Mīti un patiesība par “īsto laiku” nekustamā īpašuma iegādei: Skaidro eksperti
Cerības sagaidīt mājokļu cenu kritumu, labvēlīgākas procentu likmes banku izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem vai sev izdevīgas nekustamā īpašuma tirgus svārstības, kā arī raizes par ģeopolitisko stāvokli un valsts drošību, ir tikai daži no iemesliem, kas daudziem, kuri apsver nekustamā īpašuma iegādi, liek to atlikt. Cik pamatots ir uzskats, ka nekustamā īpašuma pirkšanai ir piemērotāki un mazāk piemēroti brīži un kādi faktori patiešām jāņem vērā, izlemjot par labu nekustamā īpašuma iegādei, skaidro jauno projektu attīstītāja “Bonava Latvija” eksperti.
Ekonomiskā situācija
Cik bieži nekustamā īpašuma iegādes atlikšana uz vēlāku laiku atmaksājas, bet cik – liek nožēlot novēloto lēmumu, statistikas nav, tomēr ir skaidrs, ka visbūtiskāk gan pircēja, gan pārdevēja lēmumu ietekmē ekonomiskā situācija – kā starptautiskā un valsts, tā privātā mērogā. Ekonomika ir cikliska: labklājības un finanšu stabilitātes periodiem seko finansiāli saspringtāki un nereti pat krīzes periodi, ko atkal nomaina situācijas uzlabošanās. Jāņem vērā, ka, pieaugot valsts un iedzīvotāju labklājības līmenim, finansiālajai stabilitātei un optimismam par rītdienu, cenas kāpj. Kā norāda eksperti, ir maldīgi uzskatīt, ka, globālajai vai ekonomiskajai situācijai pasliktinoties, viss, tostarp nekustamais īpašums, pēkšņi kļūs ievērojami lētāks. Tiesa, tā notiek, taču retos izņēmuma gadījumos. Tā vietā jārēķinās, ka cenas, labākajā gadījumā, paliks nemainīgas vai augs lēnāk. Tāpat var cerēt, ka, pieprasījumam samazinoties, piedāvājumu loks kļūs plašāks un būs vairāk iespēju izvēlēties tādu mājokli, kādu sen kāro.
Tirgus aktualitātes
Foto: Freepik.com/ ASphotofamily
Vajadzība pēc pajumtes un fiziskās drošības ir mājokļu tirgus pieprasījuma pamatā. Tiesa, lai gan iepriekšminētās vajadzības ir nemainīgas, mājokļu tirgus tendences nemitīgi mainās. Vienu no pēdējā laika lielākajiem satricinājumiem varēja novērot, piemēram, Krievijai uzsākot pilna apmēra karu Ukrainā, kas būtiski sadārdzināja energoresursus Eiropā un arī Latvijā. Tā ietekmē strauji kritās pieprasījums pēc lielas platības dzīvokļiem un mājām, jo to uzturēšanas izmaksas vairākkārt pieauga. Daudzi šādu mājokļu īpašnieki izlika savus īpašumus pārdošanā, kas deva iespēju maksātspējīgiem pircējiem, kuri jau ilgstoši vēlējās lielu, plašu mājokli, izvēlēties sev tīkamu mitekli no daudz plašāka piedāvājuma klāsta nekā parasti. Tajā pašā laikā energoresursu cenu kāpums būtiski palielināja pieprasījumu pēc kompaktiem, funkcionāli plānotiem un energoefektīviem mājokļiem. Vai šīs tirgus svārstības pircējs var izmantot savā labā? Atkarīgs, vai tās saskan ar iecerēm un vēlmēm, atbild eksperti. Turklāt jāņem vērā, ka šādas krasas tirgus tendenču maiņas ir grūti paredzēt, jo tās rodas liela mēroga neparedzētu apstākļu ietekmē. Līdz ar to, gaidot, kad nekustamā īpašuma tirgus situācija pavērsīsies pircējam par labu, var aizritēt gadi. Jārēķinās, ka tāds brīdis var arī nepienākt un nāksies veikt pirkumu tik un tā, turklāt par daudz lielāku cenu.
