abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi26471
Nozares raksti2312
Ekspertu atbildes3041
Kā nogādāt ūdeni līdz mājai? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā nogādāt ūdeni līdz mājai?

Kā nogādāt ūdeni līdz mājai?
Atšķirībā no daudzstāvu namu iedzīvotājiem, kas ūdeni saņem no sabiedriskā ūdensvada, ģimenes mājās dzīvojošiem, īpaši lauku apvidū, par to lielākoties jārūpējas pašiem. Tātad jāierīko lokālā ūdensapgāde. Vislētākais ūdens ieguves veids - iesistā cauruļaka. Visdārgākais - artēziskā aka. Grodu aka - zelta vidusceļš. Ar jēdzienu «lokālā ūdensapgāde» saprotam gan ūdens ieguvi, gan arī tā nogādāšanu mājā un sadali patērētājiem, tas ir, aizvadīšanu līdz katrai izlietnei, tualetes podam, dušai, vannai, veļas mašīnai, ūdens sildītājam. Ūdens ieguvi ģimenes mājai var organizēt trejādi - izrokot grodu aku, iedzenot cauruļaku vai ierīkojot artēzisko urbumu. Iekšējā ūdens apgādes sistēma visos variantos ir vienāda. No atklātām ūdenstilpēm mājas vajadzībām ūdeni parasti neiegūst, jo tā kvalitāte nav kontrolējama. Izņēmums varētu būt tīrs avots, taču tas ne vienmēr spēj nodrošināt mājai gada ritumā nepieciešamo ūdens daudzumu, Parasti avots ir kā romantiska piedeva tradicionālajai vai urbtajai akai, - to izmanto galvenokārt vasarā.
Iesistā aka
Visvienkāršākais un lētākais ūdens ieguves veids ir iesistā cauruļveida aka (sadzīvē sauc par spici), kas uztver virsējos gruntsūdeņus līdz 6 metru dziļumam. Zemē iedzen cinkotu tērauda cauruli, kas sastāv no vairākiem savstarpēji savienotiem posmiem. Tās apakšējā daļā ir apmēram metru garš filtrs, caur kuru ūdens tiek iesūknēts caurulē un pacelts virs zemes. Filtrs sastāv no perforētas caurules un bronzas vai misiņa sieta, kas nesedz cauruli no ārpuses. Filtra aizsardzībai pret mehāniskiem bojājumiem, kas var rasties iedzīšanas procesā, to ievieto nerūsējoša tērauda čaulā. Irdenos, smilšainos iežos cauruli iedzen, sitot ar speciālu zveltni. Blīvās māla gruntīs vispirms izveido urbumu un tajā ievieto cauruli. Cauruļaka parasti atrodas pagalmā, lai būtu pieejama gan no dzīvojamās mājas, gan no pārējām ēkām. Pastāvīgai izmantošanai izdevīgi ierīkot aku dzīvojamā mājā - tehniskajā telpā vai pagrabā zem mājas. Sūknēt var ar mehānisko vai elektrisko sūkni. Kaut arī vieglāk un ērtāk izmantot elektriskās ūdens pacelšanas ierīces, diezgan bieži izmanto mehāniskos virzuļsūkņus. Iemesls - akas mazā ražība. Ja no cauruļakas ūdeni iegūst arī ziemā, tā jāsargā no aizsalšanas. Šajā nolūkā mehāniskā sūkņa virzuļa daļu iedziļina zemē īpaši izbūvētā šahtā (grodu akā). Ar pārtraukumiem darbinātu sūkni periodiski iztukšo. Lai pasargātu no aizsalšanas elektrisko sūkni, vislabāk to novietot apsildāmā telpā, bet ūdens cauruli no akas līdz sūknim aizvadīt 1,70 m dziļumā, tas ir, zem grunts sasalšanas robežas. Spices efektivitāte atkarīga no vietas, kur tā iedzīta. Ja tuvu zemes virskārtai ir ļoti blīvi, cieti ieži, tad spici iedzīt grūti vai pat neiespējami, turklāt nav garantijas, ka šāds urbums dos ūdeni. Ja cauruļaku izdodas ierīkot āderu krustpunktā, ūdens mājas vajadzībām parasti pietiek, taču ne vienmēr apmierina kvalitāte, jo ūdens tiek savākts no sekliem horizontiem. Mūsdienīgās mājās spici parasti izmanto tikai kā pagaidu risinājumu, kamēr nav ierīkota grodu aka vai dziļurbums. Konstrukcijas vienkāršības un lētuma dēļ cauruļakas iecienītas dārzkopības kooperatīvos - ūdeni iesūknē tvertnēs, kur tas sasilst, pēc tam ar šļūteni pašplūsmas ceļā tas tiek novadīts vajadzīgajā vietā dārza laistīšanai. Citām saimnieciskām vajadzībām izmanto auksto ūdeni tieši no spices. Kvalitatīvāku ūdeni var iegūt no urbumiem, kuri ir dziļāki par 10 m un kuru ūdensnesēja slāņa biezums ir vismaz 5 m.
