abc.lv skaitļos

Lietotāji online51
Aktīvie uzņēmumi19719
Nozares raksti776
Ekspertu atbildes2463
Moderni torņu celtņi - montāžas darbu optimizēšanai : abc.lv

Moderni torņu celtņi - montāžas darbu optimizēšanai

Moderni torņu celtņi - montāžas darbu optimizēšanai
Torņu celtņu veidi
Būvniecības statistika liecina, ka pārvietojamo celtņu grupā torņu celtņi sastāda aptuveni 15 līdz 20 procentus. Visbiežāk būvniecībā tiek izmantoti mehānismi, kuru celtspēja ir no 5 līdz 8 tonnām, ar pacelšanas augstumu no 20 līdz 40 metriem. Taču smagās tehnikas tirgū tiek piedāvāti ļoti daudz modeļu ar dažādām celtspējām, pacelšanas augstumiem un strēles izlices parametriem.
Lai pareizi izvēlētos montāžas darbiem nepieciešamo pareizo celtņa modeli, ir rūpīgi jāiepazīstas ar to veidiem, kā arī jāanalizē katra priekšrocības un iespējamie trūkumi.
Torņa celtnis ir ar strēli, kura tiek montēta vertikālā torņa augšējā daļā. Pēc uzstādīšanas paņēmiena izšķir trīs veidus: stacionārs, pašpacēlējs un pārvietojams celtnis.
Stacionārie celtņi tiek montēti uz pamata un apkalpo būvlaukumu no stacionāras stāvvietas. Šī veida celtņus pēdējā laikā izmanto arvien retāk, jo tie nav pietiekami mobili. Pašpacēlēji celtņi kravas ceļ paši ar savu mehānismu, tie ir ļoti efektīvi darbam augstceltnēs. Visizplatītākie ir pārvietojamie torņu celtņi, kuru pārvietošanās iespējama pa sliežu ceļu, ar riteņiem vai kāpurķēdēm. Klasisks torņu celtnis parasti pārvietojas pa sliedēm un tā strēle var būt grozāma vai bez iespējas griezties.
Celtņiem ar grozāmo strēli balsta iekārta ir izvietota uz apakšējās - braucamās daļas vai arī uz atsevišķa portāla. Apjomīgas balasta iekārtas lejējā daļā nodrošina celtņa stabilitāti un drošumu. Šiem celtņiem ir arī paaugstināta kravnesība. Kā negatīvā iezīme jāmin zems griešanās ātrums, bez tam šie celtņi prasa ļoti rūpīgi sagatavotu sliežu ceļu.
Grozāmais celtnis ir aprīkots ar torņa augšā novietotu vieglu grozāmu strēli, kuru līdzsvaro pretsvara konsole. Visbiežāk pa horizontālo strēli pārvietojas kravas ratiņi (celtnis ar sijas strēli).
Ja ēkas būvēšanas procesā nepieciešams, torni var paaugstināt ar montāžas sekciju un speciālu vinču palīdzību.

Celtņus raksturojošie parametri
Torņa celtņi atšķiras ar dažādiem parametriem. Konstrukcijas raksturošanai visbiežāk tiek izdalītas šādas salīdzināmas pozīcijas:
- strēles izlices iespējas (attālums no griešanās ass līdz kravas piekāršanas asij);
- celtspēja (maksimālais kravas smagums kopā ar piekāršanas ierīci, ko var pacelt pie konkrētās strēles izlices);
- kravas pacelšanas augstums. Ja strēle ir paceļama, tad pacelšanas augstums mainās atkarībā no tās izlices. Celtņiem, kuriem strēle aprīkota ar kravas ratiņiem, pacelšanas augstums ir nemainīgs.
- gabarīti (platformas vai pratsvara konsoles griešanās rādiuss). No šī parametra ir atkarīgs celtņa novietojums attiecībā pret būvējamo ēku. Drošības apsvērumu nolūkos pēdējais pieļaujamais attālums ir 1,0 - 1,5 metri.
- sliežu platums (attālums starp celtņa pārvietošanās ceļa asīm);
- celtņa bāzes izmērs (attālums starp priekšējā un aizmugurējā riteņa asīm, kas novietotas uz vienas sliedes);
- jauda (visu celtņa elektrodzinēju summārā jauda).

