Praktiskie Padomi: Mīkstā grīdas seguma ieklāšana
Pa paklāja segumu nenoliedzami ir vispatīkamāk staigāt, jo tas ir mīksts un rada siltuma sajūtu pēdām, kā arī lieliski absorbē soļu radīto skaņu. Paklāji ir pieejami dažādos rakstos un krāsās, tāpat ir nopērkamas paklāja flīzes, kas tiek pielīmētas pie grīdas pamatnes. Paklāji tiek ražoti no dažāda veida materiāliem, sākot no sintētikas līdz dabiskajiem vilnas segumiem, tādēļ to cenas arī ir atšķirīgas.
Mīksto grīdas segumu izejmateriāls
Paklāji atšķiras pēc tā, no kādām šķiedrām tie ir izgatavoti – dabīgām (vilna, lins, sizals u.c.) vai sintētiskām šķiedrām (polipropilēns, poliamīds u.c.). No šķiedras būs atkarīgs paklāja kalpošanas ilgums, krāsas noturība, tīrīšanas process, vai pārvietotu mēbeļu vietas būs "iezīmētas" neatgriezeniski, vai intensīvākās staigāšanas vietas būs redzamas pēc pusgada vai vairākiem
gadiem u.c.
Dabīgas šķiedras tiek iedalītas augu un dzīvnieku izcelsmes materiālos. No dabīgajiem augu izcelsmes materiāliem grīdas segumu izgatavošanā tiek izmantots lins, kokvilna, džuta, sizals, kokosriekstu šķiedras un citi. Dzīvnieku izcelsmes materiāli ir zīds un vilna.
Šie segumi vienmēr prasīs vairāk uzmanības un rūpīgāku kopšanu, nekā sintētiskie paklāji. Tāpat tie reaģē uz mituma līmeņa izmaiņām telpā, kādēļ iespējama dabīgo paklāju raušanās. Vilnas segumiem pirmos mēnešus bieži vien atdalās sīkas plūksnas, kas var izsaukt alerģiju. Lai saglabātu sākotnējo izskatu, nepieciešama īpaša plūksnu kopšana, ik pa laiciņam uzķemmējot to ar speciālu putekļusūcējam piestiprinātu rotējošu birsti.
Mākslīgas izcelsmes materiāli var būt veidoti uz augu (viskoze, gumija) vai minerālu (stiklšķiedra, metāliska šķiedra) izejvielu bāzes. Sintētiskie segumi ir mazāk prasīgi, bet šeit liela nozīme ir šķiedras veidam.
Polipropilēna šķiedras. Polipropilēns ir vienīgais materiāls,
kuram jau sākotnēji piemīt antistatiskums. Šis materiāls ir samērā lēts – lētāks par poliamīdu un vilnu. Tā trūkumi ir nepietiekama nodilumizturība un ugunsdrošums. Turklāt tas ātri nonēsājas lielas intensitātes telpās, vienkāršāk sakot – tam ir īss kalpošanas laiks.
Poliamīda šķiedras. Materiālam raksturīga elastība, nodilumizturība, antistatiskums, augsti ugunsdrošības rādītāji. Tas nemaina formu, stāvot zem mēbelēm, un to ir viegli kopt. Plašas krāsu un dizaina iespējas. Cenu ziņā dārgāki kā polipropilēna segumi.
Poliestera šķiedras nodilumizturības ziņā stipri atpaliek no poliamīda šķiedrām. Dažos gadījumos ir iespējams sajaukt kopā poliestera un poliamīda šķiedras, tā uzlabojot gatava izstrādājuma īpašības.
Akrila šķiedras ir mīksts un pakļāvīgs materiāls. Tomēr tam ir tendence savelties bumbiņās, tāpēc mīkstiem grīdas segumiem no šī materiāla vajadzīga biežāka apkope. Akrilam piemīt vidēja nodilumizturība (stipri zemāka par izstrādājumiem no poliamīda). Akrila šķiedru pielietošana ļauj izgatavot elegantas vilnas imitācijas, kuras labāk izmantot mājvietās, nevis ofisos.
