Kāpnes, kāpņu margas
Kāpnes ir funkcionāls un konstruktīvs ēkas elements, kas nodrošina vertikālu saikni un cilvēku pārvietošanos. Kāpnes sastāv no vairākiem pakāpieniem, un šim elementam ir ļoti liela nozīmē ēku būvniecības procesā.
Pastāv vairāki kāpņu veidi. Pirmkārt, tas iedala pēc izmantošanas nolūka:
* Galvenās – sabiedriskās lietošanas kāpnes;
* Palīgkāpnes, piemēram, rezerves kāpnes (paredzētas evakuācijas gadījumam), dienesta kāpnes (paredzētas ieejai pagrabā vai bēniņu telpā), kā arī jumta kāpnes (paredzētas drošai jumta elementu apkalpošanai);
* Dzīvokļa kāpnes – kalpo kā savienojuma elements, lai apvienotu dzīvokļus vai stāvus privātmājā;
* Ieejas un parādes kāpnes;
* Dārza, parku kāpnes;
* Eskalatori.
Vēl kāpnes var iedalīt pēc izvietojuma, populārākās no tām ir kāpnes sabiedriskās ēkās, kāpņu telpās un kāpnes mājās vai dzīvokļos.
Kāpnes var veidot no daudz dažādiem materiāliem. Izvēle ir atkarīga no tā, kādam nolūkam šīs kāpnes tiks izmantotas un, cik daudz, bieži tiks ekspluatētas. Pastāv koka, betona, dzelzsbetona, ķieģeļu, dabīgā akmens, minerālmateriālu (flīzes, granīts), metāla, stikla, plastikāta un daudzas citas kāpnes. Ne reti to būvēšanai tiek izmantoti vairāki materiāli, kas apvienoti vienā kompozīcijā.
Būvējot kāpnes, svarīgi ievērot kāpņu leņķi, ko saprot kā kāpņu slīpumu, kas norādīs uz to, cik ērtas būs kāpnes.
Privātmājās visbiežāk kāpnes tiek veidotas no tāda dabīgā materiāla kā koks. Šādas kāpnes ir ekoloģiski tīras, dabīgas, ar plašu stila izvēli un zemu cenu, izturīgas pret temperatūras svārstībām. Tomēr tieši koka kāpnes visvairāk pakļautas deformācijai, tāpēc svarīgi piesaistīt labi kvalificētus speciālistus, kas tās uzstādīs. Pretējā gadījumā no čīkstoņas izvairīties nevarēs. Turklāt jāzina, ka ar laiku koka kāpnes saules ietekmē var izbālēt un mainīt savu sākotnējo krāsu. Šāda veida kāpņu uzstādīšana telpās ar augstu mitruma līmeni arī nav labākais variants. Sliktākajā gadījumā mitrums veicinās kāpņu bojāšanos.
Betona kāpnes savukārt ir lielisks risinājums lielām telpām. Turklāt betonu var apdarīt ar koku, flīzēm vai akmeni. Materiāls spēj lieliski izturēt mitrumu un temperatūras svārstības, turklāt nečīkst atšķirībā no koka kāpnēm. Viens no šāda veida kāpņu trūkumiem ir augstas izmaksas.
Ļoti dārgs variants ir marmora kāpnes, kas ir diezgan reti sastopamas. Marmora kāpnes rada iespaidu par greznu interjeru, kas bieži vien ir nevietā. Līdz ar to kāpnēm jāpieskaņo arī pārējie interjera elementi. Tās ir dārgas, tomēr šāda veida konstrukciju praktiski nekas nespēj sabojāt, tādēļ tās var kalpot visu mūžu.
Par ērtākām kāpnēm ir atzītas taisnās kāpnes, kas sastāv no 12– 15 pakāpieniem. Ļoti vienkāršs konstrukcijas veids, kas viegli izgatavojams un uzstādāms. Piemērotas telpām, kurās ir pietiekami daudz vietas un nav nepieciešams domāt par telpas ietaupīšanu. Savukārt spirālveida kāpnes ir lielisks variants nelielām telpām. Tās manāmi ietaupa vietu, tomēr jāņem vērā, ka šādām kāpnēm ir mazs attālums starp pakāpieniem. Līdz ar to tās ir mazāk ērtas un drošas nekā taisnās kāpnes.