abc.lv skaitļos

Lietotāji online14
Aktīvie uzņēmumi24922
Nozares raksti1136
Ekspertu atbildes3041
Kas jāņem vērā, ja pārdod dzīvokli bez māklera piesaistes? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kas jāņem vērā, ja pārdod dzīvokli bez māklera piesaistes?

Kas jāņem vērā, ja pārdod dzīvokli bez māklera piesaistes?
Autors: Marcel Suliman/flickr.com

Ja ir pieņemts lēmums pārdot nekustamo īpašumu, piemēram, dzīvokli, bez nekustamā īpašuma aģenta starpniecības, tam var būt kā savi plusi, tā arī mīnusi. Ierasti galvenais apsvērums, kāpēc netiek iesaistīts speciālists, ir tas, ka nebūs jātērē papildu līdzekļi komisijas maksām. Bet kas vēl būtu jāņem vērā, ja dzīvoklis tiek pārdots bez māklera piesaistes?

Kas jāpatur prātā?

Nav noslēpums, ka daudzos gadījumos īpašumi tiek pārdoti vai izīrēti ātrāk, ja pārdošanu vai izīrēšanu veic īpašnieks pats, bez NĪ aģenta iesaistes; dažkārt pat pāris nedēļu laikā. Tāpat daudzi cilvēki tomēr baidās tikt apkrāpti, jo, iespējams, ir bijusi slikta pieredze iepriekš. Bet, pirms nolemt pārdot dzīvokli, neiesaistot aģentu, jāpatur prātā, ka process nebūt nav viegls. Būs jāiegulda daudz laika, veicot darbu, kuru parasti veic NĪ brokeris, kas ietver visu, sākot no īpašuma reklamēšanas un izrādīšanas līdz pat dokumentācijai un sarunām par galīgo cenu.

Īpašuma cenai jābūt reālistiskai

Ja tiek pārdots dzīvoklis bez aģenta, nevajadzētu pieļaut kļūdu, uzskatot, ka īpašums ir vairāk vērts nekā patiesībā. Šajā gadījumā īpašniekam ir ieteicams nepaļauties uz emocijām, bet gan noteikt reālistisku cenu, balstoties uz pamatotiem faktoriem un precīziem datiem. Jāņem vērā, piemēram, kopējā kvadratūra, istabu un vannas istabu skaits, stāvs, dzīvokļa atrašanās vieta, kā arī citi būtiski faktori.

Vislabāk būtu ieteicams piesaistīt arī nekustamā īpašuma novērtētāju. Jāņem vērā, ka neatkarīgs ekspertu novērtējums apliecinās, ka konkrētais īpašums ir novērtēts atbilstoši tirgus līmenim.

Reklāmas izvietošana

Banner 280x280 Banner 280x280

NĪ aģents nodrošina darījuma izpildi no īpašuma pieņemšanas brīža līdz atslēgu nodošanai jaunajam īpašuma saimniekam, tai skaitā parūpējoties par reklāmu, kā arī potenciālo pircēju meklēšanu un atlasi. Mūsdienās gandrīz visi nekustamā īpašuma meklēšanai pirkšanas vai īres nolūkos izmanto internetu un izskata tajā izvietotos sludinājumus. Tāpēc, ja tiek plānota dzīvokļa pārdošana bez aģenta, pašam būs jāparūpējas par detalizētas, piesaistošas un precīzas informācijas izvietošanu dažādos tiešsaistes portālos, kā arī sociālajos tīklos.

Detalizēts īpašuma apraksts

Autors: Thắng Nguyễn Văn/flickr.com
Autors: Thắng Nguyễn Văn/flickr.com

Veidojot informatīvo materiālu par dzīvokli, kas tiks izlikts pārošanai, nepieciešams iekļaut gan fasādes, gan interjera foto, gan dzīvokļa plānojumu; var pat izveidot video. Šajā nolūkā var nolīgt arī profesionālu fotogrāfu, lai fotoattēli būtu pēc iespējas pievilcīgāki. Tāpat aprakstā jāiekļauj ne tikai visi īpašuma pamatdati, piemēram, cena, atrašanās vieta, ēkas vecums un kopējais istabu skaits, bet ir ieteicams izcelt arī tādas papildu ekstras un uzlabojumus kā nesen veikta fasādes siltumizolācija vai apsildāmās grīdas, dzīvokļa novietojumu attiecībā pret saules stāvokli, un citu informāciju.

Pacietība

Nevajadzētu krist izmisumā, ja dzīvoklim jau pirmajā dienā vai nedēļā neuzrodas neviens potenciālais pircējs. Šādā gadījumā var pārskatīt izlikto cenu un reklāmas aprakstu, kā arī pārliecināties, ka sludinājums ir izvietots pēc iespējas vairāk interneta portālos un sociālajos tīklos.

Dokumentācija

Autors: Open Grid Scheduler / Grid Engine/flickr.com
Autors: Open Grid Scheduler / Grid Engine/flickr.com

Nekustamā īpašuma nozare nepārtraukti saskaras ar dažādām likumu izmaiņām, ko būtiski ņemt vērā. Tāpat būs jāsagatavo virkne svarīgu dokumentu, kas nepieciešami, lai darījums varētu notikt bez aizķeršanās un nevajadzīgiem pārpratumiem. Jāparūpējas gan par apliecinājumu īpašuma statusam, ķīlām vai apgrūtinājumiem, gan notariāli apstiprinātu kreditora piekrišanu (gadījumā, ja nekustamais īpašums ir ķīla, tāpat arī inventarizācijas lietu, kā arī citus dokumentus.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Saeima atbalsta atvieglotu kārtību energoapgādes būvju būvniecībai

Saeima atbalsta atvieglotu kārtību energoapgādes būvju būvniecībai

Saeima ceturtdien, 29. septembrī, galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamu atzītu jaunu likumu, kas atvieglo kārtību energoapgādes būvju, tostarp vēja elektrostaciju, būvniecībai. Likums izstrādāts, lai sekmētu atjaunīgās enerģijas ražošanu, veicinātu enerģētisko drošību un neatkarību. 

Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veikals-noliktava CITA SANTEHNIKA: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veikals-noliktava CITA SANTEHNIKA: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Jau vairāk nekā 28 gadus "Cita Santehnika" veiksmīgi darbojas santehnikas tirgū Latvijā. "Cita Santehnika" piedāvā plašu santehnikas, flīžu, instrumentu, vannas istabas mēbeļu sortimentu un visu nepieciešamo apkures sistēmu nomaiņai. Iegādājoties preces veikalā, saņemsi ne tikai kvalitatīvas preces, bet arī lielisku iespēju ietaupīt.