abc.lv skaitļos

Lietotāji online20
Aktīvie uzņēmumi26725
Nozares raksti2320
Ekspertu atbildes3041
Praktiskie Padomi: Koka kubli - labs rūdījums veselībai : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Praktiskie Padomi: Koka kubli - labs rūdījums veselībai

Praktiskie Padomi: Koka kubli - labs rūdījums veselībai
Ikvienam no mums ir labi pazīstamas pirts sniegtās relaksējošās sajūtas, ko nereti papildina arī karsēšanās koka kublos, kas kalpo par vēl vienu izklaides un relaksācijas iespēju. Pelde kublā ir patīkama iespēja atvēsināties pēc karstas pirts apmeklējuma vasarā, tāpat tā ir iespēja sasildīties siltā ūdenī ziemā.

Kubla būtība un veidi

Koka kublu izmantošana par labu esam atzīta salīdzinoši nesen, un popularitāte un piekrišana tiem aizvien pieaug. Koka kubla izcelsme meklējama ļoti senā pagātnē, jo tos izmantoja arī, lai veiktu pavisam elementāras mazgāšanās procedūras. Tagad koka kubli ir ļoti talantīgu meistaru gatavoti, kvalitatīvi darbi un kalpo par iecienītu un ērtu atpūtas un relaksācijas veidu un ir kā papildinājums ierastajiem pirts rituāliem.

Mūsdienās, tāpat kā pirtī, arī kublā cilvēks atjauno savu ķermeni un attīra garu, tātad tas ir visnotaļ veselīgs process. Procedūra nomierina nervu sistēmu, tajā pat laikā uzmundrina, kā arī veicina norūdīšanos. Turklāt pat mediķi atzinuši, ka daudziem cilvēkiem kubls ir veselīgāks par pirti, jo galva paliek vēsumā.

Izšķir divus kublu veidus – ar krāsns apkuri aprīkotus un bez krāsniņas un apkures esošus kublus. Karsto kublu lieto ārā, svaigā gaisā. To izmanto ziemas laikā, lai sasildītos vai relaksētos pēc pirts rituāla. Krāsniņa var būt iebūvēta pašā kublā vai arī atrasties ārpus tā, savienota ar kublu ar caurplūdes caurulēm. Parasti krāsns un skurstenis ir izgatavoti no nerūsējošā tērauda, kā arī kubla apakšā ir iemontēts krāns ūdens nolaišanai.

Protams, kublu izgatavotāji ir padomājuši arī par ērtībām un kublus aprīko ar iekšējiem soliņiem, lai būtu ērtāka sēdēšana un procesu būtu iespējams izbaudīt pilnībā. Kubls var būt aprīkots arī ar ārējiem plauktiņiem un pakāpieniem.

Kvalitatīva kubla iegāde nebūs lēts prieks, tomēr tā izmantošanas iespējas gan ziemas, gan vasaras laikā ir uzskatāmas par lielu priekšrocību.

Kādu kublu izvēlēties?
Katra gaume un vēlmes lielā mērā noteiks, kādu kublu izvēlēties. Forma un izskats ir katra paša ziņā, tomēr, pirms iegādāties kublu, jāpievērš uzmanība dažiem ieteikumiem.

Pirmkārt, neslimojiet ar "lielummāniju" – optimāls kubla izmērs ir 1,8 m diametrā. Lielākam kublam ne vien vajadzēs vairāk ūdeni un ilgāku laiku kurināšanai, bet pastāv arī lielāka iespējamība, ka kubla grīdai var rasties kūkums. 1,8 m diametra kubls būs pietiekami liels, lai sniegtu visas iespējas tajā atpūsties un relaksēties.

Otrkārt, ir būtiski, lai kubla ārpusē būtu ventilis ūdens nolaišanai.

Treškārt, ļoti svarīgs ir materiāls. Lai kubls ilgāk kalpotu un pēc iespējas labāk un kvalitatīvāk pildītu savas funkcijas, pareizi jāizvēlas tā materiāls. Sākotnēji kublu izgatavošanā daudz izmantoja apsi, taču dzīvē pierādījies, ka no šī koka gatavoto kublu kalpošanas laiks reti pārsniedz 5 – 6 gadus. Ja rocība atļauj, tad ieteicamākie koki, no kuriem izgatavot kublu, ir lapegle vai ozols. Šādi kubli kalpos vismaz 15 gadus. Vēl ieteicams ir arī egles vai priedes materiāls, tas kalpos apmēram 10 gadus. Dēlīša biezums vēlams ap 4 cm, bet ne mazāk kā 35 mm.