Krievijas rūpnīcu piedāvājums
Lai izdarītu izvēli, būvniekiem ir vienlīdz liela interese gan par Krievijā, gan citās valstīs ražotajiem celtņiem. Krievijas rūpnīcas piedāvā ļoti daudzveidīgus un plaši izmantojamus celtņu modeļus. Pietiekami pazīstama ir Rževskas rūpnīca «Visota». Populārākie modeļi ir RVK-2,20 (vieglā tipa), RVKS 8-180 (vidējā tipa) un PBKDS-6 tipa celtņi.
Sliežu torņa celtnis RVK-2,20 ir paredzēts darbu mehanizēšanai individuālo ēku un nelielu kotedžu būvniecībā. Pieļaujamā kravas pacelšanas masa ir līdz 2 tonnām. Šo celtņu strēles maksimālā izlice ir līdz 25 metriem. Celtnim ir laba manevrēšanas spēja un labi drošības rādītāji. Modelis PBKS-6 ir piemērots dažādu montāžas darbu veikšanai. Pieļaujamā paceļamās kravas masa ir līdz 6 tonnām. Piedziņa iespējama no ārēja tīkla vai arī paša celtņa dīzeļģeneratora.
Modelim RBKS 8-180 ir grozāmā strēle ar kravas ratiņiem, kas sekmīgi tiek izmantots daudzstāvu ēku būvniecībā augstumā līdz 150 metriem. Strēles izlice ir 50 metri.
Viens no interesantākajiem Rževskas rūpnīcas piedāvājumiem ir modelis KBM-401P. Šis celtnis balstās uz moduļu sistēmu - unificētu mehānismu. Moduļu sistēma piedāvā iespēju celtni aprīkot ar manevrējošu strēli vai sijas strēli, pie kam sijas strēle strādā gan horizontālā, gan slīpā stāvoklī. Šis modelis pieļauj 32 dažādas komplektācijas, kas atšķiras ar celtspēju, kravas pacelšanas augstumu un strēles izlici.
Rževskas rūpnīcas produkcijas priekšrocība ir mobilitāte - izjauktā stāvoklī celtņi ir pārvietojami ar kravas vilcēju palīdzību, montāža un demontāža ir salīdzinoši vienkārša. Pašlaik notiek darbs pie jaunu modeļu izveides, kuru tehniskais raksturojums ir salīdzinoši iespaidīgs - paredzētā celtspēja ir 12 tonnas, strēles izlice - 70 metri, kravas pacelšanas augstums - līdz 150 metriem.
Paša celtņa augstuma palielināšana notiek ar speciāla montāžas gredzena un hidrauliskas izgriešanas mehānisma palīdzību. Šis mehānisms ir aprīkots ar piedziņas frekvences regulētāju.
Pietiekami pazīstama ir arī «Karačarovskas mehāniskā rūpnīca», kurā tiek izgatavoti divi pārvietojamo celtņu modeļi ar portālu un horizontālo sijas strēli. Celtnis BK-411 tiek izgatavots divās modifikācijās ar atšķirīgiem kravas pacelšanas augstumiem un strēles garumiem. Kā priekšrocības jāatzīmē variējami pacelšanas - nolaišanas ātrumi un viegla kravas nolikšana. Sliedes un bāzes kopējais garums ir 6 x 6 metri.
Celtnis KB-405A var būt komplektēts četrās versijās. Strēles izlice var sasniegt 50 metrus, bet kravas pacelšanas augstums - 94 metrus. Šī modeļa priekšrocība ir iespēja uzstādīt speciālu pacēlēju mašīnista ērtai nogādāšanai kabīnē.
Uzmanību piesaista arī «Odincovas mašīnbūves rūpnīca» (Odincova, Maskavas apgabals, Krievija), kur kopš 2003.gada tiek ražoti moderni aprīkoti torņa celtņi. Piemēram, modelis KB-515 ar sijas strēli. Celtni iespējams piegādāt piecās dažādās komplektācijās, kuras atšķiras ar izlices garumu - 35 līdz 50 metri, kravas pacelšanas augstumu un iespēju strēlei darboties slīpā režīmā.
Celtņa priekšrocība ir tā torņa iekārtas uzstādīšanas veids - bez portāla tieši uz grozāmas platformas. Ja būvējamā objekta īpatnības prasa atkāpes no standarta aprīkojuma, ir paredzētas trīs dažādas vietas mašīnista kabīnes piestiprināšanai.
Uzņēmums «Strommašina» (Kohma, Ivanovskas apgabals, Krievija) piedāvā vienu celtņa modeli, ko iespējams komplektēt piecās variācijās. Pamatkonstrukcija un īpatnības ir analogas jau aprakstītajam modelim KB-515. Vienlaikus visās komplektācijās hidrauliskā celtspēja ir palielināta līdz 12 tonnām, samazināts āķa pacelšanas augstums kā horizontālajā, tā slīpā stāvoklī, samazināta atsvara un pretsvara masa. Sliede kopā ar bāzi pa kontūru aizņem 6 x 6 metrus lielu laukumu.
Uzņēmums «Mehzavod» (Sanktpēterburga, Krievija) ražo pārvietojamu celtni ar grozāmu torni un 45 metrus garu sijas strēli. Kravas pacelšanas augstums ir 73 metri.
Lai arī Krievijā ražoto celtņu piedāvājums ir pietiekami interesants, jāatzīst, ka šie mehānismi nespēj konkurēt ar Rietumeiropas valstu ražojumiem. Galvenais trūkums ir to formas velmējumos izmantotais zemas stiprības tērauds. Ne Krievijā, ne citās NVS valstīs formu velmējumos neizmanto augstas stiprības vai leģētu tēraudu.

