Koka grīda - eļļota vai lakota?
Par koka grīdu īpatnībām, to novērtēšanu un atjaunošanas procesu lasiet šī raksta pirmajā daļā ŠEIT. Šoreiz par to, kādu koka grīdu izvēlēties - eļļotu vai lakotu, kā arī īsumā par izvēlētās grīdas kopšanu un pasaudzēšanu stāsta Aivars Namatēvs ( SIA "Grīdasmeistars" ).
Eļļota vai lakota
Mēs saviem klientiem vienmēr liekam padomāt, kāda būs grīdas ekspluatācija. Pašam ir jāizvērtē – eļļotu vai lakotu. Telpās, kur slodze ir lielāka, piemēram, koridorā vai viesistabā, ieteiktu izvēlēties lakotu dēļu grīdu, piemēram, guļamistabā var izvēlēties eļļotu grīdu.
Eļļota grīda būs nedaudz siltāka, jo tai nav lakas virskārtas, kas padara lakotas grīdas mazliet vēsākas. Vēl eļļotas grīdas grīdas pluss ir tās, ka ir iespējams atjaunot vienu dēli atsevišķi. Piemēram, ja dēlis ir saskrāpēts. Lakotai grīdai šāda veida atjaunošanu nav iespējams veikt. Ja lakotai grīdai ir kaut viena sīka švīka, ir jāslīpē visa grīda. Mīnuss eļļotai grīdai ir tāds, ja uz grīdām uzpil specifisks šķidrums, piemēram, sarkanvīns, tas ātri iesūcas koka dēlī, atstājot pleķi, kuru nevar iztīrīt. Lakotā grīdā nekas nevar sasūkties, tādā ziņā tā kalpo ilgāk.
Kopšana
Padomju laikos grīdas tika vaskotas uz nebēdu. Tās netika ne lakotas, ne eļļotas, tikai un vienīgi vaskotas. Tagad tā nedara, tagad grīdu apstrādā vai nu eļļojot, vai nu lakojot. Pēc tam attiecīgi, katram no šiem veidiem tiek piemērota attiecīgā kopšana. Jebkurai grīdai, eļļotai vai lakotai, ir atrodami profesionālie kopšanas līdzekļi.
Ir speciālas slotas, mazgāšanas un kopšanas šķidrumi un, jau pieminētie, vaski. Izvēle ir liela.
Eļļotai grīdai kopšana ir nedaudz grūtāka. Tā biežāk jāvasko un jāuzkopj. Jāseko līdzi, lai koks ir tīrs un lai neuzsūcas netīrumi.
Mazgāt lakotu grīdu ir daudz vieglāk. Galvenais nevajag pārcensties ar ūdens daudzumu, jo gan eļļots, gan lakots koks baidās no pārlieku liela mitruma.
Vajadzētu ievērot sekojošās lietas - ielas apavus vajadzētu atstāt uz paklājiņa pie koridorā, pie durvīm, pie datora krēsliem jāliek paklājiņi, tāpat arī zem dīvānu, galdu un krēslu kājām ir jālīmē mīkstās uzlīmes, lai neskrāpētu grīdu, tos pārvietojot.
Svarīgi ir sekot līdzi, lai koks nepaliek melns, jo, kad tas paliek melns, tā ir zīme, ka jādomā par slīpēšanu, jo melnumi var tik dziļi iesūkties grīdā, ka mēs varam tos vairs neizslīpēt.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Seward Construction CO