Cenas ziņā priedes vai egles kubls ar soliņiem, krāsni un kāpnītēm izmaksās no 900 Ls, bet no ozola vai lapegles izgatavots kubls no 1400 Ls. Ja cena solās būt zemāka, jāuzmanās, vai tiks sasniegta vēlamā kvalitāte.

Kubla uzstādīšanas vietas izvēle
Vietai, kur plānots uzstādīt kublu, jābūt līdzenai un izlīmeņotai. Pamatne var būt izveidota, noblietējot šķembas, nobruģējot vai izveidojot dēļu klāju. Sliktākajā gadījumā zālājā var novietot betona plāksnes, uz kurām balstīsies kubla kājas.

Pats svarīgākais nosacījums, kas jāievēro, uzstādot kublu – tā apakšai ir jāvēdinās. Ieteicams izvēlēties tādu kubla konstrukciju, kas balstās uz kājām, kuras kalpos arī kā atbalsts kubla grīdai. Šajā gadījumā kubla sāns neaiziet līdz zemei, un apakša vēdinās. Ja gadījumā izvēlētajam kublam nav kāju un tas balstās uz sānu dēlīšiem, tad obligāti jāizveido 6 – 8 atbalsti 4 – 5 cm biezumā pa visu perimetru, kas izveidos vēdināšanas spraugu. Vislabāk izmantot laminēto (brūno) saplāksni, jo tas ir ūdensizturīgs.

Ja kubls atradīsies tuvu kokiem, būtu vēlams iegādāties arī vāku, lai tajā nesabirtu gruži. Ja koku tuvumā nav, var izlīdzēties ar tentu. Vēl jāzina, ka nav ieteicams novietot kublu pazeminātā vietā, pretējā gadījumā ūdenim nebūs kur aizplūst.

Kubla krāsniņa
Kubls var būt aprīkots gan ar iekšējo, gan ar ārējo krāsniņu. Viedokļi ir dažādi, jo abiem variantiem ir gan savi plusi, gan mīnusi. Ja krāsniņa būs iekšējā, uzsildīšana būs ātrāka, ja ārējā – neaizņems vietu kublā, bet kurināsies ilgāk. Dažiem ir nepamatotas bailes, ka gadījumā, ja kubla krāsniņa atrodas kubla iekšpusē, pastāv iespēja apdedzināties, taču tā ir tikai par dažiem grādiem karstāka par ūdeni, jo ūdens karstumu noņem. Kā trūkums iekšējai krāsnij ir grūtāka pelnu iztīrīšana, tāpat, piemetot malku, ūdenī var iekrist kāds gruzis.

Iekšējai krāsniņai jābūt no alumīnija vai nerūsējošā tērauda. Lai patīkami izkarsētos karstajā kubla ūdenī, ūdens temperatūra jāuztur 38°–45° robežās.

Sākot kurināt krāsniņu, jāievēro nepieciešamais ūdens līmenis un daudzums. Sildīt krāsniņu var tikai tad, kad ūdens līmenis ir pāri krāsniņas augšējai plaknei (ja ir iekšējā krāsniņa) vai augšējam izvadam (ja ir ārējā krāsniņa).

Kurinot krāsniņu, labāk izmantot neliela izmēra malku vai briketes. Kaut arī kurināmā patēriņš būs nedaudz lielāks, tomēr ātrāk tiksiet pie vēlamā siltuma. Kurinot jālieto arī vāks.

Kubla pareiza uzglabāšana
Kad esat beiguši baudīt ūdens priekus, nepieciešams nolaist ūdeni un iztīrīt kublu. Ja to darīsiet, kamēr kubls nav izžuvis, tiksiet galā bez jebkādām piedevām – tikai ar ūdeni un birstīti. Ja ir vēlme kublu iztīrīt pamatīgāk, var pievienot nedaudz dzeramās sodas, taču nedrīkst izmantot spēcīgus un aktīvus līdzekļus.

