Kamīni, krāsnis, skursteņi
Krāsnis un kamīni jau kopš seniem laikiem tiek izmantoti, lai apsildītu mājokļus. Lai gan tā ir abu elementu pamatfunkcija, mūsdienās gan krāsnis, gan kamīni tiek izmantoti kā mājas dizaina elementi, pie kuriem var arī sasildīties.
Pirms kamīna vai krāsns iegādes un dūmvada izbūves nepieciešams izpētīt, vai vispār pastāv iespēja ierīkot kamīnu vai krāsni. Daudzdzīvokļu namos tas ir iespējams, ja mājā iebūvēts skurstenis, kas paredzēts apkures rīku pieslēgšanai. Teorētiski kamīnu vai krāsni var izbūvēt arī daudzdzīvokļu nama pēdējos stāvos, pieslēdzot kamīnu pie īpaši izveidota dūmeņa, taču tas jāsaskaņo ar namu apsaimniekotājiem un būvvaldē.
Kamīni
Kamīnu veido portāls, kas ir kamīna ārējais apvalks un kurtuves dekoratīvais ietvars, kurtuve, kas ir padziļinājums, kurā sadeg malka, un dūmvads − caurule, kas no kurtuves izvada degšanas produktus. Būvējot kamīnu, pieejams mūra, metāla un šamota dūmvads, kas katram ir savas priekšrocības un trūkumi, kā arī atšķirīgs garantijas laiks.
Kamīni, atkarībā no kurtuves veida, iedalāmi vaļējos un slēgtos. Kamīni ar vaļējo kurtuvi siltumu telpai nodod ar starojumu. To konstrukcija ir vienkārša, tāpēc šāds kamīns sastāda samērā mazas izmaksas. Taču šāda tipa kamīniem ir zems derīguma koeficients (līdz 20%), nepilnīga malkas sadegšana, kas veicina kurināmā izmaksu palielināšanos, kā arī augsts ugunsgrēku izcelšanās risks (dzirksteles un ogles var degšanas gaitā izsprukt no kamīna).
Slēgta tipa kamīnu kurtuve ir aprīkota ar durtiņām no ugunsizturīga materiāla, un tie iedalās kasešu un siltumu akumulējošos modeļos. Kasešu kamīnos siltuma enerģija izplatās konvekcijas ceļā, kad gaisa spraugā starp kaseti un apdari uzkrājas karsts gaiss, kas ar vadu palīdzību tiek piegādāts dažādās telpās. Šādiem kamīniem ir augsts derīguma līmenis (ap 70%), taču slēgtajam kasešu kamīnam nepiemīt siltuma akumulācijas spējas, tādēļ pēc izslēgšanas telpas ātri atdziest.
Siltumu akumulējošie slēgtie kamīni jeb kamīnkrāsnis uzsilst lēni, taču pēc tam vienmērīgi nodod siltumu. Atšķirībā no kasešu kamīna, siltumu akumulējošais kamīns nespēj apsildīt tālākas telpas.
Atkarībā no kurināmā veida, izšķir malkas, gāzes, granulu un elektriskos kamīnus, no kuriem pēdējais galvenokārt pilda tikai dizaina elementa funkciju.
Krāsnis
Malkas krāsnīs iespējams dedzināt dažāda veida koka materiālus, piemēram, pagales, kokogles, šķeldu un skaidas. Krāsns galvenās sastāvdaļas ir slēgta uguns kamera, karstumizturīgu ķieģeļu pamatne un regulējama gaisa kontrole. Pēc koka sadegšanas, gāze tiek izvadīta pa ventilācijas šahtu un skursteni. Krāsns darbībai nepieciešama gaisa padeve, kas nodrošina degšanu, turklāt ar gaisa plūsmas regulēšanu iespējams pielāgot degšanas intensitāti.
Lauku mājās malkas krāsnis parasti tiek mūrētas no karstumizturīgiem ķieģeļiem − parastā māla un šamota. Šamota ķieģeļi tiek izgatavoti no ugunsizturīgiem māliem. Atšķirībā no parastā māla ķieģeļa, šamota ķieģelis spēj izturēt daudz augstākas temperatūras, tādēļ parasti tiek izmantots kurtuves kamerās, kur ir lielāks karstums.
Telpu apsildei iespējams izmantot arī čuguna, tērauda vai apaļās metāla krāsnis. Čuguna krāsnis parasti tiek novietotas apsildīšanai nepieciešamajā telpā, savukārt tērauda krāsnis piemērotas centrālās apkures katlu kurināšani.
Skurstenis
Skurstenis novada apkures dūmgāzes un apmaina gaisu, turklāt tam jābūt karstumizturīgam un noturīgam pret skābju iedarbību.
Skursteņa spēja aizvadīt dūmus ir tiešā atkarībā no tā šķērsgriezuma. Veidojot maza šķērsgriezuma kanālus (cukas), pasliktinās vilkme, tāpēc krāsni vai kamīnu ir grūti iekurt un sit atpakaļ dūmus. Skurstenim, atkarībā no vajadzības, var būt viens vai vairāki dūmu un ventilācijas kanāli. Nelielām ēkām atsevišķs ventilācijas kanāls nav nepieciešams, jo tā funkciju pilda dūmu kanāls.
Iespējami mūrēti, metāla, kombinēti (metāla oderējums plus ķieģeļi) vai moduļbloku skursteņi. Ja ēku apkurinās ar malkas krāsnīm, skursteni var mūrēt no ķieģeļiem, Turpretī, ja paredzēta centrālapkure ar modernu apkures katlu vai ekonomisku krāsni, vai kamīnu, vajadzīgs metāla vai šamota moduļveida skurstenis. Kompromisa variants ir ķieģeļu skurstenis ar metāla oderi.