Lodžijas vai balkona apvienošana ar dzīvojamām telpām
Jāsaprot, ka šāda apvienošana ir diezgan sarežģīts process – ir jāiegūst būvatļauja, jo process ir saistīts ar pārbūvi. Jāpiebilst, ka vislabāk šajā jautājumā konsultēties ar speciālistiem, kuri palīdzēs saprast, kā pareizāk rīkoties. Pirmkārt, ir jāizvērtē savas iespējas. Jāsaprot, kas tieši ir tavā rīcībā. Balkons ir telpa, kas izvirzīta ārpus mājas sienām, un tam ir diezgan vienkāršs un viegls norobežojums. Savukārt, lodžija ir niša ēkas iekšpusē, kurai ir diezgan liels un smagnējs norobežojums visās tās pusēs. Balkona īpašnieki var ierīkot stiklojumu, skaņas izolāciju un siltinājumu, kas neapšaubāmi paildzinās ekspluatācijas periodu, bet tajā pašā laikā balkons nebūs pilnvērtīga dzīvokļa daļa ziemas sezonā. Lodžijas konstrukcijas īpašības paredz lielākas iespējas – to var tikai iestiklot un skaisti iekārtot, bet var arī pilnībā apvienot ar dzīvokli.
Otrkārt, kā jau iepriekš minēts, jārēķinās ar saskaņošanas procesu. Saskaņošanas grūtības un atļauto izmaiņu lielums galvenokārt atkarīgs no mājas konstrukcijas. Piemēram, ļoti sarežģīti un dažkārt pat neiespējami lodžiju ar telpām apvienot paneļu un bloku mājās. Tas saistīts ar to, ka plāksne, uz kuras balstās balkons, ir iestiprināta starp sienas plāksnēm. Noņemot plāksni, pastāv risks, ka balkons var sabrukt.
Viss ir atkarīgs no mājas sērijas un bez projekta šajā gadījumā nevar iztikt. Turklāt jāņem vērā, ka, atrodoties tavai mājai pilsētas centrā un balkonam esot galvenās ielas pusē, šāda veida process vispār var būt aizliegts, jo tas var bojāt pilsētas skatu kopumā.
Treškārt, nepieciešams izveidot siltināšanas plānu. Tam jābūt iekļautam projektā, ko grasīsies saskaņot. Ņem vērā, ka siltināt nāksies pilnīgi visu – ne tikai norobežojumus, bet arī grīdu un griestus. Visbiežāk pievienotajā lodžijā veido parapetu no putu blokiem, vēlāk no iekšpuses siena tiek siltināta, savukārt virsū siltinājumam tiek uzlīmēta tvaika izolācija. Pēcāk veido sienu apmetumu, taču bieži vien tā vietā sienu apšuj ar ģipškartonu.
Tāpat kārtīgi jāpārdomā apkures sistēma. Jāatceras, ka stiklojums un siltinājums spēs saglabāt esošo siltumu, bet nekādā gadījumā neģenerēs to. Tas nozīmē, ka aukstajā gada laikā lodžijā būs nepieciešams siltuma avots. Var iebūvēt "siltās grīdas" sistēmu, kuru varētu veidot ne tikai uz grīdas, bet arī sienās.
Visbeidzot, izskati visus alternatīvos variantus un izlem, vai patiešām vēlies veikt šo apvienošanu. Ņem vērā, ka efektīva siltumizolācija aizņem diezgan daudz vietas: mazākais 12cm, bieži vien pat vairāk. Ir kārtīgi jāapsver vai papildu 1,5 – 2 kvadrātmetri ir vērti, lai tērētu laiku problēmu risināšanai, kas saistās ar saskaņošanu. Turklāt jāsaprot, ka projekts izmaksās diezgan daudz.
Foto: remontbp.com