Ja pēc kubla lietošanas to atstāj pilnu ar ūdeni, tad, visticamāk, ļoti ātri savairosies baktērijas, un vasarā ūdens var saglumēt pat vienas dienas laikā. Kad kubls iztīrīts, līdz nākošajai lietošanas reizei tas var stāvēt tukšs. Nav pareizi visu laiku turēt kublu pilnu ar ūdeni – to var darīt vasaras karstajā laikā, kad kubls var izkalst. Pietiek, ja kublā ielej 1/3 ar ūdeni, lai tas neizkalst. Ziemā nedrīkst kublu sasaldēt pilnu ar ūdeni. Tas gan nenozīmē, ka pēc pēršanās uzreiz jāķeras pie tīrīšanas darbiem. To var atstāt uz otru dienu, ūdens vēl būs pietiekami silts, pat ja ārā ir mīnus 20 grādi.

Šobrīd ir pieejami arī kubli, kam iekšpusē ir plastmasas pārklājumi, to kopšana, protams, būs vienkāršāka, taču, ja vēlaties gūt baudu tiešām dabīga materiāla kublā, tad šis nebūs piemērotākais variants.

Ūdens prieku baudīšana kublā ir ne tikai jauka laika pavadīšana ģimenes un draugu lokā, bet arī labs rūdījums veselībai.

Kubla izgatavošana:

1. Ieteicamākie koki, no kuriem izgatavot kublu, ir lapegle, ozols, egle vai priede. Dēlīša biezums vēlams ap 4 cm, bet ne mazāk kā 35 mm.
2. Pirts kublus veido kā lielas koka mucas, parasti apaļas vai ovālas formas. Optimāls kubla izmērs ir 1,8 m diametrā.
3. Lai būtu ērtāka sēdēšana un procesu būtu iespējams izbaudīt pilnībā, kublu var aprīkot ar iekšējiem soliņiem. Kublu var aprīkot arī ar ārējiem plauktiņiem un pakāpieniem. Izmēri un dizains pēc katra personīgās gaumes.

Banner 280x280

4. Kubls var būt aprīkots gan ar iekšējo, gan ar ārējo krāsniņu. Parasti kubla krāsns un skurstenis ir izgatavots no nerūsējošā tērauda.





5. Pirms kubla uzstādīšanas nepieciešams to apstrādāt no ārpuses un apakšas ar kādu koksnes aizsardzības līdzekli. Tas rūpīgi jāizdara vismaz divas reizes. Izmantot var arī celtniecībai paredzētos, taču jāizmanto tikai šķidras konsistences līdzekļi – bez lakas piedevām. Var izmantot arī dabīgos produktus – darvas eļļu vai lineļļas. Kubla iekšpusi neiesaka apstrādāt pat ar dabīgajiem produktiem, jo karstumā izdalīsies nevēlamas vielas.

6. Kad kubls apstrādāts, to nepieciešams novietot sagatavotajā vietā. Pamatni var izveidot, noblietējot šķembas, nobruģējot vai izveidojot dēļu klāju. Sliktākajā gadījumā zālājā var novietot betona plāksnes, uz kurām balstīsies kubla kājas. Jāpievērš uzmanība, lai kubla kājas vai balsti vienmērīgi atbalstītos uz sagatavotās virsmas. Pilna kubla svars var pārsniegt divas tonnas, kas var būt par pamatu deformācijām, ja kubls nebalstās vienmērīgi.







7. Kad kubls uzstādīts, to var piepildīt ar ūdeni. Parasti piepildīšanai izmanto laistāmo šļūteni, bet šīm vajadzībām var pievilkt arī patstāvīgu ūdensvadu (ziemā tas jāaizsargā, lai neaizsalst). Lai kubls pilnībā uzbriestu, nepieciešamas divas dienas (ozolam un lapeglei pat līdz 4 dienām). Līdz tam kādu ūdens pili vai pat mazu strūkliņu, kas iztek no kubla, var uzskatīt par normālu parādību. Atkārtoti pildot, kubls uzbriedīs ātrāk, ja vien nebūs ļoti izkaltis.








Raksts tapis sadarbība ar Jāni Grantiņu, SIA "Granda" direktoru, dažādu kublu izgatavotāju un lietotāju kopš 1997.gada.
2012.gada 7.maijā

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

2024. gada 17. decembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja jaunu Eiropas Savienības fondu atbalsta programmu, kuras ietvaros varēs uzlabot energoefektivitāti daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, kā arī sekmēt energoservisa kompāniju jeb ESKO tirgus attīstību Latvijā.

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.