«LIEBHERR» piedāvājums
Vācu kompānija «LIEBHERR» pasūtītājiem piedāvā 74 celtņu modeļus, kas pēc konstruktīvajiem risinājumiem iedalāmi astoņās grupās.
Pirmajā grupā ietilpst 27 sēriju N un TT modeļi. Piemēram, celtņa 32TTR celtspēja
ir 2,5 un 4 tonnas, kāpurķēžu ritošā daļa, slēgta tipa tornis ar vienu izbīdāmu sekciju un režģotu strēli, kuras izlice ir no 18 līdz 30 metriem. Celtņa 42KR celtspēja ir 2 līdz 4 tonnas, režģots tornis ar vienu izbīdāmu sekciju un režģotu divsekciju strēli.
Otrajā grupā ietilpst celtņi ar negrozāmu torni. Trešajā grupā ietilpst sērijas EC-HM un EC-H celtņi. Sērijas EC-B celtņi ir izstrādāti ar veserveida strēli (bez uzgalvja).
Trešā celtņu grupa ir projektēta pēc moduļu sistēmas principa un tiek izgatavota no dažādu marku metāla. Dažādi torņa sekciju izmēri ļauj variēt celtspēju un kravas pacelšanas augstumu. Moduļu sistēma pieļauj plaša diapazona tehnikas izvietošanu uz viena celtņa modeļa bāzes. Zīmīgi, ka visi sērijas EC-H modeļi var būt izpildīti vienkāršā komplektācijā vai arī ar elektroniski automātisko sistēmu Litronic. Šī sistēma nodrošina celtspējas paaugstināšanu par 20 procentiem.
Celtņa darbības pārslēgšana no viena režīma uz otru ir vienkārša. Visi sērijas EC-HM celtņu modeļi ir aprīkoti ar jauno inovatīvo vadības sistēmu FR-tronic, kas garantē augstu pagrieziena stūru precizitāti, ja darbs norit celtnim «šauros» apstākļos.
Ceturtā grupā ietilpst smago celtņu sērija HC ar nekustīgu torni un lielu celtspēju. Piektās grupas sērijas HC-L modeļu celtspēja sasniedz jau 35 tonnas. No citu grupu celtņiem šis modelis atšķiras ar paceļamu strēli. Sestajā grupā ietilpst sērijas HC-T modeļi ar dubultsijas strēle, kuras apakšējā sekcija ir izvelkama. Tas dod iespēju palielināt darbības radiusu. Septītajā grupā HC-K ietilpst tikai viens modelis ar salīdzinoši īsu pretsvara konsoli, kas ļauj veiksmīgi strādāt «šauros» apstākļos, piemēram, pilsētas centrā.
Astotajā grupā ietilpst trīs sevišķi smagi A sērijas celtņi, kuru celtspēja sasniedz 110 tonnas.