Procentu likmes un banku vēlme aizdot nekustamā īpašuma iegādei
Nav noslēpums, ka daudzi nekustamā īpašuma iegādi veic ar hipotekārā kredīta palīdzību, un tieši banku piedāvāto procentu likmju apjoms ir būtisks faktors, kas var mudināt nogaidīt ar īpašuma iegādi. Kā norāda eksperti, ir loģiski rūpīgi izvērtēt banku noteiktās procentu likmes un prasības kredīta izsniegšanai, salīdzinot dažādu banku piedāvājumus, tomēr jārēķinās, ka zema procentu likme šodien nenozīmē zemu procentu likmi un mazu ikmēneša kredīta maksājumu arī rīt. Dažādas ģeopolitiskās un ekonomiskās svārstības var izraisīt kredīta mainīgo procentu likmju pieaugumu, tādēļ, iegādājoties nekustamo īpašumu, prātīgāk būtu nevis gaidīt zemas procentu likmes hipotekārajam kredītam, bet pārliecināties vēlreiz un vēlreiz par savu potenciālo spēju segt kredīta maksājumus nākotnē, ja procentu likmes kādu iemeslu dēļ kāpj. Nesen piedzīvotais straujais Euribor likmju pieaugums tam ir labs piemērs. Eksperti iesaka, apsverot mājokļa iegādi, izpētīt un iepazīties ar dažādām atbalsta programmām, kas tiek piedāvātas jaunajiem speciālistiem, ģimenēm ar bērniem u. tml., tādējādi būtiski atvieglojot finanšu slogu mājokļa iegādes brīdī.
Personīgo finanšu stabilitāte
Foto: Freepik.com/ wirestock
Kā jau iepriekš minēts, tieši pircēja finansiālā stabilitāte ilgtermiņā ir galvenais faktors, pēc kā vadīties, iegādājoties mājokli. Ekonomisko procesu svārstības, kas atspoguļojas arī banku vēlmē aizdot līdzekļus nekustamā īpašuma iegādei, kā arī pārmaiņas nekustamo īpašumu tirgū pircējs nevar ietekmēt, toties savu spēju reaģēt uz dažādiem ārējiem, ar mājokļa iegādi saistītiem apstākļiem – var. Domājot par īsto brīdi mājokļa iegādei, eksperti iesaka mājokli iegādāties tad, kad pirkums būtiski neapdraud personas vai ģimenes finansiālo stāvokli un neliek “upurēt” citu potenciāli svarīgu vajadzību apmierināšanu. Pieņemot lēmumu pēc šāda kritērija, pieaug iespēja, ka, arī iestājoties negaidītiem, nelabvēlīgiem apstākļiem, jaunais mājokļa īpašnieks varēs tikt ar tiem galā. Matemātiskā izteiksmē eksperti iesaka vadīties pēc sekojoša principa: ja ikmēneša tēriņi saistībā ar mājokli nepārsniedz 25–30 procentus no personas vai ģimenes kopējiem ienākumiem, ir laiks lūkoties pirkuma virzienā.
Īstais brīdis nekustamā īpašuma iegādei – katram savs
Lai gan sabiedrībā pieņemts uzskatīt, ka nekustamā īpašuma iegādei ir labvēlīgāks un ne tik labvēlīgs laiks, eksperti norāda: nevajadzētu veikt pirkumu, balstoties uz šādu vadmotīvu, jo katram ir savs “īstais brīdis”. Pirkumu vislabāk veikt tad, ja ir skaidri definētas vēlmes un iespējas, kā arī ir pārliecība par spēju segt ar mājokļa iegādi un uzturēšanu saistītās izmaksas. Eksperti aicina ikvienu rūpīgi izvērtēt ar pirkuma iegādi saistītās priekšrocības un riskus, lai jaunās mājas sagādātu iespējami lielāku prieku, nevis raizes.