Kas jāņem vērā, apsildot mājokli ar alternatīvajiem enerģijas avotiem?
Tādi alternatīvie enerģijas avoti kā ģeotermālā un saules enerģija kļūst aizvien populārāki. Arvien vairāk cilvēku novērtē šo avotu draudzīgumu videi un izmaksu efektivitāti, ņemot vērā, ka tradicionālā kurināmā cenas palielinās un līdz ar to pieaug arī apkures izmaksas. Taču eksperti arī uzsver ēkas ārsienu siltumizolācijas nozīmi.
"Pēdējos gados, būvējot dzīvojamās mājas, cilvēkiem ir bijusi lieliska iespēja izvēlēties no plašā atjaunojamo enerģijas avotu klāsta – biomasas, ģeotermālās un saules enerģijas. Tie ievērojami samazina apkures izmaksas un ir draudzīgāki videi. Pateicoties to dažādībai, ikviens var atrast sev atbilstošāko un izdevīgāko iespēju," uzsver "Rockwool" tirdzniecības vadītājs Māris Želvis.
Viņš izceļ gaiss-gaiss siltumsūkņus kā vienu no videi visdraudzīgākajām un izmaksu ziņā visefektīvākajām atjaunojamās enerģijas sistēmām. Šīs inovatīvās iekārtas iesūknē siltumu no vēsākā gaisa ārā, nogādājot to iekšējā siltumsūkņa blokā, kas to savukārt izplata iekštelpās. Eksperts kā vēl vienu būtisku aspektu norāda šo sūkņu lēto un vienkāršo uzstādīšanu.
Cilvēki arī sāk aizvien vairāk interesēties par videi draudzīgajiem gaiss-ūdens siltumsūkņiem, kas izmanto āra gaisa enerģiju. Šie sūkņi ir paredzēti ne tikai iekštelpu gaisa sasildīšanai, izmantojot radiatorus vai siltumapmaiņas sistēmu, bet arī ūdens sildīšanai.
"Šiem sūkņiem īpaša priekšrocība ir iespēja tos uzstādīt dažāda plānojuma un izmēra ēkās, uzstādīšanas vietai nav nozīmes," stāsta speciālists.
Tāpat kā gaiss-gaiss sūkņi arī šie ir viegli uzstādāmi – nav nepieciešams īpašs plānojums vai urbumi, un sūknis nav jāuzstāda neērtā vietā. Tomēr dažreiz cilvēkus no šādas izvēles attur cena un uzstādīšanas laiks – gaiss-ūdens sistēmas uzstādīšana ir ilgāka un salīdzinoši dārgāka par gaiss-gaiss sistēmu, tomēr speciālists uzsver izmaksu efektivitāti.
"Ieguldījums diezgan ātri atmaksājas – pareizs lēmums šodien ļaus baudīt zemākas apkures izmaksas vēlāk. Turklāt ūdens sildīšanas izmaksas būs daudz zemākas, nekā izmantojot elektrisko boileru. Attiecībā uz karsto ūdeni šie sūkņi piedāvā divas iespējas – ir integrēti modeļi un sistēmas ar atsevišķu karstā ūdens tvertni. Daudzi speciālisti iesaka izvēlēties otro variantu, jo pilnībā integrēts risinājums ir salīdzinoši dārgāks. Uzstādīšana ir lētāka, taču visu aprīkojumu piegādā viens ražotājs, līdz ar ko pieaug cena," eksperts skaidro jaunākās tendences.
Visbeidzot, lai nodrošinātu ēkas visaugstāko izmaksu un siltuma efektivitāti, nedrīkst aizmirst pienācīgu siltumizolāciju – vislabākais risinājums būs izolējošs nedegoša, izturīga, dabiskas izcelsmes materiāla slānis. Tam ir būtiska nozīme, jo tas neļauj karstumam izplūst cauri konstrukcijām.
"Lai cik inovatīva vai energoefektīva nebūtu ēkas apkures sistēma, vislabākais rezultāts ir sasniedzams tikai ar atbilstošu un kvalitatīvu ēkas siltinājumu. Tas samazina siltuma zudumus caur ārsienām, nodrošinot lielāku labsajūtu un komfortu iekštelpās. Vēl viens būtisks aspekts ir tas, ka, kombinējot atjaunojamos enerģijas avotus apkurei un akmens vates produktus siltumizolācijai, māja būs gan energoefektīva, gan videi draudzīga," stāsta eksperts.