abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25007
Nozares raksti1165
Ekspertu atbildes3041
Latvija jau ir sasniegusi ES noteikto dabasgāzes patēriņa ietaupījumu : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Latvija jau ir sasniegusi ES noteikto dabasgāzes patēriņa ietaupījumu

Latvija jau ir sasniegusi ES noteikto dabasgāzes patēriņa ietaupījumu

2022. gada 26. jūlijā Eiropas Savienības ārkārtas enerģētikas ministru padomes sanāksmē dalībvalstu ministri vienojās par energoapgādes drošības pasākumiem, kas jāveic pirms jaunās ziemas sezonas.

Sanāksmē dalībvalstis vienojās par Regulu par dabasgāzes patēriņa samazināšanu, kas paredz, ka dalībvalstis no š.g. 1. augusta līdz nākamā gada 31. martam brīvprātīgi samazina dabasgāzes patēriņu par vismaz 15% salīdzinājumā ar iepriekšējo piecu gadu vidējo patēriņu. Šīs Regulas mērķis ir taupīt dabasgāzi, lai sagatavotos iespējamiem gāzes piegādes traucējumiem no Krievijas, kas nepārtraukti izmanto energoapgādi kā ieroci.

Ņemot vērā, ka Latvijas dabasgāzes patēriņš š.g. 2. ceturksnī jau ir samazinājies par 31%, salīdzinot ar iepriekšējo periodu, Latvija Regulā noteikto ietaupījumu jau ir sasniegusi un nekādi papildu pasākumi nebūs jāīsteno. Vienlaikus Latvija ir izveidojusi dabasgāzes stratēģiskās drošības rezerves Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2 TWh apjomā.

"Sanāksmē panāktā dalībvalstu politiskā vienošanās ir stratēģisks solis vienotai Eiropas Savienības rīcībai, lai būtiski samazinātu Krievijas izcelsmes gāzes patēriņu. Vienlaikus tas ir arī svarīgs solis, lai paātrinātu energoresursu nomaiņu reģionā uz draudzīgākiem un ilgtspējīgākiem risinājumiem,” uzsver Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Čuda.

Banner 280x280

Vienlaikus sanāksmē pārrunāta ES solidaritātes mehānisma ieviešana, kas paredz ES līmeņa trauksmes situācijas gadījumā noteikt visām dalībvalstīm 15% dabasgāzes patēriņa samazinājumu kā obligātu pienākumu. ES mēroga trauksmes līmenis var tikt izsludināts, ja vismaz piecas dalībvalstis to būs pieprasījušas.

“Solidaritātes mehānisma ieviešanā svarīgi ir izmantot arī citus jau esošos rīkus – tādus kā solidaritātes līgumi. Uz šo brīdi tikai dažas dalībvalstis, tostarp Latvija, Lietuva un Igaunija ir noslēgušas solidaritātes līgumus par gāzes piegādēm krīzes gadījumā,” norāda EM parlamentārais sekretārs.

Ņemot vērā, ka Latvijai un pārējām Baltijas valstīm ir īpaša situācija saistībā ar elektroenerģijas tīklu darbību, Regulā paredz izņēmuma gadījumu Baltijas valstīm, nepiemērojot dabasgāzes patēriņa samazinājuma mērķi ārkārtas desinhronizācijas no BRELL (Belarus, Russia, Estonia, Latvia, Lithuania) līguma gadījumā. Ārkārtas desinhronizācijas gadījumā Baltijas valstu elektrotīklam nāksies strādāt “salas režīmā” un dabasgāzes pieprasījums elektroenerģijas ražošanai ievērojami palielināsies, krietni pārsniedzot prognozēto patēriņu.

Paredzēts, ka dalībvalstu atbildīgās iestādes būs atbildīgas par gāzes patēriņa samazinājuma pasākumu ieviešanas kontroli un monitoringu, sniedzot atskaites EK.

Ārkārtas ES enerģētikas ministru padomes sanāksme tika sasaukta sakarā ar Krievijas Federācijas militārās agresijas Ukrainā izraisītajām sekām un pastāvošo risku, ka energoapgādes drošība ES vēl vairāk pasliktināsies.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

Mūsdienās piedāvājumā var atrast dažādus margu risinājumus, un katram no tiem piemīt savas pozitīvās īpašības. Šoreiz uzzināsim vairāk par vienu no margu elementiem – par PVC uzlikām!

Aktualitātes

Uz Vidzemes šosejas sāk darboties elektroniskās ceļazīmes

Uz Vidzemes šosejas sāk darboties elektroniskās ceļazīmes

No 2. decembra uz Vidzemes šosejas (A2) sāks darboties mainīgās elektroniskās ceļazīmes, kas ir daļa no satiksmes vadības sistēmas, kas tiek veidota projekta SMART E263/E77 ietvaros uz valsts galvenā autoceļa Rīga–Sigulda–Veclaicene (A2) posmā no 14,7.km līdz 191.5. km.

Pielaiko telpu, māju, dārzu