Vilna. Segumu priekšrocības – izturība, šķiedras elastība, zema siltumcaurlaidība, augsti ugunsdrošības rādītāji. Trūkumi – augsta cena, materiāls uzkrāj statisku lādiņu, ātri paliek netīrs, ir pakļauts pelējuma un kožu iedarbībai.
Izvēloties paklāju, lielāku uzticību būtu jāvelta paklājam, kuram ir pieejama tehniskā informācija, kas pierāda preces kvalitāti un skaidro tā pielietojumu. Šāda klasifikācija ir speciāli veidota, lai būtu iespējams savstarpēji salīdzināt dažādus segumus.
Tehniskajā informācijā parasti norāda – izejmateriālu; komforta skalu, ko apzīmē ar piecām zvaigznītēm (jo mazāk zvaigznītes, jo zemāks komforta līmenis); izturības skalu; pieļaujamo slodzi; papildu īpašības (piemēram, antistatisks, antialerģisks,
atsevišķi norāda, vai šo segumu drīkst izmantot uz kāpnēm vai apsildāmajām grīdām, vai tas ir piemērots riteņkrēslu slodzei u.c. apzīmējumi).
Mīksto grīdas segumu veidi
Pie mīkstajiem grīdas segumiem pieder visu veidu paklāji – ruļļu paklāji, kas pārsvarā ir pieejami platumos 2/4/5 metri vai 3,66 m (vairāk Amerikas tirgus), gabalpaklāji un paklājflīzes ar standarta izmēru 50x50 cm.
Ruļļu paklājs – ieklāj visā telpas platībā no sienas līdz sienai. Pie pamatnes vēlams pielīmēt. Mazākās telpās var fiksēt segumu ar divpusējo līmlentu. Šo segumu grūti pielāgot telpas izmēriem, parasti rodas daudz atgriezumi. Nav iespējams atjaunot paklāju, ja kāda vieta ir neatgriezeniski sabojāta.
Gabalpaklājs - ieklāj tikai konkrētā zonā. Nav nepieciešams nofiksēt pie grīdas, bet atsevišķos gadījumos var fiksēt ar divpusējo līmlentu, lai nepaceļas stūrīši. Segumi pieejami dažādās formās un izmēros. Tomēr arī šo segumu nav iespējams atjaunot, ja kāda vieta ir neatgriezeniski sabojāta. Ērtums – iespēja pārvietot uz citu vietu.
Paklājflīzes – var klāt visā telpas platībā no sienas līdz sienai vai tikai konkrētā zonā kā gabalpaklāju. Nevajag līmēt pie pamatnes, bet tikai nofiksēt – ar fiksāžu vai speciāli paklājflīzēm domātām uzlīmēm, kā arī fiksēšanai pie grīdas var izmantot divpusējo līmlentu. Viegli pielāgot telpas izmēriem un ir maz atgriezumu. Pastāv iespēja atjaunot paklāju, nomainot to tikai daļēji, kā arī pārvietot pilnībā uz citu telpu.
Katram no šiem seguma veidiem ir savi plusi un mīnusi – atgriezumu daudzums, nomaiņas iespējas, dizaina iespējas, ieklāšanas vieglums vai grūtības. Attiecīgi, tos izvērtējot, var izdarīt konkrētus secinājumus un nonākt pie vajadzīgā seguma izvēles.
Mīksto grīdas segumu izvēle
Ieteikt konkrētus izvēles kritērijus mīkstā seguma iegādē nav iespējams, jo ikviens no mums ir ļoti atšķirīgs un tikai katrs pats zinās, kādu rezultātu vai sajūtas vēlas panākt, ieklājot mīksto segumu. Tomēr pirms mīkstā grīdas seguma iegādes sākumā būtu jāizvērtē: budžets; kādā telpā segums tiks izmantots; cik lielai noslodzei tas būs pakļauts; patērētāja dzīvesveids; vai ir alerģijas, mazi bērni, mājdzīvnieki utt.