Rietumeiropas ražotāju piedāvājums
Ne mazāk populāra pasaules kontekstā ir Francijas kompānija «POTAIN», kura būvniecības tirgū piedāvā 47 celtņu modeļus, kas grupēti 9 grupās. Patiesas apbrīnas vērts ir pats lielākais celtnis pasaulē, kura maksimālā celtspēja sasniedz 360 tonnas, bet kravas celšanas augstums ir 100 metri.
Pašlaik šī firma ir uzsākusi ieviest burtu indeksāciju un sākusi jaunas sērijas «Igo» ražošanu. Vienlaicīgi tiek piedāvātas jaunas izstrādnes celtņiem bez uzgalvja ar veserveida strēli, kas savienota ar pretsvara konsoli.
Starptautiskā grupa «TEREX», kas apvieno uzņēmumus «Gru Comedil» (Itālija) un «Peiner GmbH» (Vacija), arī ir viena no ievērojamām celtņu ražotājām pasaulē. Viņu piedāvātā produkcija ir ietilpst 5 grupās, pavisam tiek piedāvāti 47 modeļi.
Piedāvājuma priekšrocība ir pašmontējoši celtņi ar plakanu strēli (bez uzgalvja), celtņi darbam pilsētas apstākļos un celtņi ar paceļamu strēli un pārvietojamu balastu darbam īpaši smagos apstākļos.
Sērijā CBR ir 8 modeļi ar celtspēju no 1 līdz 4 tonnām. Krāna pacelšanas augstums ir 29 metri, strēles izlice 36 metri. Nelielie parametri, vieglums un samontēšanas ātrums šos modeļus ļauj efektīvi izmantot mazstāvu apbūvē.
Sēriju GTS un CTT modeļi ir piemēroti būvniecībai pilsētas apstākļos. Sērija GTS ietver divus modeļus ar celtspēju no 2,5 līdz 5 tonnām ar krāna pacelšanas augstumu - līdz 120 metriem, bet strēles izlice sasniedz 51 metru. CTT saimes celtņi ir izgatavoti pēc modelējamas koncepcijas ar plakanu virsmu (Flat Top). Šo modeļu celtspēja ir no 2,5 līdz 40 tonnām. Krāna pacelšanas augstums sasniedz 150 metrus, bet lielākā strēles izlice 85 metrus. No sērijas CTT saimes pozitīvajām konstruktīvajām īpatnībām jāatzīmē moduļveida koncepcija ar plakanu torņa augšu bez savilcēja, kas nodrošina mazākus celtņa gabarītus, strēles garuma izmainīšanas iespēja bez celtņa demontāžas, ievērojami mazāks laukums, kas nepieciešams krāna montēšanai vai demontāžai, kā arī ievērojami mazāks laika patēriņš šo operāciju veikšanai.
Celtņa T-veida sekcijas joslu profils paaugstina korozijas noturību un visas konstrukcijas stiprību. Celtnim ir komfortabla, energoekonomiska kabīne, celtņa vadību iespējams nodrošināt arī ar tālvadības pults palīdzību.
Sērijas CT L (7 modeļi) celtņi ar pārvietojamiem pretsvariem ir paredzēti grūti pārvietojamu metāla konstrukciju montāžas darbos, piemēram, tilta balstu fragmentu, lielu metāla laidumu, u.c. montāžai.
Šo modeļu celtspēja sasniedz 8 līdz 32 tonnas, pacelšanas augstums 220 līdz 500 metrus, strēles izlice 45 līdz 60 metrus.
Starptautiskajā tirgū pārliecinoši nostiprinājušies arī spāņu firmas «JASO» ražotie celtņi. Piedāvājums iedalās 5 grupās, kopā 25 celtņu modeļi. Šīs firmas ražotie celtņi ir aprīkoti ar sijas vai paceļamo strēli, kuras maksimālā izlice sasniedz 75 metrus.
Itālijas firma «CARLO RAIMONDI» piedāvā 24 celtņu modeļus, kas sagrupēti 3 grupās. Pirmajā grupā «City Crane» ietilpst celtņi, kuru pretsvara konsoli notur plakana strēle ar spraisli. Modeļiem ir neliela celtspēja - līdz 6 tonnām, taču kravas pacelšanas un tukšā āķa nolaišanas ātrums ir ievērojams.

