Kā nogādāt ūdeni līdz mājai?
Iesistā aka
Artēziska aka (dziļurbums) Artēziskā urbuma ierīkošanai vajadzīgs: * projekts; * ūdens analīze; * Nacionālā vides veselības centra, Reģionālās vides pārvaldes un Ģeoloģijas pārvaldes atļauja. Visefektīvākais ūdens ieguves veids ir artēziskā aka, kas var būt 30 un vairāk metru dziļa. Artēziskais ūdens atrodas dziļākos grunts slāņos, ieslēgts starp diviem ūdens necaurlaidīgiem slāņiem. Ja urbums ierīkots un ekspluatēts pareizi, tas ir pasargāts no piesārņošanas, taču nav ķīmiski tīrs. Tajā var būt izšķīdušas dažādas minerālvielas, kuru klātbūtne un koncentrācija atkarīga no iežu slāņiem, kuros ūdens atrodas. Dažkārt artēziskais ūdens satur pārāk daudz kaļķa vai dzelzs savienojumu, kas apgrūtina ūdens izmantošanu mājsaimniecībā. Lai attīrītu piemaisījumus, jāuzstāda speciāli filtri. Dziļurbumu ūdens ieguvei veic specializēti licencēti uzņēmumi ar profesionālu tehniku, pirms tam izdarot nepieciešamo grunts izpēti. Ja aka vairs netiek izmantota, to likvidē, urbumu aiztaisa ar treknu mālu vai cementa tamponu. Likvidēšanu, tāpat kā ierīkošanu, drīkst veikt tikai specializēti uzņēmumi. Atšķirībā no seklajiem urbumiem artēzisko ūdeni nevar saņemt par velti - tā ir nacionālā bagātība, kuras lietošana ir reglamentēta. Ja urbums dziļāks par 20 metriem, par ūdeni jāmaksā dabas resursu nodoklis. Tāpat kā pilsētas ūdensvadam, artēziskajai akai ir skaitītājs. Artēziskajām akām tiek noteikta sanitārā aizsardzības zona, kurā tiek stingri ierobežota saimnieciskā darbība. Artēziskas akas priekšrocības * Praktiski neizsīkstoši ūdens krājumi; * ūdens ir tīrāks, tam ir pastāvīga temperatūra; * ūdens ieguve nav atkarīga no sezonas; * vienmērīga ūdens piegāde; * pietiekami liels spiediens, lai varētu funkcionēt visas mājsaimniecībā izmantojamās ierīces, kurām vajadzīgs ūdens. Trūkumi * Salīdzinoši augstas ierīkošanas izmaksas; * sarežģīta ierīkošana; * ūdenim iespējami nevēlami minerālvielu piemaisījumi.
Grodu aka
Grodu akas trūkumi * Ūdens daudzums akā atkarīgs no laika apstākļiem - sausā iaikā līmenis krītas, dažkārt pat izžūst, bet lietainā iaikā paceļas; * ja aka nav dziļa, ūdens ne vienmēr ir higiēniski tīrs; * vajadzīgi īpaši drošības pasākumi (akai jābūt noslēgtai), lai tajā nekas nevarētu iekrist; * Darbietilpīga ierīkošana. Ierīkošana Atkarībā no ūdensnesējslāņa biezuma ierīko pilndziļuma vai nepilndziļuma aku, Nepilndziļuma aku ierīko, ja ūdensnesējslānis ir biezs (vismaz 3 m). Šādā akā ūdens sapiūst no apakšas, tās dibenā apmēram pusmetra biezumā tiek sabērta smalkāka, virs tās - rupjāka grants, kas funkcionē kā mehānisks filtrs. Pilndziļuma akas ierīko vietās, kur ūdensnesējslānis ir samērā plāns un neliela akas caurplūde. Šādā akā ūdens pieplūst no sāniem caur filtriem, kas iebūvēti apakšējo grodu sienās. Apakšējā ūdensnecaurlaidīgajā slānī iebūvētajā akas daļā ir ūdenskrātuve. Lai palielinātu ūdens caurplūdi, ieteicams ierīkot kombinēta tipa aku ar pieplūdi no sāniem un apakšas. Seklu aku (līdz 5 m) var ierīkot pašu spēkiem, dziļākai akai ieteicams izmantot speciālu tehniku, Abos variantos izmanto iegremdēšanas paņēmienu. Grodus savieno ar speciāliem hermētiķem vai aizbetonē, Tiek ražoti gropēti grodi, kurus var ērti samaukt citu uz cita, - montāžas gaitā tie nenobīdās.
{ABC_NEXT_ARTICLE ID=udensmaisitaji TEXT=[Par ūdensmaisītājiem jeb jaucējkrāniem lasiet šeit!]} Rakstu sagatavojis Ingars Liepiņš Izmantoti fragmenti no grāmatass "Māja laukos" (Valters un Rapa} Foto: no publicitātes Vairāk par ūdensapgādi un sanitārtehniku lasiet šeit! Jautājiet ekspertam Ja jums ir kādas neskaidrības par logiem, sūtiet savus jautājumus uz adresi abc@abc.lv ar norādi "Logu ekspertam". Atbildi atradīsiet 24 stundu laikā www.abc.lv sadaļā JAUTĀJIET EKSPERTAM. Jums atbildēs uzņēmuma Saules logi un durvis projektu vadītājs Gints Gusārs.