Protams, jāizvērtē arī vēlamais seguma dizains. Pieejamas plašas iespējas – sākot no vēsturiski klasiskiem vai strīpu rakstiem, maziem vai lieliem ornamentiem un ziedu rakstiem, vai speciāli pasūtītāja vēlmēm veidoti raksti. Krāsa un raksts noteiks, vai uz paklāja būs redzami netīrumi un traipi. Jārēķinās, ka gaišie paklāji būs jātīra 4x biežāk, nekā tumšākas krāsas. Tāpat neliels raksts vienmēr labāk noslēps netīrumus vai mazus gruzīšus, nekā pilnīgi vienkrāsains segums – vienalga ļoti gaišs vai tumšs.
Turklāt, grīdas seguma izvēli lielā mērā noteiks tieši tas, kādā telpā tas atradīsies:
* Guļamistabās rekomendē pārgriezto cilpu segumus, jo tiem ir mīksta virskārta un pa tiem ir patīkami staigāt. Tomēr tiem ir pazemināta nodilumizturība, kā arī garās un neblīvās plūksnas padara grūtāku ikdienas uzkopšanu.
* Publiskām telpām – ofisiem, koridoriem, trepēm, kā arī mājokļa telpām, kur ir intensīvāka staigāšana, vispiemērotākie ir cilpu un kombinētie paklāju tipi. Šāda tipa paklājiem ir nelielas un blīvas plūksnas, kas atvieglo uzkopšanu, netīrumi un putekļu iekļūšana plūksnu iekšpusē ir minimāla.
* Viesistabām un bērnistabām rekomendē velūra mīkstos grīdas segumus, jo tos ir viegli kopt un tiem piemīt nepieciešamās komforta īpašības.
* Vannas istabām, virtuvēm, tualetēm un citām telpām ar paaugstinātu mitrumu vislabāk izmantot grīdas segumus no sintētiskiem materiāliem.
Mīksto grīdas segumu aptuvenās cenas
Mīksto grīdas segumu cena atkarīga no vairākiem faktoriem – izejmateriāla, izgatavošanas tehnoloģijas, seguma biezuma, blīvuma, krāsu un toņu daudzuma, dizaina elementu klātbūtnes, teflona esamības, pārklājuma utt.
Ņemot vērā šos visu faktorus, sintētiskie mīkstie grīdas segumi var maksāt 8-60 Ls/m2. Dabīgie grīdas segumi ir dārgāki: sizals – 25-60 Ls/m2, papīra (papīra šķiedras un lateksa pamatne) – 30 Ls/m2; vilna – 10-700 Ls/m2; kokvilnai ir divas kategorijas: 1-20 Ls/ m2 un no 100 Ls/m2 uz augšu, vidējas cenu kategorijas nav.
Lai izrēķinātu viena gatava grīdas seguma kvadrātmetra izmaksas, jāņem vērā šādi faktori – no kāda materiāla ir grīda, kāds ir tās stāvoklis, kāda ir grīdas platība un cik uz tās ir šķēršļu, paklāja cena, pamatnes materiāla cena un seguma uzlikšana.
Mīkstā grīdas seguma ieklāšana
Mīkstā seguma ieklāšanu būtu vēlams uzticēt profesionāļiem, kuru pakalpojumus parasti piedāvā specializētie grīdas segumu saloni. Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, kad segums tiek klāts no vairākām atsevišķām daļām (ruļļu materiāli), jo savienojuma šuvēm jābūt ciešām un stingrām (šim nolūkam izmanto speciālus instrumentus, ko sauc par "kaķa nagiem"). Tāpat tas vēlams gadījumos, ja segumam ir raksts vai zīmējums, kuru nepieciešams ļoti rūpīgi ievērot. Tomēr, izvērtējot savas spējas un materiāla ieklāšanas sarežģītību, iespējams tikt galā ar saviem spēkiem.
1. Materiālu sagatavošana ieklāšanai. Mīksto grīdas segumu ir jāizsaiņo un jādod tam laiks aklimatizēties telpā ar minimālo gaisa temperatūru 16°C vismaz 24 stundas pirms to ielikšanas. Tam īpaši jāpievērš uzmanība, kad gaisa temperatūra iekštelpās un laukā krasi atšķiras. Ja materiāls nav aklimatizēts, tas var sākt krokoties vai viļņoties, var parādīties šuvju vietas.