Artēziska aka (dziļurbums) Artēziskā urbuma ierīkošanai vajadzīgs: * projekts; * ūdens analīze; * Nacionālā vides veselības centra, Reģionālās vides pārvaldes un Ģeoloģijas pārvaldes atļauja. Visefektīvākais ūdens ieguves veids ir artēziskā aka, kas var būt 30 un vairāk metru dziļa. Artēziskais ūdens atrodas dziļākos grunts slāņos, ieslēgts starp diviem ūdens necaurlaidīgiem slāņiem. Ja urbums ierīkots un ekspluatēts pareizi, tas ir pasargāts no piesārņošanas, taču nav ķīmiski tīrs. Tajā var būt izšķīdušas dažādas minerālvielas, kuru klātbūtne un koncentrācija atkarīga no iežu slāņiem, kuros ūdens atrodas. Dažkārt artēziskais ūdens satur pārāk daudz kaļķa vai dzelzs savienojumu, kas apgrūtina ūdens izmantošanu mājsaimniecībā. Lai attīrītu piemaisījumus, jāuzstāda speciāli filtri. Dziļurbumu ūdens ieguvei veic specializēti licencēti uzņēmumi ar profesionālu tehniku, pirms tam izdarot nepieciešamo grunts izpēti. Ja aka vairs netiek izmantota, to likvidē, urbumu aiztaisa ar treknu mālu vai cementa tamponu. Likvidēšanu, tāpat kā ierīkošanu, drīkst veikt tikai specializēti uzņēmumi. Atšķirībā no seklajiem urbumiem artēzisko ūdeni nevar saņemt par velti - tā ir nacionālā bagātība, kuras lietošana ir reglamentēta. Ja urbums dziļāks par 20 metriem, par ūdeni jāmaksā dabas resursu nodoklis. Tāpat kā pilsētas ūdensvadam, artēziskajai akai ir skaitītājs. Artēziskajām akām tiek noteikta sanitārā aizsardzības zona, kurā tiek stingri ierobežota saimnieciskā darbība. Artēziskas akas priekšrocības * Praktiski neizsīkstoši ūdens krājumi; * ūdens ir tīrāks, tam ir pastāvīga temperatūra; * ūdens ieguve nav atkarīga no sezonas; * vienmērīga ūdens piegāde; * pietiekami liels spiediens, lai varētu funkcionēt visas mājsaimniecībā izmantojamās ierīces, kurām vajadzīgs ūdens. Trūkumi * Salīdzinoši augstas ierīkošanas izmaksas; * sarežģīta ierīkošana; * ūdenim iespējami nevēlami minerālvielu piemaisījumi.
