abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20290
Nozares raksti1014
Ekspertu atbildes2565
"Lursoft": Atkritumu savākšanas nozarē jau tagad dominē atsevišķi uzņēmumi : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

"Lursoft": Atkritumu savākšanas nozarē jau tagad dominē atsevišķi uzņēmumi

"Lursoft": Atkritumu savākšanas nozarē jau tagad dominē atsevišķi uzņēmumi

Rīga, 10.sept., LETA. Pagājušā gada atkritumu apsaimniekošanas nozares kopējais apgrozījums sasniedza 130,53 miljonus eiro, gūta 10,58 miljonu eiro peļņa un VID administrētajos nodokļos samaksāti 22,41 miljons eiro, bet lauvas tiesu no kopējā apgrozījuma un peļņas dod nozares līderis SIA "Clean R", liecina "Lursoft" veiktais pētījums. 

Ievērojami lielāks apgrozījums un peļņa nekā pārējiem nozares uzņēmumiem ir SIA "Clean R", kas aizvadītajā gadā apgrozīja 33,37 miljonus eiro, veidojot ceturto daļu no atkritumu savākšanas uzņēmumu kopējā apgrozījuma. 

"Lursoft" pieejamā informācija rāda, ka "Clean R" patiesais labuma guvējs ir Guntars Kokorevičs, savukārt uzņēmuma padomē iecelts Harijs Krongorns, kurš ieņem padomes locekļa amatu arī ar ekspremjera Andra Šķēles ģimeni saistītajā AS "Liepājas Autobusu parks" un medijos tiek dēvēts par bijušā politiķa uzticības personu. Pats Kokorevičs kā patiesais labuma guvējs patlaban reģistrēts 25 uzņēmumos, tostarp AS "Tīrīga".

"Lursoft" dati par pēdējiem pieciem finanšu gadiem liecina, ka "Clean R" apgrozījums strauju pieaugumu piedzīvojis 2016.gadā, kad tas gada laikā palielinājies par 56,14%, sasniedzot 32,4 miljonus eiro, un arī turpmākos gadus turējies virs 30 miljoniem eiro. Iesniegtajā gadā pārskatā norādīts, ka sākot ar 2016.gadu "Clean R" pārņēmusi daļu SIA "Pilsētvides serviss" pakalpojumu, tostarp arī aktīvus un saistības pret darbiniekiem, klientiem un partneriem. Apvienošanas procesā līdz ar 2015.gada izskaņu "Clean R" pievienoti arī SIA "ZMK Investīcijas" un SIA "Bioinvest".

Balstoties uz 2018.gada pārskatā publicēto informāciju, "Clean R" atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumi pērn tika nodrošināti Rīgā, Jūrmalā, Stopiņu, Inčukalna, Ikšķiles, Nīcas, Ķekavas, Carnikavas novados, arī Ogrē, Ķegumā un tā apkārtnē, Ozolnieku, Sējas, Vārkavas, Dagdas novados, kā arī Zilupē. Atkritumu savākšana gan nav vienīgais šī uzņēmuma ieņēmumu gūšanas veids - tas piedāvā arī telpu un teritoriju uzkopšanas pakalpojumus, kā arī nodarbojas ar vides labiekārtošanas preču tirdzniecību.

2018.gadā no "Clean R" kopējā apgrozījuma ieņēmumi par atkritumu apsaimniekošanu veidojuši 19,81 miljonu eiro (59,36% no uzņēmuma kopējā apgrozījuma pagājušajā gadā). 

Tikmēr tā tuvākais konkurents SIA "Eco Baltia vide" savā pēdējā pārskatā nav atšifrējis, cik lielu daļu no kopējiem ieņēmumiem uzņēmumam nodrošinājusi tieši atkritumu savākšana. "Eco Baltia vide" apgrozījums 2018.gadā bija 16,32 miljoni eiro, no tiem 12,62 miljonus eiro devuši ieņēmumi no pakalpojumu sniegšanas (kāpums par 14,85%, salīdzinot ar 2017.gadu). 