2. Grīdas pamatnes sagatavošana. Mīksto grīdas segumu var klāt uz jebkuras virsmas (betons, OSB plāksnes, grīdas reģipsis, finieris u.c.), galvenais nosacījums ir līdzena, gluda virsma. Vajadzības gadījumā grīdas pamatnes virsma jālīdzina, izmantojot izlīdzinošo masu vai špakteles. Ieklājot uz plākšņu materiāliem, jāpievērš uzmanība šuvju vietām. Nedrīkst būt atšķirības plākšņu augstumos, citādi segums nonēsāsies ātrāk. Pamatnei, uz kā klāsiet mīksto grīda segumu, jābūt cietai, sausai, gludai, nolīmeņotai un pilnīgi atbrīvotai no netīrumiem vai būvgružiem.
Ja plānots uzklāt ruļļu paklāju, tad pirms šī seguma ieklāšanas var papildus noklāt speciālu paklājiem domātu apakšklāju, kas pagarina paklāja kalpošanas laiku, darbojas arī kā skaņu slāpējošs materiāls un nodrošina papildus komfortu, padarot staigāšanu īpaši patīkamu.
3. Seguma ieklāšana. Vidēji 90% gadījumu uz pamatnes netiek klāts nekāds palīgmateriāls, bet paklājs tiek likts uzreiz uz grīdas virsmas un nostiprināts ar grīdas līstēm, taču jāņem vērā, ka visi grīdas negludumi būs labi redzami. Lai to novērstu, tiek izmantots materiāls, kas tiek paklāts zem seguma. Tas ir elastīgs un dod elastību arī pašam segumam, kas paildzina paklāja mūžu.
Ruļļu paklāji tiek klāti visā telpas platībā no sienas līdz sienai, malas slēpjot zem grīdlīstēm. Ieklājot jāievēro virziens, t.i. – klājot katru nākamo sleju, tā jāliek tādā pašā virzienā kā iepriekšējā. Jāizvērtē, kur būs šuves vieta – labāk, ja tā kaut kur noslēpjas, nevis ir intensīvas staigāšanas vietās. Ruļļu paklāju būtu ieteicams pie pamatnes pielīmēt, stiprinot to nevis atsevišķās vietās, bet gan visā platībā, tad tas ilgāk kalpos. Ja segums tiek pielīmēts tikai dažviet, pēc laika var parādīties viļņveidīgi pacēlumi, jo vietās, kur paklājs nav piestiprināts, tas var izstaipīties. Seguma līmēšanai izmanto speciālas līmes atkarībā no paklāja veida, ko iesaka pārdevējs. No izvēlētās līmes būs atkarīgs, kāda līmju lāpsta būs nepieciešama, t.i., lielākiem vai mazākiem zobiņiem.
Ja izvēlētas paklājflīzes, tās ieklājot ir jāievēro ieklāšanas virziena norādes (tie ir vairāki, atkarībā no paklājflīžu kolekcijas). Paklājflīzes nevajag līmēt pie pamatnes, bet tikai nofiksēt pret slīdēšanu ar fiksāžu, ko uzklāj uz pamatnes ar rullīti un kuru pēc tam nepieciešamības gadījumā var nomazgāt. Fiksāžai ir jānožūst un tikai tad var klāt paklājflīzes. Dzīvojamās telpās paklājflīžu nofiksēšanai pie pamatnes pārsvarā izmanto speciālas uzlīmes vai divpusējo līmlentu. Paklājflīžu uzlikšanas visos posmos jāraugās, lai tās cieši piegulētu viena otrai un neveidotos šķirbas. Grīdlīstes var veidot no šīm pašām paklājflīzēm, jo tās ir pietiekami stingras un perfekti pieskaņosies pēc krāsas un stila. Tās piestiprina pie sienas ar divpusējo līmlentu.
4. Pēc seguma ieklāšanas. Kad grīdas segums pilnībā ieklāts, telpa kārtīgi jāizvēdina. Apmēram vienu diennakti jāļauj segumam nostiprināties un nav vēlams pa to staigāt vai izvietot interjera priekšmetus.
Raksts tapis sadarbībā ar SIA "Anitra"
projektu vadītāju S.Sproģi un darbu vadītāju E.Milleru