Grodu aka
Tradicionāls ūdens iegūšanas veids ir smelšana vai sūknēšana no betona grodu akas. Tai ir citāds ūdens savākšanas mehānisms nekā urbumam, tāpēc nereti vietās, kur iedzītā cauruļaka (spice) ir mazetektīva, var noderēt grodu jeb parastā aka. Grodu aka, tāpat kā cauruļaka, savāc gruntsūdeņus, taču no lielāka dziļuma (līdz pat 30 m), kur tas ir salīdzinoši tīrāks. Akas dziļums atkarīgs no vietas - dažkārt vajadzīgi desmit un pat vairāk grodi, bet citviet pietiek ar dažiem, Lai noteiktu, kāda ir grunts un cik dziļi meklējams ūdens, jāveic ģeoloģiskā grunts izpēte. Dažkārt izlīdzas ar āderu speciālista jeb rīkstnieka pakalpojumiem. Precīzu ūdens kvalitātes ainu var iegūt tikai ar gruntsūdeņu analīzi. Ja netiek veikta grunts izpēte, akas rakšana kļūst par laimes spēli - ūdens tajā var būt un var nebūt, vai arī tā ir maz. Arī tad, ja ūdens caurmērā pietiek, tas var izsīkt, ja strauji palielinās patēriņš, piemēram, vienlaikus tiek lietota vanna, duša, mazgāta veļa, laistīts dārzs, dzirdīti lopi. Lai novērstu virsūdeņu iekļūšanu akā, visapkārt apmēram metra rādiusā un pusotra metra dziļumā izveido māla aizsargslāni. Augšējam grodam jāpaceļas 0,8-1 m virs zemes.
Grodu akas trūkumi * Ūdens daudzums akā atkarīgs no laika apstākļiem - sausā iaikā līmenis krītas, dažkārt pat izžūst, bet lietainā iaikā paceļas; * ja aka nav dziļa, ūdens ne vienmēr ir higiēniski tīrs; * vajadzīgi īpaši drošības pasākumi (akai jābūt noslēgtai), lai tajā nekas nevarētu iekrist; * Darbietilpīga ierīkošana. Ierīkošana Atkarībā no ūdensnesējslāņa biezuma ierīko pilndziļuma vai nepilndziļuma aku, Nepilndziļuma aku ierīko, ja ūdensnesējslānis ir biezs (vismaz 3 m). Šādā akā ūdens sapiūst no apakšas, tās dibenā apmēram pusmetra biezumā tiek sabērta smalkāka, virs tās - rupjāka grants, kas funkcionē kā mehānisks filtrs. Pilndziļuma akas ierīko vietās, kur ūdensnesējslānis ir samērā plāns un neliela akas caurplūde. Šādā akā ūdens pieplūst no sāniem caur filtriem, kas iebūvēti apakšējo grodu sienās. Apakšējā ūdensnecaurlaidīgajā slānī iebūvētajā akas daļā ir ūdenskrātuve. Lai palielinātu ūdens caurplūdi, ieteicams ierīkot kombinēta tipa aku ar pieplūdi no sāniem un apakšas. Seklu aku (līdz 5 m) var ierīkot pašu spēkiem, dziļākai akai ieteicams izmantot speciālu tehniku, Abos variantos izmanto iegremdēšanas paņēmienu. Grodus savieno ar speciāliem hermētiķem vai aizbetonē, Tiek ražoti gropēti grodi, kurus var ērti samaukt citu uz cita, - montāžas gaitā tie nenobīdās.
{ABC_NEXT_ARTICLE ID=udensmaisitaji TEXT=[Par ūdensmaisītājiem jeb jaucējkrāniem lasiet šeit!]} Rakstu sagatavojis Ingars Liepiņš Izmantoti fragmenti no grāmatass "Māja laukos" (Valters un Rapa} Foto: no publicitātes Vairāk par ūdensapgādi un sanitārtehniku lasiet šeit! Jautājiet ekspertam Ja jums ir kādas neskaidrības par logiem, sūtiet savus jautājumus uz adresi abc@abc.lv ar norādi "Logu ekspertam". Atbildi atradīsiet 24 stundu laikā www.abc.lv sadaļā JAUTĀJIET EKSPERTAM. Jums atbildēs uzņēmuma Saules logi un durvis projektu vadītājs Gints Gusārs.
Banner 280x280 Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.