Gada pārskatā norādīts vien, ka lielāko daļu no ieņēmumiem par pakalpojumu sniegšanu nodrošina sadzīves atkritumu apsaimniekošana, savukārt šīs ieņēmumu daļas pieaugumu nodrošinājusi gan savākto atkritumu apjoma, gan tarifa pieaugums. Pēdējo piecu gadu laikā "Eco Baltia vide" apgrozījums audzis par 126,73%, bet peļņa pēc nodokļu nomaksas pagājušajā gadā veidojusi 342 680 eiro.

"Eco Baltia vide" kapitāldaļu turētājs ir SIA "Eco Baltia grupa", savukārt, runājot par uzņēmuma patiesajiem labuma guvējiem, norādīts, ka tos nav iespējams noskaidrot.

Apgrozījuma ziņā trešais lielākais uzņēmums starp atkritumu savācējiem ir Ķekavas novadā reģistrētais SIA "Lautus", kura daļas pieder pirms diviem gadiem reģistrētajam SIA "AM Investīcijas" un kura patiesie labuma guvēji ir Sandra Eglīte, Agris Markss un Armands Strods. 

Ar katru gadu "Lautus" apgrozījums pieaug - ja 2014.gadā atkritumu savākšanas uzņēmums apgrozīja 2,68 miljonus eiro, tad pērn tā apgrozījums jau veidoja 8,42 miljonus eiro. Kā ziņots iesniegtajā pārskatā, no kopējā apgrozījuma 22% veido darījumi sadzīves atkritumu apsaimniekošanas nozarē, vēl 17% - darījumi industriālo un lielgabarīta atkritumu apsaimniekošanas nozarē, 13% - darījumi veselības atkritumu apsaimniekošanas nozarē,8% - šķiroto materiālu pirmapstrāde un 9% - vakuuma atkritumu savākšana un sanācija.

Vairāk nekā astoņus miljonus eiro - 8,03 miljonus eiro - pagājušajā gadā apgrozījis arī "Eco Baltia" grupā ietilpstošais AS "Latvijas zaļais punkts", kas, saskaņā ar sadarbības līgumiem, kas noslēgti ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Latvijā ievieš un realizē ražotāju atbildības sistēmas izlietotā iepakojuma, elektronisko un elektrisko iekārtu atkritumu, kā arī videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanu.

Nākamie pēc apgrozījuma lielākie atkritumu nozares uzņēmumi 2018.gadā bija SIA "Pilsētvides serviss" (7,08 miljoni eiro), SIA "ZAAO" (6,87 miljoni eiro), SIA "Ekobaze Latvia" (4,69 miljoni eiro), SIA "Metko" (4,1 miljons eiro), SIA "Eko Kurzeme" (3,85 miljoni eiro) un SIA "Jelgavas komunālie pakalpojumi" (3,53 miljoni eiro). 

Iepazīstoties ar nozares kopējiem finanšu rādītājiem, redzams, ka 2018.gadā atkritumu savākšanas nozarē strādājošie uzņēmumi pēc nodokļu nomaksas nopelnījuši 10,58 miljonus eiro, informēja "Lursoft". Salīdzinot ar 2017.gadu, pērn uzņēmumu peļņa augusi vairāk nekā trīs reizes.  Ar peļņu aizvadītajā gadā strādājuši 48,12% no visiem uzņēmumiem, kuru darbība saistīta ar atkritumu savākšanu.

Lielākie zaudējumi 2018.gadā nozarē bijuši SIA "Viduskurzemes AAO" - 197 130 eiro pēc nodokļu nomaksas. "Lursoft" norāda, ka šis pirms desmit gadiem reģistrētais uzņēmums ar peļņu strādājis vien 2013. un 2009.gadā. "Lursoft" izziņā pieejamā informācija rāda, ka "Viduskurzemes AAO" patiesos labuma guvējus nav iespējams noteikt, savukārt tā lielākie dalībnieki ir komandītsabiedrība "Expansion Capital Fund AIF" (38,37%) un SIA "NAIK ieguldījumi", kura dalībnieks un patiesais labuma guvējs, savukārt, ir Juris Feldmanis.