Secinājums
Lielākajam vairumam apskatīto firmu piedāvājumā ietilpst celtņi, kuri var būt gan pārvietojami, gan stacionāri brīvstāvoši, gan piestiprināti pie sienas, gan pašpaceloši ēkas iekšienē.
Izdarot izvēli, ļoti uzmanīgi jāraugās uz piedāvāto darba zonu drošības aprīkojumu. Jāatzīmē, ka mūsdienu torņu celtņi lielākoties ir aprīkoti ar mikroprocesora celtspējas kontroli. Tas nozīmē nepārtrauktu ciparu indikāciju reālajai celtspējai, krāna pacelšanas augstumam un izlicei, kā arī noslodzes pakāpei. Moderniem celtņiem ir visu tehnisko parametru reģistrs - «melnā kaste», kuras ietilpība paredzēta visam mehānisma kalpošanas laikam. Reģistrētie dati tiek izmantoti mašīnu un to mezglu darbaspējas un izturības analīzei ar mērķi identificēt mehānismu vājās vietas un veikt konstruktīvos uzlabojumus.
Jāatzīmē, ka modernajiem celtņiem aprīkojumā ietilpst arī iekārtas un aprīkojums, kas garantē maksimāli drošu mašīnista darbu.
Runājot par celtņu dizainu, jāatzīmē daudzi jauninājumi vadības paneļu izskatā, mašīnista krēslu izpildījumā. Celtnieku un strādnieku ērtībām torņu iekšienē tiek izvietoti darba lifti. Runājot par uzlabojumiem, piemēram, pašmontējošiem celtņiem liels darbs tiek ieguldīts, lai izstrādātu modeļus, kuriem montāžas un demontāžas laiks būtu pēc iespējas īsāks. Vairāk tiek pielietota hidropiedziņa, piemēram, vieglajos krānos ar hidrocilindru palīdzību tiek saliktas strēles sekcijas, celtņa centrālās daļas pacelšana un nolaišana, Smagajiem celtņiem ar hidraulisko piedziņas palīdzību teleskopiski izbīdās strēles sekcijas.

Viktors Mironovs, RTU profesors

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

Iespējams, ir maz tādu cilvēku, kas vasaras tveicē neaizdomātos par gaisa kondicionēšanas iekārtas uzstādīšanu savā īpašumā – vai tas būtu mājoklis, birojs vai kāda sabiedriska vai ražošanas ēka. Kā nekā – tieši šāda veida iekārtas palīdz nodrošināt komfortablu iekštelpu klimatu, veidojot labvēlīgus apstākļus gan ikdienas dzīvei, gan darba uzdevumu veikšanai. 

Aktuālie piedāvājumi

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

dsc_0340

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!

Gaisa kondicionēšana

Gaisa_Kondicionieris_3

Ecovent ventilācijas speciālisti piedāvā uzstādīt īpaši piemeklētus un telpām atbilstošus gaisa kondicionierus. Mūsu sortimentā ir dažādi modeļi – LG; Samsung; Electrolux; Mitsubishi un citi, piemēroti telpām no 10m² līdz 400m².