atšķirībā no putuplasta, poliuretāna putu ieklāšana ir daudz sarežģītāka, un tās veikšanai vajadzētu izmantot speciālistu pakalpojumus. Poliuretāna putas ir bez smaržas, veselībai nekaitīgas un pieķeras pie gandrīz jebkuras virsmas. Tās ļoti labi aizpilda siltināmo telpu (neliels daudzums poliuretāna putu aizstāj biezu minerālvates slāni), turklāt blīvs putu slānis paaugstina ēkas konstrukciju izturību. Siltinot koka karkasa māju ar poliuretāna putām, noteikti jāatceras ierīkot mitruma novadīšanas sistēmu, lai sienās neuzkrātos mitrums un koka konstrukcijas nesāktu pūt. Poliuretāna putas ir jāsargā no saules un ūdens iedarbības, kā arī no putniem.
Kā galvenais sintētisko materiālu trūkums noteikti jāmin, ka tie degot izdala indīgus dūmus, turklāt tie nav pārstrādājami.
Dabiskie materiāli
Dabisko siltumizolācijas materiālu ražošana ir videi nekaitīga, tie ir draudzīgi cilvēka veselībai un pilnībā pārstrādājami.
Viens no senākajiem ēku siltināšanā izmantotajiem materiāliem ir koka skaidu un ģipša maisījums. Tas ir lēts, ekoloģisks un elpojošs, taču mūsdienās to pielieto ļoti reti augstā sēšanās riska un ugunsnedrošības dēļ.
Celulozes ekovate ir laba alternatīva minerālvatei. Tā ir apstrādāta ar antipirēniem un antiseptiķiem, tādēļ ir pasargāta no aizdegšanās, mikroorganismiem un grauzējiem. Ekovate ir viegla un elpojoša, tā neuzsūc ūdens tvaikus, tādēļ nav nepieciešams veidot papildu tvaika izolāciju.
Par trūkumu uzskatāms tas, ka tās iestrādāšanai sienā vai grīdā ir nepieciešama speciāla iekārta un tas ir darbs, ko labāk atstāt profesionāļu rokās.
Koka karkasa māju var siltināt arī ar kokšķiedras plāksnēm, kas savienojamas ar spundēm. Tās gan ir smagākas par citiem aplūkotajiem risinājumiem, taču izturīgas, elpojošas, videi un veselībai draudzīgas un ugunsdrošas.