"Viduskurzemes AAO" gada pārskatā teikts, ka uzņēmuma izaugsme tiek saistīta ar no atkritumiem iegūta kurināmā ražošanu. Šis plāns paredz jau šogad atteikties no sadzīves atkritumu savākšanas un šķirošanas, galveno uzmanību veltot  no atkritumiem iegūta kurināmā ražošanai, kas uzņēmumam 2019.gadā ļautu saglabāt ekonomiskos rādītājus pagājušā gada līmenī un, sākot ar 2020.gadu, tos ievērojami uzlabot.

"Clean R" atrodas ne tikai līderos starp atkritumu savācējiem ar lielāko apgrozījumu 2018.gadā, bet arī pirmajā vietā starp nozares pelnošākajām kompānijām. Gada pārskatā pieejamā informācija rāda, ka uzņēmums pēc nodokļu nomaksas pērn nopelnījis 3,5 miljonus eiro. Starp visiem nozares uzņēmumiem ir tikai vēl viens, kura peļņa pagājušajā gadā pārsniegusi viena miljona eiro atzīmi, un tas ir "Lautus" ar 2,225 miljonu eiro peļņu. Pēc "Lursoft" informācijas, 2018.gads bijis pirmais "Lautus" darbības vēsturē, kad uzņēmums strādājis ar peļņu.

Atkritumu savākšanas nozarē reģistrētie uzņēmumi 2018.gadā VID administrētajos nodokļos kopā samaksājuši 22,41 miljonus eiro, no kuriem trešo daļu (7,91 miljonus eiro) - "Clean R". Otrs lielākais nodokļu maksātājs pērn bijis 28 pašvaldībām (61,6% no pamatkapitāla ieguldījusi Valmieras pilsētas pašvaldība) piederošais "ZAAO", kas valsts kopbudžetā nodokļos samaksājis 2,5 miljonus eiro, par 19,43% vairāk nekā gadu iepriekš. No kopējās nodokļu summas 596 560 eiro veido valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, bet 264 770 eiro - iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Kā savā pārskatā skaidrojusi "ZAAO" vadība, pagājušajā gadā uzņēmums saskāries ar riskiem un neskaidriem apstākļiem, kas būtiski ietekmējuši saimnieciskās darbības finansiālos rezultātus (6,87 miljonu eiro apgrozījums un 103 650 eiro peļņa) - pakalpojuma cenās netika paredzētas izmaksas tik straujam degvielas cenu pieaugumam (par 15%), kā arī darba tirgus tendences liegušas piesaistīt uzņēmumam atbilstošu personālu.

Runājot par darbinieku skaitu atkritumu savākšanas nozarē strādājošos uzņēmumus, "Lursoft" norāda, ka pērn tas saglabājies iepriekšējā gada līmenī - nozares uzņēmumi kopumā ar darba vietām nodrošinājuši 2952 darbiniekus. No tiem 43,19% bija nodarbināti "Clean R". Otrs lielākais darba devējs bijis "Eco Baltia vide" (263 darbinieki 2018.gadā), bet trešajā vietā ierindojies "ZAAO" (152 darbinieki).

Pēc "Lursoft" datiem, vairāk nekā 90% no visiem atkritumu savākšanas nozarē strādājošo uzņēmumu dalībniekiem ir no Latvijas, vien retajam pamatkapitāls ir ar ārvalstu izcelsmi. Lielākais to vidū ir lietuviešu "Ekobaze" un Karolim Kubiļum un Marijum Kubiļum piederošais "Ekobaze Latvia", kas nodarbojas ar otrreizējo izejvielu savākšanu un to sagatavošanu pārstrādei. Pērn uzņēmums apgrozījis 4,69 miljonus eiro un nopelnījis 154 470 eiro.

