Koka karkasa māja: Celtniecības darbu plāns
Mūsdienīga koka karkasa māja ir ne tikai skaista un elpojoša, bet arī ekoloģiska, energoefektīva un izturīga. Koka karkasa māju celtniecībā tiek izvēlēti tikai dabiski materiāli, kas neizdala kaitīgās vielas apkārtējā vidē, turklāt tās neizmaksā dārgi, ir salīdzinoši ātri uzceļamas, ar vienkāršu plānojumu, kā arī ilgu mūžu. Galu galā koks ir viens no dabas materiāliem, ko cilvēks jau kopš seniem laikiem ir izmantojis mājokļu celtniecībā.
Koka karkasa mājas priekšrocības
Viena no koka karkasa konstrukcijas priekšrocībām ir, ka tā ir stipra. Mājai nav nepieciešamas ļoti biezas nesošās sienas, kas šķērso māju tās vidū, un sienas ir arī uz pusi šaurākas nekā mūra ēkām. Tāpēc koka karkasa mājai var veidot jebkuru sev vēlamo plānojumu, ieskaitot atvērtā tipa, kur vienā telpā apvienota gan viesistaba, gan ēdamistaba, gan virtuve, gan ieeja.
Papildus atsegta koka estētikai, atvērtajam plānojumam un izturībai, koka karkass nodrošina lielāku strukturālo integritāti neveiksmīgā ugunsgrēka gadījumā, jo lielie koka balsti ir izturīgāki pret pilnīgu izdegšanu. Koka karkasa māja turklāt kalpo ļoti ilgi – ja ēka ir pareizi un rūpīgi uzbūvēta, tās mūžs pārsniegs 100 gadus un pat vairāk. Svarīgi ir tas, lai sienas vēdinātos un būtu pareiza veidota izolācija.
Ne mazāk būtiski ir tas, ka koka karkasa mājas būvniecība noris salīdzinoši ātri, un šādai mājai ir zemas celtniecības un ekspluatācijas izmaksas.
Celtniecības plānošana un uzsākšana
Lai piepildītu sapni par savu ģimenes māju, viss projektēšanas un celtniecības process jāveic lēnām un pārdomāti. Pats galvenais priekšnosacījums ir tevis paša ideja par savas mājas būvi, ja esi nolēmis to plānot pēc saviem ieskatiem, nevis pirkt jau gatavu. Plānošana ietver ne tikai mājas dizainu, bet arī funkcionalitāti, ģimenes locekļu skaitu, kā arī visas viņu un tavas nepieciešamības un citas lietas; lai to visu apzinātu, ņem rokā papīra lapu un rakstāmo un apspriedies ar ģimeni.
Tālāk jau var domāt par mājas dizainu un uzlikt uz papīra vienkāršas skices. Iespējams, esi noskatījis internetā vai nejauši atradis kādu koka karkasa māju, kas tev ļoti iepatikusies – ja iespējams, aprunājies ar tās saimniekiem, lai noskaidrotu viņu ar mājas celtniecību saistīto pieredzi. Kad apsvērti visi "par" un "pret", un esi nolēmis par labu koka karkasa mājai, jāsazinās ar arhitektu, ar kuru tālā varēsi izrunāt būtiskākos ar mājas projektēšanu un būvniecību saistītos jautājumus, kā arī pastāstīt savu vīziju. Arhitekta uzdevums ir izstrādāt mājas projekta skici, ņemot vērā tavas vēlmes un zemes gabala specifiku.
Kamēr arhitekts izstrādā skici un tiek veikti iespējamie labojumi vai precizējumi, tev jāparūpējas par zemes īpašuma topogrāfiskā plāna pasūtīšanu. Tikai pamatojoties uz topogrāfisko plānu, ir iespējams izstrādāt izstrādāt ēkas novietnes plānu jeb ģenerālplānu. Zemes uzmērīšanu veic mērnieki. Lai attiecīgā zemes īpašuma administratīvās teritorijas būvvaldē iesniegtu pirmreizējo būvprojektu, ir jāsagatavo visi nepieciešamie dokumenti.
Tikko būvvalde ir akceptējusi būvprojektu minimālā sastāvā un izdevusi būvatļauju, ir obligāti nepieciešams izpildīt tās nosacījumus. Vienojies ar mājas projektētāju un būvnieku par pēdējām korekcijām, lai varētu tikt uzsākts būvprojekta un tehniskā projekta izstrādes posms. Pēc projekta saskaņošanas būvvalde izsniedz būvatļaujas dokumentu un jaunām prasībām, kas jāizpilda. Līdzko no būvvaldes ir saņemts projekts un būvatļauja ar atzīmi "atļauja sākt būvniecību", ēkas būvniecību var likumīgi sākt.