"Lursoft" norādīja, ka informāciju par patiesajiem labuma guvējiem iesniegusi lielākā daļa no visiem nozares uzņēmumiem. Pēc "Lursoft" rīcībā esošās informācijas, patiesie labuma guvēji zināmi 81,08% no visiem šīs nozares uzņēmumiem, bet no tiem, kuri norādījuši, ka patieso labuma guvēju nav iespējams noteikt vai arī nav snieguši par to ziņas, 28,6% gadījumu uzņēmuma īpašnieki ir pašvaldības.

Visbiežāk patiesā labuma guvēju sarakstos figurē Guntara Kokoreviča vārds - kopskaitā septiņos ar atkritumu savākšanu saistītos uzņēmumos un pilnsabiedrībās ("Clean R", Pilnsabiedrība "Vides pakalpojumi Liepājai", SIA "Eko Rija", pilnsbiedrība "CREB", SIA "CREB Rīga", "Tīrīga", SIA "Eko Terra"), kuru kopējais apgrozījums 2018.gadā bijis 39,22 miljoni eiro, bet peļņa - 4,02 miljoni eiro).

Trijos ar atkritumu savākšanu saistītos uzņēmumos kā patiesais labuma guvējs norādīts Uģis Gribusts. "Lursoft" izpētījis, ka lielākā no firmām, kurās kā patiesais labuma guvējs norādīts Gribusts, ir SIA "Tolmets Tukums" - pagājušajā gadā apgrozīti 2,28 miljoni eiro un nopelnīti 112 690 eiro. Gribustam pieder 48,98% no "Tolmets Tukums" kapitāldaļām, bet pārējās daļas - SIA "Tolmets", kura īpašnieki ir Vladimirs Carkovs, Jurijs Homutovs un Roberts Ivanovs. Abi pārējie uzņēmumi, kuru patiesais labuma guvējs ir Gribusts, neizceļas ar augstiem finanšu rādītājiem un izaugsmi. SIA "Baltic Eko park" pagājušajā gadā nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības un uz šā gada 7.septembri tā nodokļu parāds sasniedza 242 820 eiro, bet Olainē reģistrētā SIA "Rosella" 2018.gadā apgrozījusi vien 4230 eiro.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Logi un drošība

Logi un drošība

Ar REHAU jums ir pieejamas visas iespējas – īpašs dizains, ilgtspējīgi produkti vai viedie risinājumi.

Aktuālie piedāvājumi

Ugunsizturīgo kabeļu E30-E90 montāža uz koka

Ugunsizturīgo kabeļu E30-E90 montāža uz koka

KOPOS no 2021. gada marta papildina savu sortimentu ar skrūvēm, kas paredzētas montāžai kokā, – tās papildina pašlaik pieejamo dažādu materiālu fiksācijas skrūvju klāstu ugunsizturīgo kabeļlīniju uzstādīšanai. 

Aktualitātes

Eiropas Komisija nosaka izmaiņas likumdošanā, kas radīs labvēlīgāku vidi atjaunojamās enerģijas izmantošanai

Eiropas Komisija nosaka izmaiņas likumdošanā, kas radīs labvēlīgāku vidi atjaunojamās enerģijas izmantošanai

Eiropas Komisija (EK) ir pieņēmusi tiesību aktu priekšlikumu paketi, kas nosaka likumdošanas rīkus, ar kuriem sasniegt Eiropas klimata mērķus, virzoties uz zaļākiem risinājumiem, ilgtspēju un enerģētisko neatkarību. Galvenokārt izmaiņas paredz labvēlīgāku vidi atjaunojamās enerģijas izmantošanai, plašāku un stingrāku emisijas kvotu sistēmu un visas enerģijas sistēmas elektrifikāciju.

Pielaiko telpu, māju, dārzu